Finans Merkezi projesinde düğmeye basıldı. 4.5 milyar TL'ye mal olacak proje 3.5 yılda tamamlanacak.

Editör
11.07.2012

 

"Özel proje alanı" merkezin cazibesini artıracak ve finansman sağlayacak. İstanbul'un prestij projesi olarak gösterilen Finans Merkezi ihalesi açıldı. 3.5 yılda tamamlanacak ve 4.5 milyar TL'ye mal olacak proje çerçevesinde Finans Merkezi'ni Ataşehir'de yapılan Mimar Sinan Camisi'ne bağlayacak yaya ve araç kullanımı için bir platform da inşa edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, finans merkezi projesi için Dubai, Uzakdoğu ve ABD'deki örnekleri incelediklerini ifade ederek, "Yeni bir konseptle onlardan çok daha iyi olacağız" dedi.

1.7 milyon metrekare alana inşa edilecek proje kapsamında ilk etapta 800 bin metrekarelik bölümünün finans merkezi olarak tasarlandığını ifade eden Bayraktar, şunları söyledi: "Bu alanda yaklaşık 3.5 milyon metrekare inşaat yapılacak. Bunun bugünkü hesaplamalarımıza göre maliyeti 4.5 milyar lira, inşaat süresini de 3.5 yıl olarak tasarlıyoruz.

İlk etapta bankalar, orada parseli bulunan özel kurum-kuruluşlar ve Emlak Konut'un yapacağı 800 bin metrekare alanın altyapı hafriyatı ve inşaatları için ihaleye çıktık. 8 Ağustos tarihinde ihaleyi gerçekleştireceğiz." 

7/24 CANLI OLACAK 

800 bin metrekare alana kurulacak olan Finans Merkezi'nde 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, cami, kreş, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimleri yer alacak. 25 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla 7-24 saat canlı bir merkez olacak.

Merkezin deprem analizleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapıldı. Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonuyla 'akıllı bina' olarak tasarlanan Finans Merkezi'nin içinde birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ile elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak. 

İMKB DE TAŞINABİLİR

Daha önce kamu bankaları, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) taşınacağının duyurulduğu Finans Merkezi'ne İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın da taşınması gündemde. Taşınma gerçekleşirse İMKB, SPK ile aynı binayı kullanacak. Merkezdeki binalar hizmet verecekleri kurumların ihtiyacının üzerinde bir büyüklükle planlandı.

TARİHİ MİMARİ İLE YAPILACAK

Finans Merkezi'nin Osmanlı ve Selçuklu mimarisi örneklerinin detayları da belli oldu. Projede binaların arasına Selçuklu mimarisinde yer alan taş avlular yapılacak.

Bina girişleri de aynı şekilde taş mimari ile ele alınacak ve sedef işlemelerle görsel güzellik sağlanacak. Meydan ve avluların olduğu zemine çıkamayacak olan araçlar merkezin avlu zemini altında yapılacak yolları kullanabilecek.

KAYNAK :Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account