Profilo’nun “Ev Kahramanları” ODTÜ’lü öğrencilere iF Tasarım Ödülü getirdi

Editör
15.06.2012

 

ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencilerinin Profilo Dayanıklı Ev Aletleri için geliştirdiği “Home Heroes – Ev Kahramanları” konseptli “Wash it” adlı tasarım iF Tasarım Ödülleri’nde önemli bir başarı elde etti. “Wash it”, iF Kavramsal Tasarım Ödülü (iF Concept Design Award 2012) kapsamında verilen sürdürülebilirlik temalı Hansgrohe 2012 Ödülü’nün sahibi oldu.  

BSH Grubu’nun Türkiye’deki tek yerel markası olan Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin “Ev Kahramanları” (Home Heroes) projesi için geliştirdikleri tasarımlar, ODTÜ’lü öğrencilere iF Tasarım Ödülleri’nde büyük başarı getirdi. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile BSH MDR (BSH Grubu Bölgesel Marka Tasarım Bölümü) işbirliği ile gelecekteki yaşam tarzları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen Ev Kahramanları projesinde yer alan tasarımlardan “Washit" , iF Kavramsal Tasarım Ödülü (iF Concept Design Award 2012) kapsamında verilen sürdürülebilirlik temalı Hansgrohe 2012 Ödülü’nü (Hansgrohe Preis 2012: Efficient Water Design: My Green Shower Pleasure) alan altı projeden biri oldu.

Ahmet Burak Aktas, Salih Berk İlhan, Adem Onalan ve Burak Söylemez tarafindan geliştirilen "Washit”, ev kullanımının yanı sıra havaalanı, spor salonu, festival alanı gibi ortak kullanım alanları için duş alma ile çamaşır yıkama fonksiyonlarını bir kabinde bir araya getiriyor, duş alırken kullanılan suyu filtreleyerek az miktarda çamaşırın yıkanması için yeniden kullanıyor.iF Kavramsal Tasarım Ödülü töreni ve sergisi 31 Mayıs 2012 tarihinde Hamburg`ta gerçekleşecek. 

ODTÜ’lü öğrencilerden 20 Ev Kahramanı

Ev Kahramanları projesinde ODTÜ’lü öğrenciler gıda saklama, hazırlama ve pişirme, çamaşır, bulaşık yıkama ve ev temizliği alanlarında, yüksek refah seviyesine yönelik çalışmaların da  aralarında olduğu toplam 20 tasarım geliştirdi.

“Accordry” gıda nem alıcı ve buharlı pişirici, “dualWash” iki bölümlü bulaşık makinesi, “Mini Cooleye” içi görülebilen soğutucu, “Volto” robotik temizleme aleti ve “Wash A-Part” yıkama modülleri ile duvara monteli çamaşır makinesi bu projelerin en dikkat çekenlerinden bazıları.

Tasarlanan ürünlerden bir kısmı mevcut ürünlere yeni özellikler ve yeni çalışma standartları eklenerek geliştirildi. En son teknolojilerin veya henüz ticarileştirilmeyi bekleyen teknolojilerin entegrasyonu, bu ürünlerin ortak özellikleri. 

Öğrenciler bu çalışma sırasında, Profilo’nun pazarlama ekiplerinin de bilgi ve birikimlerinden yararlanarak artan  şehirleşmeye bağlı demografik ve sosyal değişimleri de dikkate aldı.

Tasarımlar bölgesel kültür değerleri ve ihtiyaçlarına yönelik ipuçları verirken, gelecekte hem Türk pazarında hem de uluslararası pazarlarda gerçekleşecek muhtemel gelişmeler hakkında da fikir veriyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account