Han Çadırı, Asya ve Pasifik bölgesinin en iyi çok amaçlı alışveriş ve eğlence merkezi ödülünü almıştır.

Editör
04.06.2012

 

 

Geçtiğimiz günlerde Malezya’nın başkenti Kuala-Lumpur’da düzenlenen, Asya ve Pasifik bölgesinin en olağandışı mimari yapıları ödül töreninde Türk şirketi Sembol İnşaat’ın inşa ettiği Han Çadırı, Asya ve Pasifik bölgesinin en iyi çok amaçlı alışveriş ve eğlence merkezi ödülünü almıştır. Yarışmada, özel sektörde kendi dallarında uzman olan 60 kişiden fazla profesyonel bir ekip ile eleme ve seçimler gerçekleştirilmiştir.

Çeşitli dünya markaları ve eğlencelerini aynı çatı altında toplayan yapı, Astana’da ilk ve tek modern yaşam merkezidir. Ünlü İngiliz mimar Lord Norman Foster tarafından projelendirilen ve Türk şirketi olan Sembol İnşaat A.Ş. tarafından inşa edilen yapı, aynı zamanda dünyanın en büyük çadırı olarak Guiness Dünya Rekorları kitabında yerini almıştır.

Benzersiz görünüşü ile ziyaretçilerini büyüleyen alışveriş merkezi Kazakistan’ın en büyük alışveriş merkezidir ve Astana’yı ziyaret eden herkes için görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıradadır.

Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi, Kazakistan’ın sembolü olmaya aday gösterilmektedir. Bina yeni şehir ekseninin kuzey tarafından 150 metre elips biçiminde yükselmektedir.

Dünyada boyutları, dizaynı ve teknolojik özellikleri bakımından benzeri bulunmayan Han Çadırı, SPA, aquapark, sinemalar, çarşı, hipermarket, parklar, spor alanları, çocuk oyun alanları, yüzme ve dalga havuzu, Türk hamamı ve iç mekan peyzajı ile sıradan alışveriş merkezlerinden farklı bir konsepte sahiptir. Proje içerisinde, toplamda 14 fast food ve 190 mağaza bulunmaktadır.

Çadırı oluşturan şeffaf çatı kaplama malzemesi (ETFE) doğal gün ışığından faydalanma imkanı sunmakla birlikte, Mısır Piramitleri, Londra Saat Kulesi, Paris Eyfel Kulesi, ABD Hürriyet Heykeli gibi sembol yapılar sınıfında yer almaktadir.

Han Çadırı`nda göze çarpan en büyük özellik, günlük yaşamın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek ve hayatı çok daha eğlenceli hale getirecek hobi ve aktivite merkezlerinin 30 bin metrekarelik bir alanda konumlandırılmasıdır.

Denizi aratmayan devasa bir havuz, botanik bahçeleri, fitness merkezi, wellness merkezi ve spa, konser ve parti alanları, dünya mutfaklarının en leziz tatlarının yer aldığı restoranlar ile Han Çadırı beklentilerin çok daha ötesinde bir yaşam tarzı sunuyor.

Han Cadiri’nin en önemli ozelliklerinden birisi de altı ay boyunca kar altında kalan ve -30 / -35 derecelere inen soğuk havada bile Astana’da yazı yaşatmasıdır. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account