Ataşehir Belediyesi, Şerifali'deki İmar İskan Blokları'nda TOKİ ile yapacağı kentsel dönüşümde 52 metrekarelik evi olanlara 132 metrekarelik daire verecek.

Yazar:Editor
10.07.2012

 

Belediye, Emekevler'deki 410 gecekondu sahibini de ayda 100 TL'ye lüks konut sahibi yapacak.İstanbul'un yeni yerleşimlerinden biri olmasına rağmen gecekondu problemine çözüm bulmak için kentsel dönüşüme hazırlanan Ataşehir'de belediye dönüşüme ilk olarak kendi arazisinde başlayacak.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Atatürk Mahallesi üzerinde bulunan ve araziye dağılan 410 gecekonduyu kaldırarak yerine yapacakları 632 dairelik lüks projeyle bölgedeki dönüşümü başlatacaklarını söyledi. Projedeki 410 dairenin gecekondu sahiplerine verileceğini, kalan dairelerin ise belediyeye ait olacağını ve satışa çıkarılacağını belirten İlgezdi, Ramazan'dan sonra bölgede yıkıma başlayacaklarını söyledi.

İlgezdi, Emekevler projesinde hak sahiplerinin yüzde 80'iyle anlaştıklarını belirterek, bu projede hangi metrekarede evi olursa olsun tüm hak sahiplerine 114 metrekarelik dairelerden vereceklerini kaydetti. İlgezdi, "Bu projede işgalci durumunda olan gecekondu sahiplerini buradan çıkarabilirdik.

Ancak biz 'dönüşümü yerinde gerçekleştirelim' ilkesinden yola çıktık. Kötü bir görüntü oluşturan gecekonduların yerine çağdaş yapılar yapalım dedik" diye konuştu.

Emekevler projesinde hak sahipleri 20 yıl sabit olarak ayda 100 TL ile lüks konutlardan ev sahibi olabilecek. Projede gecekondu sahiplerine giriş katları hariç diğer daireler arasında kura çekilerek teslim yapılacak.

Belediyenin projesini Grey Yapı adı verilen bir konsorsiyum yapacak. Projenin hemen altında ise ev sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak bir alışveriş merkezi yer alacak. Belediye, 55 bin metrekarelik arazi üzerinde yapılacak bu projenin yanına da 110 bin metrekarelik dev bir yeşil alan yapacak. 

ŞERİFALİ'YE 3 BİN 500 KONUTLUK PROJE

İlgezdi , kentsel dönüşüm alanındaki bir diğer projelerinin ise TOKİ, Emlak Konut GYO ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığıyla Şerifali'deki bin 250 konutluk İmar İskan Blokları olacağını belirterek, "Bu projede 52 metrekarelik evi olana 132 metrekarelik daireler vereceğiz" dedi.

Şimdiden bin 78 vatandaşla anlaştıklarını kaydeden İlgezdi, "Burada 3 bin 500 konutlu dev bir proje gerçekleştireceğiz. 300 bin metrekare arazi üzerinde geliştirilecek projede daire sahiplerine kira yardımı da yapılacak" dedi.

İlgezdi, "Tüm kentsel dönüşüm projelerinde metrekareler küçültülür. Bizimkinde tam tersi olacak" şeklinde konuştu. Konuyla ilgili protokolün hazırlandığını söyleyen İlgezdi, belediye meclisinin gündeminden geçtikten sonra yıkıma başlayacaklarını kaydetti. İlgezdi, bu iki projenin ardından Yenisahra, Barbaros, Mustafa Kemal, Aşık Veysel, Ferhatpaşa ve İçerenköy'de dönüşüm için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı. 

İMAR SIKINTISI ÇÖZÜLSÜN

Kentsel dönüşüm projelerinin devam edeceğini söyleyen İlgezdi, "Ancak belediyemizin plan sıkıntısı var. 1/5 binlik planlarımız henüz yok. Bu da dönüşümün önünde engel. İlçe belediyelerinin yetkili olması gerekiyor" diye konuştu. İmar sorununun çözülmesiyle birlikte Ataşehir'in bambaşka bir yer olacağını söyleyen İlgezdi, "Biz yerinde dönüşümden yanayız.

Kimseyi yerinden edecek projelerin içinde olmayacağız. Vatandaşın ortak alınacağı bir anlayışla dönüşümün yapılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. 

KAYNAK: Sabah


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account