Fatih Camii avlusundaki tarihi Akdeniz Medresesi, 17 milyon 520 bin Türk Lirası bedelle İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ettiriliyor.

Editör
20.06.2012

 

Medrese, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul'u fethinin ardından 1463-1470 yılları arasında yapıldı.

İstanbul İl Özel İdaresi, Fatih Külliyesi içerisinde yer alan Akdeniz Medresesi’ni restore ettiriyor.  17 milyon 520 bin Türk Lirası bedelle restore edilecek medresedeki çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Sekiz medreseden oluşan külliyenin batıdaki medreseler topluluğu Akdeniz, doğudaki topluluğu ise Karadeniz olarak anılıyor. 

İstanbul İl Özel İdaresi’nin çalışmalarını sürdürdüğü Akdeniz Medresesi’nin her biri on dokuzar hücre, eyvan, dershane, revaklar ve tuvaletlerden meydana geliyor.

Medrese hücreleri kare planlı ve avlu tarafındaki revaklara birer kapı, dış tarafa birer pencere ile açılıyor. Köşedeki hücreler dış tarafa ikişer pencere ile açılmış ve hücrelerin üstü yarım kasnaklı kubbelerle örtülmüş.

Fatih Külliyesi'ni oluşturan medreseler 1766 depreminde cami ve diğer yapılarla birlikte zarar görmüşse de kısa süre içerisinde yeniden onarılmıştı.

Tarihi yolculuk

Fatih Külliyesi, 1463-1470 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un Fatih ilçesinde yaptırılmıştır. İstanbul'un fethinden sonra ilk ve en büyük yapılar topluluğu olarak yapılan Fatih Külliyesi’nin mimarı ise Atik Sinan’dır. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account