Çevreci yalıtım ürünleriyle Dow, hem doğayı hem cebinizi koruyor

Yazar:Editor
31.05.2012

 

Küresel ısınmayla birlikte büyük ölçüde artış gösteren çevre sorunları hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu sorunların en büyük nedenlerinden biri de yalıtımsızlık...

Isı yalıtımı küresel ısınma ve çevre kirliliği ile mücadelede çok önemli bir faktör. Çünkü ısı yalıtımı ile fosil yakıt tüketimi ve dolayısıyla atmosfere salınan sera gazları yarı yarıya azalıyor. Ancak ülkemizdeki 19 milyon binanın yüzde 90’ı yalıtımsız ve yalıtımsızlık sebebiyle israf edilen enerji yılda ortalama 7,5 milyar doları buluyor. Oysa bu para ile neredeyse 3 milyar fidan dikilerek çevreye büyük bir katkı sağlanabilir. 

Türkiye’nin en köklü yalıtım devlerinden Dow Bina Çözümleri, ülkemizde yalıtımsız konutlar nedeniyle çöpe giden paranın aslında çevreye ve ekonomiye ilaç olabileceğine dikkat çekiyor.

Dünya Çevre Günü kapsamında ısı yalıtımının önemine değinen Dow Bina Çözümleri Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt, yalıtımsızlık nedeniyle havaya savrulan 7,5 milyar dolar ile yaklaşık 3 milyar fidan dikilebileceğini belirtti.

Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye’nin yalıtım bilinci konusunda oldukça geride olduğunu ifade eden Kurt, “Avrupa Birliği ülkeleri neredeyse hiç enerji harcamayan ve karbon emisyonunu sıfırlayan “Pasif Ev”lerde yaşamaya başladı.

Türkiye’de ise yalıtımsız binalar “Pasif Ev”lere göre 20 kat daha fazla enerji harcıyor.” dedi. Kurt, Dow Bina Çözümleri’nin bu konulara dikkat çekerek yalıtım bilincini arttırmaya çalıştığını ve çevreye duyarlı politikaları ile geleceğe yatırım yaptığını söyledi. 

Günümüzde konutların maksimum enerji tasarrufu ile çevreyle dost ve sürdürülebilir bir ilişki içinde inşa edilmesi gerekliliğinin altını çizen Kurt, yalıtımlı evlerin ısıtma ve soğutma için yüzde 50 daha az elektrik ve yakıt tüketerek hem doğayla hem de cebimizle dost olduğunu vurguladı.

Gündemdeki düzenlemeler gereğince ısı yalıtımı uygulamalarının artış gösterdiğini ve daha da artacağını belirten Kurt, müteahhit firmalar, mimarlar, mühendisler ve tüketicileri ürün seçimi konusunda dikkatli olmaları için uyardı. 

Isı yalıtımının ancak Avrupa Birliği standartlarında, CE Belgeli ürünlerle ve doğru bir işçilikle uygulandığında fayda sağladığını söyleyen Kurt, merdiven altı ürünlerin yarar yerine zarar getirdiğini vurguladı.

Kurt, taklitlerinden ayırmak için mavi renkli STYROFOAM marka sert köpük (XPS) ısı yalıtım levhalarının her birinin üzerine DOW logosu bastıklarını da açıkladı. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account