Bilent Dündar, “Bakanlar Kurulu konutlardaki KDV artışına ilişkin oranları belirlerken hem dar gelirli vatandaşın hem de sektörün durumunu dikkate almalı. Mümkünse kademeli KDV oranı uygulamalı” dedi.

Yazar:Editor
07.06.2012

 

İnşaat sektörünün köklü kuruluşlarından 216 Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, 1 Haziran’dan sonra yapı ruhsatı alan konutlardaki KDV artışına ilişkin düzenleme konusunda bir açıklama yaptı.

Daha önce KDV oranının metrekare büyüklüğüne göre belirlendiğini belirten Bilent Dündar, “Yeni düzenlemeyle KDV oranı değer bazında belirlenecek. Bu konudaki son söz Bakanlar Kurulu’na bırakıldı.

Bakanlar Kurulu KDV artış oranlarını belirlerken işçi ve memurun alım gücünü dikkate almalı. Örneğin metrekaresi ne olursa olsun fiyatı 350 bin liraya kadar olan konutlarda KDV oranı yüzde 1, 350-600 bin lira arasında yüzde 8, 600 bin liranın üzerinde de yüzde 18 olmalı. Yani kademeli bir KDV oranı uygulanmalı” dedi.

İnşaat sektörü sıkıntıya girer

Bu yapılmazsa hem dar gelirlinin hem de sektörün zarar göreceğini belirten Dündar, “350 bin lira değer biçilen bir konuttan yüzde 18 KDV alınması onun fiyatını yükseltir.

Bu durum da işçi ve memur dediğimiz dar gelirli vatandaş bu konutları alamaz.  Konut satılmazsa sektör sıkıntıya girer. İnşaat sektörü 100’den fazla alt sektörü harekete geçiriyor. Bu durum ekonomiyi de sekteye uğratır” diye konuştu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account