Endüstriyel tasarım bölümünden 12 öğrenci 60’dan fazla grup priz tasarımı yaptı

Editör
25.06.2012

 

VİKO ile Kadir Has Üniversitesi Endüstri Ürünler Tasarım Bölümü işbirliği ile düzenlenen Endüstri Destekli Proje Tasarım Atölyesi’nde 12 öğrenci 60’ın üzerinde grup priz tasarladı.

VİKO Genel Müdürü Nusret Kayhan Apaydın, “Bu proje ile Kadir Has Üniversitesi endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerini daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Ülkemiz ve firmamız adına gelecekten artık çok daha fazla umutluyuz” dedi.  

Elektrik anahtar ve priz sektörünün lideri VİKO Elektrik ve Elektronik A.Ş. ile Kadir Has Üniversitesi Endüstri Ürünler Tasarım Bölümü işbirliği ile düzenlenen Endüstri Destekli Proje Tasarım Atölyesi sona erdi. ‘Yaratıcılık ve Deneyimin Uyumlu Buluşması’ temalı Aydınlık Konseptler adlı atölye kapsamında 12 öğrenci 60’dan fazla grup priz tasarımı geliştirdi.

Tasarımların prototiplerinin sergilendiği Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törende konuşan VİKO Genel Müdürü Nusret Kayhan Apaydın, bu projeyle geleceğin tasarımcılarının keşif yolculuklarına bir süreliğine dahi eşlik etmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Dünyanın en zor işlerinden birinin müşteri tarafından beğenilecek ürünleri üretmek ve onları satmak olduğunu anlatan Apaydın, “Çünkü muazzam bir rekabet var. Bu rekabet ortamında müşterilerin sizi beğenmesi için farklı olmanız gerekiyor. Farklı olmanın yolu da endüstriyel tasarımdan geçiyor. Ülkemizin de buna ihtiyacı var. Bu noktada tasarımcılarımıza büyük görev düşüyor. Biz bu proje ile bu yolda ilerleyen öğrencilerimizle tanıştık ve potansiyellerini gördük. Firmamız ve ülkemiz adına çok umutluyuz” dedi. 

Üniversiteler ile sanayi kuruluşları arasında köprü kurmak gerektiğini vurgulayan VİKO Ar-Ge Merkezi Direktörü Orhan Ünal, “Sanayide sürekli yeni arayışlar var. Bu nedenle son yıllarda yenileşim, inovasyon, fark yaratma gibi kavramlar kongrelerde ana tema olarak işleniyor. 

Tasarım ise bu kavramların fikir aşamasındaki en önemli unsuru.  VİKO olarak üniversite-sanayi işbirliğine hep çok önem verdik. Çünkü tasarım bizim için önemli bir konu. Kadir Has Üniversitesi ile yaptığımız proje yeni proje çok verimli geçti. Bundan sonra çok sayıda ortak projeye imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu. 

VİKO işbirliği ile yapılan bu projede öğrencilerin çok değerli deneyimler elde ettiklerini ifade eden Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Üniversitemiz öğrencilerine henüz okurken sunduğu olanaklarla onları zorlu hayat koşullarına ve iş yaşamına hazırlıyor. Bu doğrultuda farklı sektörlerden kurum ve kuruluşlarla işbirlikleri yapıyoruz.

VİKO ile yaptığımız bu projede de öğrenciler gerçek iş ortamında tasarımlarını hayata geçirme imkanına ulaştılar. VİKO’ya genç tasarımcılara verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi.  Atölye süreci boyunca VİKO’dan büyük destek gördüklerini anlatan Kadir Has Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Erhan “VİKO’nun deneyimlerinden hoca olarak bizler de çok istifade ettik. 

Sektöre ve teknolojiye olan hakimiyetleri, sorunlarını ve taleplerini bize net bir şekilde aktarabilmeleri bizi çok etkiledi. Bu sayede atölye çok başarılı oldu” diye konuştu.  

Törende konuşmaların ardından atölyeye katılan öğrencilere katılım sertifikası verildi. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın VİKO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dağbaşı’ya plaket verdiği törende atölyeye katılan 12 öğrenciye de katılım sertifikaları verildi.  

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account