Kurumsal finansman ve yatırım bankacılığında güçbirliği: N+1 Daruma

Editör
13.06.2012

 

Kurumsal finansman alanında Türkiye'nin lider kuruluşu Daruma Corporate Finance ile İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya'da hizmet veren yatırım bankası N+1 International; Avrupa, Asya, Türkiye ve Balkanlar'da yatırım bankacılığında ortak olmak ve enerji, gayrimenkul ve mezzanine finansmanı alanlarında ortak yatırım fonları kurmak üzere anlaşmaya vardı.

Daruma Corporate Finance ve N+1 International, yatırım bankacılığı alanında gerçekleştirdikleri şirket birleşmesi ve yatırım fonları alanında kurdukları ortaklık kapsamında N+1 Daruma adıyla faaliyet gösterecek.

Daruma Corporate Finance ile N+1 International, geniş kapsamlı bir ortaklığa giderek kurumsal finansman ve yatırım bankacılığı ile yatırım fonları alanlarında en iyi firma olmayı hedefliyor.  

Kurumsal Finansman ve Yatırım Bankacılığı

İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya’daki iştirakleri vasıtasıyla Avrupa’da yaygın Yatırım Bankacılığı ve kurumsal finansman hizmetleri veren N+1 International (N+1), 1998’de kurulan ve Türkiye’de Kurumsal Finansman hizmetleri veren Daruma Kurumsal Finansman (Daruma) firmasından yüzde 20 hisse aldı.

Buna karşılık, Daruma Kurumsal Finansman firması da tüm Avrupa’da faaliyet gösteren Yatırım Bankacılığı ve Kurumsal Finansman firmalarının sahibi olan N+1 International firmasından yüzde 5.25 hisse aldı. Bu birleşme ile yeni firmanın adı N+1 Daruma olarak belirlendi.

Yatırım Fonları

N+1 ve Daruma,  enerji, mezzanine ve gayrimenkul alanlarında da yüzde 50-yüzde 50 ortak olarak “sermaye fonları” (closed end fund) kurmak üzere ortaklık anlaşması imzaladılar.

Bu anlaşma çerçevesinde hedef toplam 250-400 milyon Euro Enerji Fonu, 200-300 milyon Euro Mezzanine Yatırım Fonu ve 200-300 milyon Euro Ticari Gayrimenkul Yatırım Fonu kurulmasıdır.

Kurumsal Finansman Hedefleri

Kurumsal Finansman alanında Türkiye’ye yönelik sermaye hareketliliğine daha güçlü yeni bir ivme kazandırmak ve mevcut yatırımcı bakış açısını güçlendirmek N+1 Daruma'nın ortak hedefini oluşturuyor.

Bu ortaklık vasıtasıyla, Avrupa ekonomileri arasında en sağlam ve hızlı adımlarla büyüyen ekonomi olan Türkiye ve Türk iş dünyasına, finansal yatırımcılarla yapılan ortaklıklara ilaveten daha “güçlü vurgu ile” Türk firmalarına  stratejik sermaye finansmanı perspektifi kazandırılması amaçlanıyor.

Türkiye’de halihazırda faaliyet gösteren ve aktif finansal yatırımcılara ilaveten, stratejik sermaye konusunda Türkiye’ye kaynak akışını hızlandırmak, bu çerçevede N+1 International ve grubun mevcut olduğu tüm ülkelerdeki stratejik sermayeyi Türkiye’ye çekmek hedefleniyor. 

N+1 Daruma ortaklığının yeni bir hedefi ise, kurumsal finansmanda daha güçlü olarak vurgulanan bir strateji ile “Türk firmalarının dünyada yapacakları firma satın alımlarını destekleyecek, yatırım bankacılığı ve finansal danışmanlık hizmetleri verilmesi” olacak. 

N+1 International, Avrupa’daki mevcut firmalarına ilaveten sadece kıta Avrupa’sında değil, Asya ve Amerika’da da genişlemesinedevam edecektir.

Yatırım Fonlarında Hedefler  

N+1 Daruma ortaklığının hedefi 2012 senesinde Mezzanine ve Enerji Fonlarını hayata geçirmek. Gayrimenkul Fonu için hedef ise 2013 senesi ikinci yarısı. Türkiye’nin yatırım potansiyeline uygun bir yapıda hareket edecek Mezzanine, Enerji ve Gayrimenkul Fonları, Türk iş dünyasının kullanımı için 2012 ve 2013 senelerinde devreye girmiş olacak. 

Türkiye’de şu anda uluslarası kurumsal yatırımcılardan fon elde etmiş  ve sadece Türkiye’ye ihtisaslasmış Mezzanine ve Gayrimenkul Fonu bulunmuyor. N+1 Daruma ortaklığı hızlı bir şekilde bu boşluğu doldurmayı öngörüyor.  Enerji alanında ise Türkiye için kurulmuş tek bir fon bulunuyor.

