Topkapı Sarayı, Çanakkale Seramik’in “Saraylı Koleksiyonu” ile yenileniyor

Editör
05.07.2012

 

Türk seramik sektörünün amiral gemisi Çanakkale Seramik, yüzlerce yıllık Osmanlı mimarisi ve dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarını, modern ve stilize formlarla yeniden günümüz banyolarına taşıyan Saraylı Koleksiyonu ile Topkapı Sarayı’nda…

Çanakkale Seramik, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile 26 Haziran 2012 Salı günü Topkapı Sarayı Müzesi mutfak teşhir alanı tanziminin ve tuvaletlerin restorasyonunun yapılması ile ilgili protokol imzaladı.

Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz ile Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı’nın katılımı ile gerçekleştirilen imza töreni ile Topkapı Sarayı, Osmanlı ihtişamını modern dokunuşlarla mekanlara yansıtan Saraylı Koleksiyon ile yenilenecek.  

Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz törende yaptığı açıklamada “Çanakkale Seramik markamız ile Türkiye’deki trendleri yakından takip ediyoruz.

Ürünlerimizi geliştirirken tüketicilerin talepleri doğrultusunda, bizzat onların yorumlarını da alarak tasarımlarımızı üretiyoruz. Tasarladığımız yeni ürünlerde tekil üründen ziyade banyo mekanı ve bütünsel tasarım yaratmaya odaklanıyoruz.

Osmanlı kültürünü ve ruhunu yansıtan gözalıcı seramik karoları, banyo mobilyası ve vitrifiye ürünleriyle şık ve bütünsel çözüm sunan Saraylı Koleksiyonu’nu geliştirirken, tasarım ekibimiz Topkapı Sarayı’nda çok zaman geçirerek oradan aldığı ilhamı özellikle kadın kullanıcılarla yaptığımız dirsek temasımız ile geliştirerek Saraylı Koleksiyonu’na yansıttı.

Dünyanın en görkemli ve ihtişamlı müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Osmanlı kültürü ve mirasının en önemli temsilcisi olan Topkapı Sarayı’nın, o dönemin kültürünü ve geleneksel öğelerini yansıtan serimiz Saraylı Koleksiyonu ile yenilenmesi bizim için bir gurur kaynağıdır.” dedi. 

Görev süresi yakın zamanda dolan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı yaptığı açıklamada “Topkapı Sarayı’nı günlük yaklaşık 15.000 kişinin ziyaret ediyor ve sarayın yoğun kullanımdan dolayı oldukça yıpranmış, sağlıksız ve yetersiz durumda olan tuvaletleri ile şu an ziyaretçi kullanımında olmayan II. Avlu Bab-üs Sade - Akağalar tuvaletini de kapsayan toplam 24 bayan 20 erkek 1 engelli tuvaletinin yenilenmesi ile ilgili Kaleseramik ile sponsorluk protokolü imzaladık.

Bakanlık tarafından da onaylanan bu sponsorluk kapsamında Kaleseramik Saray tuvaletlerinin yenilenmesinin yanı sıra Topkapı Sarayı Mutfaklar bölümüne ait teşhir tanzim projesinde yer alan yükseltilmiş modüler paslanmaz çelik döşeme ile yoğun kullanıma dayanıklı özel seramik döşeme kaplama yapımını üstlenmiştir. Tüm bu sponsorluk kapsamında Kaleseramik yenilenecek mekanları Topkapı Sarayı’nın tarihi dokusuna uygun bir yapıya kavuşturacaktır.”dedi.

KAYNAK :İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account