Bazı kapılar kilitli olsalar dahi açılmalıdır!

Editör
21.06.2012

 

Hayır, yanlış bir şeyden söz etmiyoruz. İçeridekinin zor durumdaki küçük çocuğunuz ya da kapıyı açamayacak bir hasta olduğunu düşünün... Kapı içeriden kilitlenmiş ve siz içeri giremiyorsunuz.

Neyse ki, Kale Kilit’in Sınıf Silindiri ile tek bir dokunuşla bu kapıları açmanız ve sevdiklerinize kavuşmanız mümkün... Doktorların, okullardaki öğretmen ve güvenlik görevlilerinin de öyle... 

Kilidin yaşam alanlarında kullanılmasının en önemli amacı, şüphesiz güvenliği sağlamak. İzinsiz kişilerin yaşam alanlarınıza girmesini engellemek için kapı kilitlerini içeriden ve dışarıdan kilitleyebilirsiniz. Peki ya içerideki küçük bir çocuk ya da bir hasta ise? Sağlık veya özel bir güvenlik durumu sebebiyle odaya girmeniz gerekiyor, fakat oda içeriden kilitli olduğu için kapıyı açamıyorsanız?

Düşünmesi bile son derece kötü... Böylesi bir durumda ihtiyaçlar şüphesiz farklılaşır. Kale Kilit’in ‘Sınıf Silindiri’ işte tam da bu noktada son derece başarılı bir çözüm sunuyor.

İçeriden kilitlenmeyen, dışarıdan kilitlense dahi içeriden açılabilen bir mekanizmaya sahip olan Kale Sınıf Silindiri, ev, okul ve hastanelerde sıklıkla tercih ediliyor...

Acil durum planlarında kapının kilitli olması büyük risk taşıyor Bu yazacaklarımız umarız yaşamınız boyunca başınıza hiç gelmez. Fakat bilmek ve önlemi baştan almak, kriz anında çözüme kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; eğitim kurumlarında öğrencilerin sınıflarda kilitli kalması, güvenlikli tesis, hastane gibi yapılarda yetkisiz kimselerin kapıları içeriden kilitleyerek kontrol etmesi gibi olaylar, acil durum planları açısından risk taşıyor. İçeride çocuklar varken sınıfa girebilecek yetkisiz bir kişiyi etkisiz hale getirmek, çocukların yanına ulaşmak, kilitli kapılar sebebiyle engellenebiliyor, güvenliğin sağlanacağı süre uzuyor.

Oysa Kale Sınıf Silindiri’nin takılı olduğu kapılar, içeriden kilitlenseler dahi dışarıdan kolayca açılabiliyorlar. Başımıza gelmesini istemediğimiz fakat zaman zaman örneklerini duyduğumuz bir başka olaya dönelim. Hastanız kendisini iyi hissederken, rahatsız edilmemek için kapısını kilitleyip yattı... Fakat ilerleyen saatlerde müdahale edilmesi gereken bir sağlık sorunu yaşadı...

Böylesi önemli bir anda, ister hastanede ister evde olun kapıyı açmak için uğraşacağınız zaman, hastanın hayatta kalma şansından çalınan bir zaman olacaktır. Bu önemli güvenlik ve sağlık önlemi sebebiyle, bugün birçok hastanede Kale Sınıf Silindiri kullanılmaktadır.

Talihsiz olaylar, okullardaki güvenlik önlemlerine bakışı değiştirdi

Yayın organlarında, başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerin okullarında gerçekleşen talihsiz olaylara ilişkin haberlerle karşılaşabiliyoruz. Kötü niyetli kişilerin sınıf kapısını kilitlediği ve içerideki çocuklara zarar verdiği son derece üzücü olaylar, bugün birçok okulun bir dizi güvenlik önlemleri yanında kapı kilitlerini değiştirmesini de beraberinde getirdi.

Basit gibi gözükse de aslında yardıma gelen desteğin dışarıda kalmasını sağlayan eski silindirler, sınıf silindirleri ile değiştirildiğinde üzücü olayların etkisini azaltacak bir önlem olarak değerlendirilebiliyor. Benzer etkiyi hastanelerde de yaratan sınıf silindiri, yetkisiz kişilerin hastaların yanında kontrolsüz kalmasını engellediği gibi, hastaya ulaşma konusunda da önemli bir kolaylık sağlıyor.

Kale Sınıf Silindiri Teknik Özellikleri:

Standart Ürün (Sınıf Silindiri)

Topuzludur ve standart anahtarlıdır, anahtarla, dışarıdan kilitlenip açılmaktadır.

Topuz tarafından tutulsa (bloke edilse) dahi, anahtar ile ön taraftan açılabilmektedir.

Kapının arka tarafından topuz ile kilitleme yapmamakta, yalnızca açma yapabilmektedir.

Kapının sağ-sol olmasına göre, topuz tarafında bulunan pim-yay-vida setinin yeri değiştirilerek ayarlanabilir.

Opsiyonel (Kavrama Silindiri)

Ürün, topuz tarafında bulunan pim-yay-vida seti tamamen sökülerek kavrama silindiri özelliği kazanmaktadır. Bu özellikle, topuz tarafından hem açma hem de kilitleme yapılabilmektedir.

Ürün, topuz tarafından tutulsa (bloke edilse) dahi, anahtar ile ön taraftan açılabilmektedir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account