“Bu durum da satışların durmasına neden olur. Kararın uygulanması için en azından yıl sonuna kadar süre verilmeli” dedi

Yazar:Editor
07.06.2012

 

Hükümetin son dönemde Mütekabiliyet, Kentsel Dönüşüm ve 2B Yasası’nı çıkararak inşaat sektörü açısından son derece önemli adımlar attığını söyleyen Semerkand Yapı Genel Kordinatörü Neli Devidas, “Fakat konutta KDV oranlarının bulunduğu bölgeye göre farklılaştırılması sektörde karmaşa yaratır.

Bu durum da durgunluğa yol açar” dedi. Bulunduğu bölgeye göre arsa ve konutun KDV’sinin farklılaştırılması kararının Türkiye’de uygulanmasının zor olduğunu belirten Devidas, “İstanbul’da aynı cadde üzerinde metrekaresi 15 bin dolara da konut var, 3 bin liraya da. Burada kıstas ne olacak. Tamam Robin Hood mantığı güzel, ama neye göre artış yapılacağının belirlenmesi lazım” diye konuştu.

Fiyatlar artar

KDV’nin bir anda yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasının konut fiyatının yüzde 17 artması anlamına geleceğini belirten Neli Devidas, “Kimse yüksek fiyattan konut almak istemez, bu durum hem sektörde durgunluğa neden olur hem de insanları kayıt dışına itebilir. Bu nedenle kararın uygulanması için en azından yıl sonuna kadar süre verilmeli” açıklamasında bulundu.

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account