5. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Editör
20.06.2012

 

2003 yılından bu yana Türkiye’yi temsilen Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ile Belçika, Almanya, İrlanda ve Hollanda tarafından iki yılda bir düzenlenen 5. “Uluslararası Beton Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

Mimarlık, mühendislik, tasarım ve bağlı alanlardaki öğrencilerin, yaratıcı fikirleri ile tasarımlarını bir araya getirmelerini amaçlayan yarışmada öğrenciler; betonun enerji üzerinde etkili olan özelliklerini kullandıkları fikirlerle yarışmaya katıldı. Ödüller, 15 Haziran Cuma günü İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.       

Uluslararası Beton Tasarım Yarışması, mimarlık, mühendislik, tasarım ve bağlı alanlardaki öğrencilerin, yaratıcı fikirleri ile tasarımlarını bir araya getirmelerini amaçlıyor ve iki yılda bir düzenleniyor.

2003 yılından bu yana Türkiye’yi temsilen Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ile Belçika, Almanya, İrlanda ve Hollanda tarafından düzenlenen yarışma, Avrupa çimento ve beton birlikleri desteğiyle düzenleniyor.

Katılımcı ülkelerden ilgili eğitim bölümlerinde okuyan tüm öğrencilere açık olarak düzenlenen “Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın beşincisi sonuçlandı. 

Yarışmada öğrenciler; betonun enerji üzerinde etkili olan özelliklerini keşfetti ve bu özellikleri kullandıkları fikirlerle yarışmaya katıldı. Değerlendirme sonucunda birincilik ödülünü İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Çoşku Çinkılıç ve Semra Refkaeva Shukrıeva alırken, ikincilik ödülünü ise Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden  ,Aylin Yeğen ve İbrahim Türkeri aldı.

Mimar Arif Suyabatmaz’ın başkanlık ettiği jüride Alpaslan Ataman, Hasan Çalışlar, Tülin Hadi ve Burak Altınışık yer aldı. Dereceye giren katılımcılar, beton ve enerji üzerine daha fazla keşif yapmaları için 26 Ağustos-1 Eylül 2012 tarihleri arasında Rotterdam’da yapılacak olan altı günlük uluslararası seminer ve atölye çalışmalarına katılmaya hak kazandılar.

Ödül töreni 15 Haziran Cuma akşamı İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleşti. Törende bir konuşma yapan TÇMB Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen şunları söyledi: “Betonun tüm potansiyelini, yapılaşma çalışmalarında öncelikli karar verici konumundaki mimarlara tanıtmayı sektörümüz için önemli bir sosyal proje olarak düşünüyoruz.

2002 yılından beri düzenlediği mimarlık yaz okulları, 2004 yılından itibaren yayınladığı Betonart dergisi, çeşitli mimarlık konferansları ve Beton Tasarım yarışmaları sektörümüz için bir sosyal proje olmanın ötesinde temel ilke olarak sürdürülebilirliği benimsemiş TÇMB için, nice on yıllar devam edecek kurumsal bir etkinliğe de dönüşmüş durumdadır. Bu etkinliği sürdürmek bizim için bir niyetin ötesinde bir kurumsal sorumluluğa dönüşmüştür.” 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account