Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, "Eskiden daire içindeki malzemelere bakarlarken artık kullanılan betonun sınıfını bile soruyorlar" dedi

Yazar:Editor
27.06.2012

 

Ev almak isteyen müşteri kitlesinin bilinçlendiğini söyleyen  Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, ev sahibi olmak isteyenlerin artık çok bilinçlendiğini söyleyerek "Önce brüt-net metrekareleri soruyorlardı.

Daha sonra evin içinde kullanılan malzemeler ve deprem güvenliği sorularıyla satış ofislerimize gelenler olurdu. Artık kullandığımız betonun, demirin sınıfından izolasyonuna kadar tüm detayları bilmek istiyorlar.

Bu da bizim gibi kurumsal firmaları hem mutlu ediyor hem de sektörde inşaat kalitesini ön plana çıkarıyor" dedi. Projelerini müşteri beklentilerini dikkate alarak geliştirdiklerini söyleyen Çelik, bunun krizde bile satışları artırdığını kaydetti. 

MÜHENDİS GİBİ MÜŞTERİ 

Çelik, bilinçli müşterilerin binanın sağlamlığından izolasyonuna kadar her şey hakkında bilgi sahibi bir şekilde ev almaya geldiğini söyleyerk "Eskiden sadece mühendis ve mimar müşterilerimizden bu soruları alırdık.

Şimdi normal bir vatandaş da tüm bu detaylara hakim ve evini alırken bu kriterlere dikkat ediyor" dedi. Çelik, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini söyleyerek "Çünkü bilinçli müşteriye sıradan bir konutu satamazsınız. Bizim satışlarımız da bilinçli müşterilere satış yaptığımızı gösteriyor" diye konuştu. 

ALTINORAN EN PRESTİJLİSİ 

Sinpaş Yapı'nın İstanbul Sancaktepe'de satışları devam eden Kelebekia, Sinpaş Liva ile İkitelli'deki İş Modern projesinden sonra Ankara'ya da gireceğini söyleyen Çelik, "Eylül'de Ankara - Oran'da 18 milyon metrekare üzerinde, şehrin en büyük konut projelerinden Altınoran'ın lansmanına hazırlanıyoruz. Fiyatları daha belirlemedik ancak en prestijli proje diyebiliriz. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak" dedi. 

FLATOFİS'TE BÜTÜN ALANLAR OFİSE DÖNDÜ

Grubun ilk ofis projesi Flatofis'te tamamen ofis konseptine döndüklerini anlattan Çelik şunları söyledi: "Flatofis içinde 18 bin metrekarelik AVM vardı. Fast food'un yanı sıra büyük bir yapı market ve teknoloji market yer alıyordu.Fast food'a devam ediyoruz ama elektronik market ve diğer perakendecilerin olduğu bölümleri ofise dönüştürdük." 

'KDV'DE FELAKETTEN DÖNÜLDÜ'

Konutta KDV'nin yüzde 18'e çıkarılacağıyla ilgili gelişmelerin sektör için olumlu olmadığını söyleyen Çelik, "Uygulamanın ruhsatı alınan projelerde değil yeni ruhsat alacak projelerde geçerli olacağıyla ilgili sonradan yapılan düzenleme sektörü bir felaketten kurtardı.1 milyon konut ruhsatı var. Her bir müşteri inşaat firması ile anlaşmazlığa düşecekti.

Kimse aldığı bir konuta daha sonra yüzde 17 ek KDV ödemek istemez. Felaketten dönüldü. Yeni düzenleme sektörün önünü kesmemeli" dedi. 

'MÜTEKABİLİYET ÇOK OLUMLU VE UZUN SOLUKLU OLUR'

Kentsel dönüşüm projeleriyle de ilgilendiklerini ancak özel sektörün tek başına yapamayacağı bir iş olduğunu söyleyen Çelik, mütekabiliyetin de çok olumlu olduğunu ancak uzun soluklu sonuçlar alınabileceğini belirtti.

Çelik, Sinpaş'ın kurucusu Avni Çelik'in bu konudaki görüşünü "Malımızı göndermeden Türkiye'ye döviz getirisi sağlayan bir iş. Dolaylı turizm geliri. Bunun desteklemesi lazım" sözlerini hatırlattı. 

BABALAR 15 BİN LİRALIK İNDİRİMDEN YARARLANDI

Yaz aylarında yaptıkları kampanyaların büyük ses getirdiğini belirten Çelik, "Anneler Günü'nden sonra Babalar Günü'nde yaptığımız 15 bin TL indirim kampanyasından iyi geri dönüşler aldık" dedi. Çelik, Kelebekia projesinde satışların tamamlandığını aynı bölgedeki Liva projesinde ise 1. etap satışlarının yüzde 75'inin tamamlandığını söyledi. 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account