Akçansa’dan 2012’de 125 milyon TL’lik çevre ve verimlilik yatırımı

Yazar:Editor
20.06.2012

 

Sürdürülebilir gelecek hedefiyle enerji yönetimi, çevre ve atık yönetimi yatırımlarını sürdüren Akçansa, 2012 yılında cirosunun yüzde 12.5’ini çevre ve verimlilik yatırımına ayırarak 125 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirecek.  

Türkiye’nin lider çimento üreticisi Akçansa, 2011 yılını değerlendirmek ve yeni yatırımları hakkında bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi. 

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, 6,5 milyon ton klinker ve 6,6 milyon ton çimento üretimiyle Türkiye çimento ihtiyacının %10’unu karşıladıklarını belirterek, “2011 yılında toplam çimento ve klinker satışımız %11 oranında artarak 5,4 milyon ton, ihracatımız ise 2,3 milyon ton olarak gerçekleşti” dedi.

Akçansa açısından 2012 yılının ilk çeyreğini de değerlendiren Gürdal, bir önceki yılın aynı dönemine göre satışların %4, faaliyet karının ise %23 artış gösterdiğini ve bu artışta yakıt fiyatlarındaki iyileşmenin yanı sıra, artan alternatif yakıt kullanımı ve atık ısı projesinin hayata geçmiş olmasının olumlu etkileri olduğunu aktardı. 2012 yılı için ise karlılık gelişiminin yine bu paralelde seyretmesinin beklendiğini belirtti.

Sürdürülebilir büyüme kapsamında katma değer yaratacak yatırımlara odaklandıklarını dile getiren Gürdal, “Özellikle enerji yönetimi, çevre ve atık yönetimi alanındaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Son üç yılda 50 milyon TL’nin üzerinde çevre ve sürdürülebilirlik yatırımı gerçekleştirdik. Bu yıl 125 milyon TL’lik yatırım daha planlıyoruz” şeklinde konuştu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account