Vefa Group’un büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olan markası Vekon, Libya Build Fuarı’nda yeni ürünleri ile öne çıktı.

Editör
04.06.2012

 

Libya’nın başkenti Trablus’ta 20-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ülkenin en büyük ve en önemli yapı fuarı Libya Build 2012 Fuarı’na katılan Vekon’un standına ilgi büyük oldu. Yoğun ziyaretçi trafiğinin yaşandığı fuarda Vekon standını, Trablus Belediye Başkanı da ziyaret ederek, hızlı kurulum imkanı ve nakliyeden avantaj sağlayan Süper Pratik Yaşam Üniteleri ile ilgili bilgi aldı. 

Libya’daki iç karışıklıklar öncesinde Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Portekiz, Brezilya ve İtalya’dan onlarca büyük inşaat firmasının şantiye binalarını kuran ve iş hacmi 200 bin metrekareye ulaşan Vekon, Libya Build 2012 Fuarı ile ülkeye döndü.

Vekon Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel, “Vekon olarak toplu konut projelerinden, enerji tesislerine, alt yapı projelerinden sosyal tesislere kadar pek çok önemli inşaat faaliyetinin başlangıcında yer alıyoruz.

Libya’da da mevcut müşterilerimizin yarım kalan projelerinin yeniden başlaması sürecinde yine yerimizi alacağız. Ayrıca ülkenin yeni yönetiminin geçici yerleşim alanları ile ilgili yaptığı araştırmalar sırasında gerekli girişimleri yaparak tekliflerimizi sunduk. Libya’daki yeni yatırımları da Trablus ve Bingazi’deki iş ortaklarımız kanalıyla takip ediyoruz.

Fuar ile birlikte yeni dönemde konuşulan bu projeleri daha yakından gözden geçirme imkanı bulduk. Oradaki iş ortaklarımız ve müşterilerimizle yeniden bir araya geldik. Yeni dönemde yapabileceklerimizi konuştuk” dedi. 

Libya’da henüz hükümet kurulmadığından harekete geçilmemiş olsa da savaş sonrası yeniden yapılanma çerçevesinde ülkede önemli atılımların gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiren Özgül Yücel, iç karışıklıklar nedeniyle yarım kalan projelerin kaldığı yerden devam edeceğini, büyük projelerin şantiyelerinde yenilemelere ihtiyaç olacağını kaydetti.

Ayrıca savaş nedeniyle pek çok yerleşim yerinde yaşam alanları ve alt yapıların büyük zarar gördüğünü, yerlerinden olan ya da evleri yıkılan Libyalılar için geçici yerleşim alanları planlandığını ifade eden Özgül Yücel, “Haziran seçimlerinden sonra kurulacak yeni hükümet ile birlikte yeni yatırımların hız kazanmasını ve böylece yeni projelerin hayata geçmesini bekliyoruz” dedi. 

“Türk ürünleri Libya’da yoğun talep görüyor”

Libya Build 2012 Fuarı ile ilgili bir değerlendirme de yapan Özgül Yücel, fuara en yoğun katılımın Fransa, İtalya ve Türkiye'den olduğunu söyledi. Yücel, “Kültürel ve tarihi bağların yanı sıra, kalitesi ve uygun fiyatları nedeniyle, Türk ürünlerinin Libya'da yoğun talep gördüğünü söyledi. 

Yücel, sözlerine şöyle devam etti: “Gümrük vergilerindeki cazip oranlar taşımacılık koşullarının uygunluğu, Türk üreticileri için büyük avantajlar sağlıyor. Bu uygun koşullar iki ülke arasındaki ticaretin her geçen gün daha da büyümesini sağlıyor.

Ülkede yürütülen yapı faaliyetlerin yüzde 70'i Türk Müteahhit firmaları tarafından gerçekleştiriliyor. Bu durum Türk yapı ürünlerine talebin artışında büyük rol oynuyor. Yaşanan gelişmeler, Libya alt ve üst yapısında ciddi yıkıma sebep olsa da, ülkenin sahip olduğu doğal kaynaklar ile finansman sıkıntısı yaşamadan kısa sürede "yeniden-inşa" sürecinin başlaması bekleniyor.

İç karışıklıklar öncesinde Libya, Türkiye’nin dış ticaretinde en önemli 5 ülke arasında yer almaktaydı. Oluşan yeni koşullar, önceden bu pazarda rahat hareket edemeyen yeni oyuncuları da ticarete dâhil etmiş oldu.

Fransa ve ABD oldukça girişken bir ticarete hâlihazırda başlamış durumdalar. Libya artık eskisinden daha büyük bir pazar; ama rekabet koşulları da daha farklı olacak.

”Fuarda ziyaretçi olarak devlet kurumları, müteahhitler ve yerel inşaat firmalarının ağırlıkta olduğunu söyleyen Özgül Yücel, “Fuara özellikle yeniden yapılanma süreci nedeniyle büyük bir arayış içinde olan devlet kurumlarının ilgisi büyüktü” dedi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account