Kayalar Kimya Ar-Ge Yatırımı İle Büyümeye Devam Ediyor

Editör
11.06.2012

 

 

Türkiye’deki ilk 500 sanayi kuruluşundan biri olan Kayalar Kimya, yeni teknolojilerin ve sektörüne kazandırdığı birçok yeniliğin kaynağı olan 36 yıllık Ar-Ge çalışmalarını, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın 5746 sayılı kanun kapsamında verdiği Ar-Ge Merkezi belgesi ile taçlandırdı.

Minimum 50 Ar-Ge personelinin istihdam edilmesi, yeterli Ar-Ge birikiminin ve yeteneğinin bulunması gibi özel koşullara sahip olan Ar-Ge birimlerine verilen bu özel sertifika ile Kayalar Kimya Ar-Ge Merkezi ile yeni teknolojilerde lider olmayı, düşük VOC değerine sahip çevre dostu ürünler üretmeyi ve uluslararası bir firma olarak coğrafi bölgelere uygun ürün sistemleri geliştirmeyi amaçlıyor. 

“Güçlü markalar, güçlü Ar-Ge ile var olabilir”

Global pazarda sürdürülebilir rekabet gücünün temellerini, sağlam Ar-Ge altyapısının oluşturduğunu belirten Kayalar Kimya CEO’su Ersin Kayalar, “Sektörümüz son derece rekabetçi. Uluslararası pazarda rekabet edebilmek için güçlü markalara ihtiyacımız var. Güçlü firmalar ve markalar, güçlü Ar-Ge ile var olabilir.

Ar-Ge, firmaların rekabette fark yaratabilmesini sağladığı kadar, gelecek yıllardaki yatırımlarına da yön vermekte. Bu nedenle Kayalar Kimya olarak Ar-Ge çalışmalarımızı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da tescil ettiği Ar-Ge Merkezi çatısı altında sürdürmeye karar verdik ve bugün Ar-Ge merkezi olmanın gururunu yaşıyoruz. 1500 m2 kapalı alan sahip Ar-Ge Merkezimizde yer alan 7 laboratuarımızda polimer, ahşap kaplama sistemlerine, inşaat boyalarına ve sanayi boyalarına ait birçok Ar-Ge projesi yürütülmektedir” dedi.  

Kayalar Kimya Ar-Ge Merkezi, çevre dostu ürünlere odaklanacak

Özgün formülleri ve yerli teknolojileri ile Türkiye’de mobilya boya ve vernik sektörünün lideri, Avrupa pazarının ise 6. büyük firması olduklarını kaydeden Ersin Kayalar, yalnızca ülkemizde değil uluslararası pazarda da önemli yatırımlar yaptıklarını ve Ar-Ge çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti.

Günümüzde rekabet gücünün, müşteri ihtiyaçlarını hızlı ve beklentilerine uygun olarak karşılayabilme yetisine bağlı olduğunu sözlerine ekleyen Kayalar, Ar-Ge Merkezindeki çalışmaların çevre ve insan sağlığına duyarlı, yeni teknoloji odaklı, bölgesel koşullara-müşteri proseslerine uygun ürünler üzerine yoğunlaşacağını belirtti. 

Türkiye’nin ilk Ar-Ge Boya Uygulama-Simülasyon Merkezi

 Bu bağlamda, müşteri taleplerine ve proseslerine uygun ürünlerle müşterilerine de katma değer sağlamayı ve çözüm ortağı olmayı misyon edinen Kayalar Kimya, 2004 yılında Türkiye deki ilk Ar-Ge Uygulama-Simülasyon Merkezini kurdu.

Mobilya fabrikalarının kullandığı bir çok uygulama ekipmanın pilot ölçekli benzerlerine sahip olan Ar-Ge Uygulama-Simülasyon Merkezinde, değişik parametrelere ve proses koşullarına göre ürün uygulamaları ve simülasyonları yapılabiliyor.

Bu uygulama merkezi ile daha hızlı ve kaliteli ürünlerle müşterilerine cevap verebildiklerini ifade eden Ersin Kayalar, ürünlerini çok kısa bir zaman diliminde bölgesel koşullara veya uygulama süreçlerine adapte edebildiklerini ve geleceği inşa ederken tüm paydaşlarını da gözeten çözümler sunmayı hedeflediklerini belirtti. Kayalar, “Müşterilerimiz için yeni teknolojilerle ilgili bu merkezde birçok eğitim düzenlendi.

Bugüne kadar 200’ün üzerinde müşterimize eğitim verdik. Müşterilerimizin yeni teknolojilerle ve çevre dostu ürünlerle tanışmasını sağlayarak; geleceğimizi birlikte şekillendirmeye ve renklendirmeye Ar-Ge Merkezi çatısı altında devam edeceğiz” diye sözlerine ekledi.

Ahşap boya ve vernik markaları Genç ile Türkiye’de ilk kez EN 71.3 Avrupa standardı sertifikalı su bazlı ürünler üretmeye başladıklarından da söz eden Kayalar, “Kayalar Kimya’nın Türkiye ahşap koruma sektörüne getirdiği yeniliklerden biri olan GENÇ Mobilya Tinting Sistemi ile; ahşap doğanın tüm renkleri ile buluşma şansına sahip oldu.

Genellikle dekoratif boyalar için kullanılan Tinting Sistemi, ülkemizde ilk kez Kayalar Kimya Tinting Merkezi ile mobilyaları da renklendirmeye başladı. Ayrıca yeni teknolojilere odaklanarak, UV sistemler üzerine yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde geniş bir ürün yelpazesine sahip olduk. Ar-Ge merkezimiz geçmişte olduğu gibi bundan sonra da yenilikçi çözümlere odaklanarak çalışmalarına devam edecek” dedi.

 “Türkiye Avrupa’dan çok iyi durumda”

Türkiye ekonomisinin, kamu maliyesi ve bankacılık gibi dünyada krizlere neden olan alanlarda son derece başarılı bir performans gösterdiğine vurgu yapan Ersin Kayalar, Türkiye’nin mali disiplini elden bırakmadığını, ekonomik, finansal ve siyasi istikrarı birlikte koruyarak yoluna devam ettiğini belirtti. 

42 ayrı ülkeye ihracat

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) düzenlediği ihracat ödüllerinde, 2011’deki 24 milyon dolarlık ihracatıyla boya, vernik ve mürekkep kategorisinde ihracat yıldızı seçilen Kayalar Kimya, Genç markasıyla Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu 42 ayrı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 

2012 ihracat hedefi 30 milyon dolar

İhracat yaptıkları ülkelerde, Avrupalı büyük ve köklü üreticilerle yarışıp, onlardan çok hızlı pazar payı aldıklarından bahseden Ersin Kayalar, “Avrupa’da bir güç olmak için koyduğumuz hedefe ilişkin iki sene önce İspanya’da bir ofis kurduk. Bu sayede İspanya, Portekiz hatta İtalyan rakiplerimizden çok müşteri kazandık.

Kısa surede tüm ülke çapına hizmet verecek dağıtım ağına ulaştık. Tüm bu olumlu gelişmeler bizi İspanya’da üretim yapmamız gerektiğine inandırdı ve bir fabrikayı satın aldık. Bu sene üretime başlayarak müşterilerimize daha hızlı çözüm üretir hale geleceğiz” diye konuştu.  

Boya, vernik ve mürekkep alanında 2012 ihracat hedeflerinin 30 milyon dolar olduğunu sözlerine ekleyen Kayalar, “Artık daha büyük bir hedefimiz var, Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’yı kapsayan coğrafyada ilk üçe girmek” dedi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account