İstanbul-Ankara arasında 25 yıl önce başlayan ve \'Ayaş Tüneli\' geçilemediği için yılan hikâyesine dönen Sürat Demiryolu Projesi\'nde mutlu sona yaklaşıldı.

Editör
15.10.2010

İstanbul-Ankara arasında 25 yıl önce başlayan ve 'Ayaş Tüneli' geçilemediği için yılan hikâyesine dönen Sürat Demiryolu Projesi'nde mutlu sona yaklaşıldı. Çin'in Türkiye'de inşa edeceği 30 milyar dolarlık hızlı tren projeleri arasında bir de sürpriz yer aldı. İki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, 34 yıl önce çalışmalarına başlanan ve yaklaşık 1 milyar TL harcandıktan sonra teknik olarak "uygulanabilir" olmadığı gerekçesiyle yarım bırakılan Ayaş Tüneli ile Ankaraİstanbul Sürat Demiryolu Projesi'nin tamamlanması da gündeme alındı. Türkiye, demiryolu altyapısında rotayı Çin'e kırdı. Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen 2023 yılına kadar, Türkiye'yi hızlı tren yolu ağıyla donatmak istiyor.

Dev projeler gündemde


Habertürk Gazetesi Çin'in, Türkiye'de demiryolu alanında yapacağı yatırımın ayrıntılarına ulaştı. Çin hükümetinin sağlayacağı yaklaşık 30 milyar dolar kredi ile doğudan batıya, kuzeyden güneye binlerce kilometre hızlı tren hatları yapılacak. 2023 yılına kadar yapılacak yeni hızlı tren hatları arasında bir de sürpriz bulunuyor. 1970'li yılların hemen başında, 34 yıl önce çalışmalarına başlanan ve yaklaşık 1 milyar TL harcandıktan sonra teknik olarak "uygun" olmadığı gerekçesiyle yarım bırakılan Ayaş Tüneli ile Ankara-İstanbul Sürat Demiryolu Projesi'nin tamamlanması da gündeme alındı. Çinli teknik heyetler, söz konusu projenin geçeceği bölgede inceleme yaptı ve "İmkânsız değil, yapılabilir" mesajı iletti. TCDD kaynakları, bu projenin de canlandırılmasının söz konusu olduğunu belirterek, "Konu inceleniyor" dedi.


Kaynak: Haber Türk
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account