Bancroft, Graniser'in %75 hissesine ortak oldu

Editör
07.06.2012

 

Özellikle Orta ve Doğu Avrupa'ya yapmış olduğu yatırımlarla adından söz ettiren Londra merkezli Bancroft Private Equity LLP, yapılan ortaklık görüşmeleri neticesinde seramik ve granit sektörünün önde gelen üretici ve markalarından Graniser Granit Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 75 hissesine sahip oldu.

Daruma Kurumsal Finansman tarafından sürdürülen görüşmeler sonucunda Graniser’e ortak olan Bancroft, bu anlaşmayla birlikte Türkiye’deki 4.yatırımına da imza atmış oldu.

Yapılan ortaklık anlaşmasıyla birlikte Kazancı Ailesi’ne ait diğer bir şirket olan Rodi Mood’da da yeni hedefler belirlendi. 6 Haziran tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısında taraflar, Rekabet Kurulu tarafından onaylanan ortaklık anlaşmasının detaylarını açıklarken, yeni döneme ait hedeflerini de paylaştılar. 

Graniser Genel Müdürü Erol Hacıoğlu düzenlenen basın toplantısında; “Geçtiğimiz seneler boyunca istikrarlı ve karlı büyüme planımıza sadık kalarak, bugün Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, İsrail, Türki Cumhuriyetler ve A.B.D. pazarlarında aranılan bir marka olmayı ve ihracat alanında sektörün ikinci büyük oyuncusu olmayı başardık. Gösterdiğimiz bu başarılar neticesinde grubumuza uzun bir süredir yabancı yatırımcı ilgisi bulunmaktaydı.

Daruma Kurumsal Finansman aracılığıyla yürüttüğümüz görüşmeler neticesinde önümüzdeki 10 senelik büyüme stratejimiz doğrultusunda, Bancroft'un bizlere vereceği desteği göz önünde bulundurarak ortaklık kararı aldık.

Yaptığımız anlaşma ile 100 milyon dolar şirket değerimiz üzerinden %75 hissemizi 75 milyon dolara Bancroft’a devrettik. Yüzde 40’lara varan ihracat payımızı bu ortaklık ile yüzde 50’lere taşıyıp, ilave yatırımlarla 85-90 milyon dolarlık ihracat miktarına çıkartmayı planlıyoruz.  Yapmış olduğumuz 10 yıllık büyüme planımız çerçevesinde Avrupa’da sektörde 3. oyuncu olmayı hedefliyoruz.

Bu ortaklık neticesinde 3 yıllık bir süreçte 100 milyon Euro’luk 4 yatırım yapacağız. Şu an Türkiye’de 2 yeni yatırımla ilgileniyoruz, 4 tane de mevcut olana yatırım yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.

Ayrıca yurt dışında da stratejik ülkelerde 2 tanesi yeni, 1 tanesi mevcut olana olmak üzere 3 tane yatırımımız olacak. Özellikle Ortadoğu ve Avrupa bölgelerinde yeni büyüme hedefleri belirledik. Bancroft ile yaptığımız ortaklık anlaşmasının, bizi bulunduğumuz noktadan çok daha yukarılara taşıyacağına eminiz.” şeklinde konuştu.

Çeşitli sektörlerde 19 yatırım ortaklıklarının bulunduğunu ve Graniser ile birlikte Türkiye’de 4.yatırımlarına imza attıklarını dile getiren Bancroft Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aydınoğlu; bu yatırımın, gruba, sektöre ve Türkiye'ye olan uzun vadeli inançlarının büyük bir göstergesi olduğunu belirtti.

 Graniser’in uzun süredir yatırım hedefleri arasında yer aldığını söyleyen Aydınoğlu, “Türkiye yatırım açısından çok cazip bir ülke, çünkü çok hızlı büyüyen bir ekonomiye ve genç nüfusa sahip. 5-10 yıllık zaman zarfında Türkiye Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olacak. İnşaat sektörü özellikle Türkiye’nin lokomotifi konumunda.

Buna paralel olarak seramik sektörü de gelişiyor. Bizim yatırım yaptığımız firmalardaki en önemli stratejimiz, iyi bir yönetime sahip olan, hızlı ve sağlıklı büyüyen şirketlere yatırım yapmak. Bu sebeplerden ötürü Graniser’i ideal bir ortak olarak gördük.” dedi.

Aydınoğlu son olarak, amaçlarının Graniser’i dünya oyuncuları arasına sokmak ve tüm dünyada sektörde söz sahibi bir konuma getirmek olduğunu dile getirdi. 

Ortaklık Rodi Mood’da da hedefleri büyüttü, 156 olan mağaza sayısı 5 yıl içinde 300’ü bulacak

Toplantıda konuşan Rodi Mood Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Can ise, yapılan ortaklık anlaşmasıyla birlikte Rodi’de de yeni bir dönemin başladığını belirtti. Bu ortaklığın yapılmasındaki en önemli amaçlardan birinin tekstil perakende sektöründe daha hızlı büyümek olduğunu dile getiren Can, “2011 ciromuz 300 milyon TL olarak gerçekleşti.  2012 sonundaki ciro beklentimiz 400 Milyon TL.

Ciromuzu önümüzdeki 5 yıl içinde ise 1,5 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Graniser’in yaptığı ortaklıkla birlikte hem iç pazardaki, hem de ihracattaki hedeflerini revize ettiklerini belirten Ahmet Can, şu anda toplamda 85 bin metrekarelik alana sahip 156 mağazayı, önümüzdeki 5 yıl içinde toplamda 350 bin metrekare olarak 300’e çıkartmayı planladıklarını dile getirdi.

Hedeflerinin ilk başta Türkiye ve yakın coğrafyalarda perakende sektöründe daha hızlı büyümek olduğunu ifade eden Can, Rodi Mood’a da yabancı yatırımcıların ilgisinin yoğun olduğunu, şu anda görüşmelerinin devam ettiğini ve olumlu sonuçlanırsa en çok %30 hisse ile ortaklık planladıklarını belirterek sözlerini tamamladı.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account