Klima sektöründe devrimin adı: VRV IV

Editör
09.07.2012

 

Dünya klima devi Daikin, 4. nesil VRV ile yine standartları belirliyor. VRV IV, sektörün öncüsü VRV çözümüne önemli yenilikler ekleyerek verimlilik adına çıtayı daha da yükseltiyor.

VRV IV’ün devrim niteliğindeki yenilikleri sayesinde kullanıcılar, hem kişisel konforda yeni standartlara kavuşacak hem de yüzde 25 daha düşük enerji avantajı elde edecek.

Daikin öncü olduğu VRV sistemlerinin 4. nesli olarak tanımladığı VRV IV ile sektörel standartları yükselterek, kullanıcılarına farklı avantajlar yaratmayı amaçlıyor.

VRV IV, değişken soğutucu akışkan sıcaklığı, ısı pompasında kesintisiz ısıtma ve basitleştirilmiş devreye alma özellikleri ile sektöründe çığır açacak yeniliklere imza atıyor.

Dünyanın en büyük klima üreticisi Daikin, yeni ürünü VRV IV’ü Türkiye’de ilk kez Sodex Fuarı’nda sektör temsilcileri ile buluşturdu. Ekim 2012’den itibaren satışa sunulacak VRV IV için ısı geri kazanım üniteleri ise Mart 2013’te piyasadaki yerini alacak.

Isı pompası teknolojisinde dünya lideri olan Daikin tarafından geliştirilen VRV IV, değişken soğutucu akışkan teknolojisi sayesinde her projeye özel olarak enerji ve konfor dengesini optimize edebiliyor.

VRV IV teknolojisi ile bir dizi ön ayar yapılarak, sistem ihtiyaçlara paralel özelleştirilebiliyor. VRV IV, yıl boyunca en yüksek verimlilik seviyeleri için otomatik modda yapılandırılabiliyor ve en sıcak günlerde bile hızla tepki vererek her dönem konforlu iklimlendirme sağlıyor.

Soğutucu akışkan sıcaklığını dış hava koşullarına paralel sürekli ayarlayabilen VRV IV, Avrupa’da 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlanacak yeni enerji verimliliği kriteri “Sezonsal Verimlilik” değeri %25 avantaj sağlıyor.

Farklı projelere özel olarak enerji ve konfor dengesini optimize edilebilen seçeneği ile dikkat çeken VRV IV’ün geçiş mevsimleri gibi soğutmanın daha düşük kapasitelerde kullanıldığı dönemlerde, sistem soğutucuakışkan sıcaklığı 6 °C den (piyasadaki mevcut standart) daha yüksek bir sıcaklığa değiştirebiliyor. Tüm bu otomatik ayarlama özellikleri sayesinde sistem daha az enerji harcayarak sezonsal verimliliğini önemli ölçüde artırıyor. 

VRV IV’ün, defrost sırasındaki sürekli ısıtma özelliği ise ısıtma konforuna yeni standart getiren devrim niteliğindeki bir diğer yenilik. Bu özelliği ile VRV IV, geleneksel ısıtma sistemlerine göre en iyi ısı pompası alternatifi olarak ön plana çıkıyor. Isı pompası defrost modunda bile sürekli ısıtma sağladığı için bilinen ısı pompası dezavantajlarını da ortadan kaldırıyor.

Bu neden önemli? Tüm ısı pompaları ısıtma işlemi sırasında buz oluşturuyor ve bu buzların periyodik olarak eritilmesi gerekiyor. Daha önceleri, defrost işlemleri dondurma döngüsünü tersine çevirerek odada geçici olarak sıcaklık düşüşüne neden oluyordu.

VRV IV'de defrost fonksiyonuna atanmış enerji sağlayan benzersiz bir ısı biriktirme elemanı bulunduğundan, iç üniteler ısıtma sağlamaya devam ediyor. Bu da sürekli olarak konforlu bir iç ortam iklimi sağlıyor.

VRV IV’in üçüncü en büyük yeniliği ise VRV konfigüratörü... Bu özelliği sayesinde VRV IV, devreye alma ve özelleştirmeyi kolaylaştıran gelişmiş bir yazılım çözümü sunuyor.

Bu nedenle sistemin dış ünite konfigürasyonu için çatıda daha az zaman harcanıyor. Mühendislerin çalışma verileri ve hatalarını değerlendiren grafik arayüz sayesinde bakım işlemleri de kolaylaşıyor. VRV konfigüratörü, farklı yerlerde bulunan çoklu sistemlerin tamamının aynı şekilde yönetilmesini sağlayarak, basitleştirilmiş işletme avantajı da sağlıyor.

VRV IV’den akıllı çözümler 

Daikin VRV IV sistemini tamamlamak için yeni Intelligent Touch Manager'i görüntülenebilir bir zemin planı ve sezgisel bir kullanıcı arayüzüyle sunuyor. 2560 gruba kadar iç ünite yönetilebilen Intelligent Touch Manager, verimliliği maksimize eden bir enerji yönetim aracı barındırıyor.

VRV IV sistemi çok çeşitli havalandırma üniteleri, sıcak su hydrobox'ları, Biddle hava perdeleri ve enerji tüketimini yılda % 49'a kadar azaltan günlük kendini otomatik temizleme özellikli filtreye sahip Daikin'in en son dairesel atışlı kasetleri ile birlikte kullanılabiliyor.

Dairesel atışlı kaset, odada kimse yokken ayar noktasını düzenleyerek veya üniteyi kapatarak enerji tüketiminde %27 daha tasarruf sağlayan hareket sensörlü bir modele de sahip.

Daikin'in yenilikler konusundaki başarısı

Daikin klima sektöründeki yenilikleriyle her zaman standartları belirlemiştir. 1958'de ilk Japon rotary kompresörü geliştirdi. Ardından 1969'da ilk multi split klima sistemini ve 2009'da Avrupa Eco-label alan ilk ısı pompasını geliştirdi: Daikin Altherma. Daikin ayrıca R-407C, R-410A ve R-744 (CO2) gibi yeni soğutucu akışkanları kullanan ısı pompalarını piyasaya sunan ilk üretici oldu.

Bununla beraber en büyük buluşlardan biri Daikin'in ilk Değişken Soğutucu Akışkan Hacmi (VRV) sistemini bulmasıyla 1982 yılında gerçekleşti. Bu büyük yenilik Değişken Soğutucu Akışkan Debili sistemler için klima piyasasında tamamen yeni bir kategori yarattı.

Bunu takip eden yeniliklerse 2005 yılında ilk ısı geri kazanımlı VRV, su soğutmalı VRV çözümü ve daha yakın zamanlarda da orijinal olarak R-22 soğutucu akışkan kullanacak şekilde tasarlanmış sistemler için VRV değiştirme çözümü oldu. Bugünse VRV IV verimlilik ve yenilik için tekrar standartları belirliyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account