Bunun yanısıra, yeni kurulacak fonlarla fon yönetimi konusunda da bakış açısı değişikliği planlanıyor. Buna göre planlanan Enerji Fonunun önemli bir kısmının Türkiye ve Londra’da halka açılması suretiyle yatırımcı bazının biraz daha genişletilmesi arzu ediliyor. 

N+1 Daruma ortaklığı ile ilgili olarak Daruma Yönetim Kurulu Başkanı Okan Altuğ “15'inci kuruluş senemizi kutlamaya hazırlanırken; Avrupa’da çok iş yapmış, büyümüş ve yatırım bankacılığı ve fon yönetiminde önemli başarılara imza atmış, iştigal alanı olarak da “bize ve Türkiye’ye çok benzeyen” bir kurumla birleşerek ve ortaklık yaparak kendi M&A işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Bugüne kadar Şirket Evlilikleri ve Satın Alımları konusunda müşterilerimize hizmet verirken hep satın alımlar konusunda çalıştık. Bu kez kendi işlemimizde ise Kurumsal Finansman alanında N+1 ile yaptığımız bir şirket evliliğidir.

Bu işlem ile Daruma da, N+1 International firmasının dünya operasyonunun yüzde 5,25’ine sahip olmuştur. Hedefimiz N+1 International altında yüzde 100 birleşme ve hem Avrupa içindeki hem de Asya ve Amerika’daki büyümesini sağlamaktır. 

N+1 International adına konuşan N+1 International Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Santiago Eguidazu birleşmeyle ilgili olarak “Türkiye’nin önde gelen kurumsal finansman firmalarından Daruma ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklıktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Amacımız, uluslararası piyasalara açılmak isteyen orta ve büyük ölçekli Türk firmalar ve Türkiye’ye girmek isteyen Avrupalı firmalar için ilk akla gelen ve öncü finansal danışman firma olmaktır.

Fon yönetimi alanında ise, uluslararası yatırımcılarla işbirliği yapmak isteyen yerel firmalar ve girişimcilerle çalışmayı hedefliyoruz. Bu manada, Daruma’nın Türkiye piyasasında uzun yıllara dayanan varlığı ve itibarı ile N+1’in 20 yılı aşkın fon yönetimi tecrübesini birleştirerek farklılaşmış bir hizmet sunacağımıza inanıyoruz“ şeklinde konuşuyor.

Yatırım Fonlarıyla ilgili olarak ise Okan Altuğ şunları söylüyor: “Mezzanine, Enerji ve Gayrimenkul fonlarında ise hedef 2023 senesinde 2 milyar Euro büyüklüğünde bir fon yönetimi firması olmak. Bugüne kadar başarılı olarak yaptığımız finansal danışmanlık hizmetlerimizi, bundan sonra N+1 Türkiye Fonu ile firmamız, yatırımcı olarak yapacak.

Kurumsal Finansman firması olarak bu hizmetleri çok iyi başararak 250’den fazla değişik işleme imza attık Türkiye’de. Şimdi varlık ve fon yönetiminde uzman bir firma ile güçlerimizi birleştirerek, kuruluşumuzdan 15 sene sonra, Türkiye’nin konjonktürünün fevkalade müsait olduğu ve dünyanın Türkiye’ye imrenerek baktığı bir dönemde, sadece finansal danışmanlık değil, direkt yatırım yapmaya da başlayacağız.”

Daruma Kurumsal Finansman ortaklarından Tülay Kaya da “Türkiye tam bir fırsatlar ülkesi. Daruma‘nın 15 seneye uzanan tarihine bakarak söyleyebileceğimiz en net durum ”bu fırsatların bitmek bilmeden devam ettiğidir”. 

Bu çerçevede tüm Türkiye’de orta ve büyük ölçekli firmalar hedefimizdir. Ana hedefimizi Türkiye’nin ilk 1500 firması olarak belirledik ve dünya yatırımcıları ile Türk işadamları arasında bir yatırım köprüsü de biz ilave edeceğiz” şeklinde açıklama yapıyor. 

Hedef en iyi firma olmak

Okan Altuğ, “Sonuçta hedefimiz en karlı, en büyük firma olmak değil, hedefimiz, en kaliteli, en iyi kurumsal finansman firması ve fon yöneticisi olmak.

Bunun için 15 sene geçmişi olan bir kurum olarak önümüzdeki dönemde yeni bir perspektif, yeni ve güçlü bir ortak ve yeni bir enerji ile yola devam diyoruz“ şeklinde konuşuyor. Altuğ, “hedefimiz Daruma’nın yakaladığı başarı ve tecrübeyi N+1 ile önümüzdeki 15 seneye taşımaktır” diyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account