Tremco illbruck, Yangın Dayanımlı Nullifire Ürün Grubu ile Yapıları Yangına Karşı Koruyor

Editör
11.06.2012

 

Sadece pasif yangın dayanım sistemlerine odaklanmış stratejik bir Tremco illbruck markası olan Nullifire, 35 yılı aşkın bir süredir, ısıya maruz kaldığında genleşen (intümesan) malzeme teknolojisine ve pasif yangın dayanımı çözümleri üretmeye öncülük etmektedir. Nullifire; yeni teknolojileri geliştirerek kullanımı kolay, güvenilir ve çevre bilinçli ürünleriyle bu endüstriye yön vermektedir.  

Nullifire, çelik ve ahşap yapıların yangın dayanımını sağlayan yüzey kaplamaları, dekoratif boya sistemleriyle ve ayrıca hareketli yapı derzleri, boşluklar ve geçiş bölgeleri için pasif yangın durdurucu ürünleriyle inşaat profesyonellerinin beklentilerine cevap vermektedir.

Özellikle tek ve demetli kablolar, kablo tavaları, kablo merdivenleri, kanallar, damperler, metalik ve plastik borular gibi mekanik ve elektrik tesisat malzemelerinin duvar, alçıpan, ahşap, zemin vb. yüzeylerden geçiş bölgelerindeki boşlukları dolduran, kat geçişleri ve şaftların yangına karşı dayanımını sağlayan ürünleriyle detaylara kalıcı çözümler sunmaktadır.  

30 dakika ila 4 saat arasında yangın dayanımına sahip olan Nullifire pasif yangın durdurucu ürün grubunda; 2 ila 4 saat arasında yangına dayanımlı, ısıyı absorbe eden özel bir koruyucu boya ile kaplanmış B747-50 plaka sistemi ve yine 4 saate kadar yangın dayanımlı B760 intümesan yastık ürünleri yangın anında duvar veya zemindeki bölmelerden, bina detaylarından sızan yangın ve duman geçişlerini engellemektedir.

4 saate kadar yangın dayanımı UL ile listelendirilmiş, FM onaylı Nullifire B220/270 yangın durdurucu harç ürünleri belirli bir oranda su ile karıştırıldıktan sonra geçiş boşluğuna dökülerek uygulanmaktadır. 30 ila 90 dakika içerisinde malzeme kürlenerek katılaşmaya başlamaktadır. Geçiş bölgesindeki plastik boruların etrafı ise harç dökülmeden önce mutlaka Nullifire B300 yangın durdurucu intümesan sargı ile sarılmalıdır.  

Dış tarafı ince galvaniz çelik kaplı, yangın durdurucu intümesan boru kelepçesi Nullifire B150; yangın anında duvar ve zeminden geçen boruların yanması durumunda oluşan boşlukları doldurarak yangın ve duman geçişini engellemektedir.

Yanabilir, yalıtımlı veya metalik borular için kolayca kesilerek boru etrafına yerleştirilen ve izolasyon sağlama özelliği olan Nullifire B600 intümesan boru manşonu yüzey derinliği boyunca uygulanarak, yangın anında boruların yanması durumununda oluşan boşlukları genleşerek doldurur ve duman transferini engeller.

Doğrusal derzler ve yapı boşluklarının yangın dayanımı için; 4 saate kadar yangın dayanımı test edilmiş B1 yanmazlık sınıfına sahip Nullifire FF177 spreyli ve FF197 tabancalı yangın durdurucu poliüretan esaslı köpük ürünleri ve 4 saate kadar yangın dayanımlı Nullifire M701 akrilik esaslı ve M703 silikon esaslı mastik ürünleri, duvar-duvar, duvar-çelik, çelik-çelik, duvar-ahşap, plastik-duvar yüzey birleşimleri ve boru/kablo etraflarının derz sızdırmazlığı ve duman geçirimsizliğini sağlamaktadır.

Ayrıca sprey uygulamalı Nullifire FS711 ve mala uygulamalı Nullifire FS721 tek komponentli su bazlı yangın dayanımlı akrilik kaplama ürünleri 4 saate kadar yangın dayanım performansı göstermektedir. 

Giydirme cephe detaylarında, kat betonu ile cephe elemanları arasına uygulanan taşyünü izolasyon malzemesini kaplayarak 3 saate kadar yangın dayanımı sağlayan UL listeli Nullifire FS700 dinamik derz dolgu spreyi ayrıca duvar-tavan birleşim ve genleşme derzlerinde, beton, tuğla ve alçıpan birleşimlerinde de uygulanabilmektedir. Hareketli bina derzlerinde 2 saate kadar yangın dayanımı sağlayan Nullifire J2000/J3000 intümesan şeritler, ses ve duman geçirimsizliğinin yanı sıra %50’e kadar hareket imkânı sağlamaktadır.

Özel olarak kaplanmış, cam elyaf ile dokunmuş örtü malzemesi olan Nullifire B805/810 yangın perdesi desteksiz geniş açıklıklar için 2 saate kadar yangın ve duman dayanımı sağlamaktadır. Bunların yanında plastik ve metalik elektrik kutuları için kullanılan Nullifire FO100 tampon macunu; montaj esnasında şekillendirilebilen intümesan silikon esaslı yangın dayanımlı ürünüdür. Yüzeylerde elektrik kutusu montajı için açılan boşluklardan yangın ve duman sızdırmazlığı sağlayarak elektrik tampon kutusu gereksinimini ortadan kaldırır.

Tüm Nullifire ürünleri; en yeni Avrupa standartlarının tamamıyla test edilip onaylanmıştır ve yüksek düzeyde ürün sertifikalarına sahiptir. Kolay uygulanabilir, güvenli ve çevre bilinçli ürünleri ve su bazlı ince tabakalı kaplama sistemleriyle yapıları yangına karşı korumaktadır. Bu ürünlerin uygulanması; sadece günümüzün koşullarına yönelik olmayıp, gelecekte oluşabilecek sistem değişikliklerini de karşılayabilecek özelliklere sahiptir. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account