Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları çerçevesinde Hollanda’nın ünlü mimarlık firmaları Varyap’ı ziyaret etti.

Editör
31.05.2012

 

Hollanda Başkonsolos Vekili Martijn Elgersma’nın da aralarında bulunduğu heyet; Türkiye’de inşaat sektörünün dinamikleri, Ataşehir’in son zamanlardaki gelişim süreci ve Varyap’ın öne çıkan projeleri Varyap Meridian ile Metropol İstanbul hakkında bilgi aldı.

Türk gayrimenkul sektöründe imza attığı başarılı projelerle fark yaratan Varyap, Batı Ataşehir’deki Varyap Meridian ofisinde Hollandalı konuklarını ağırladı.

Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılının kutlanması kapsamında Hollanda Ekonomi, Tarım, İnovasyon Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Maxime Verhagen başkanlığındaki ekonomi heyeti; 23-25 Mayıs tarihlerinde İstanbul’a resmi ziyarette bulundu. Heyette bulunan ünlü mimarlık ofisleri, Türkiye’de sadece Varyap ile bir araya geldi.

Hollanda Başkonsolos Vekili Martijn Elgersma’nın da katıldığı ziyarette Varyap yöneticileri heyete;  Ataşehir’in son yıllardaki hızlı gelişimi, finans merkezi projesi, Varyap-TOKİ-Emlak Konut işbirliği ile gerçekleştirilen önemli projeleri hakkında bilgi verdi.

Varyap imzası taşıyan prestijli projelerin başında gelen Varyap Meridian ve Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi projesi Metropol İstanbul, heyetin beğenisini topladı. 

Varyap Genel Müdürü M. Erdinç Varlıbaş, “Varyap olarak, Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılının kutlanması nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde gerçekleştirilen Hollanda gezisine katılmıştık. Türk inşaat sektörünü temsilen sadece Varyap’ın yer aldığı gezide, etkili temaslar kurma imkanı bulduk. Hollandalı ünlü mimarlık ofisleri, Türkiye ziyareti esnasında sadece Varyap’la görüşmeyi tercih etti.

Ülkemizin inşaat sektörünü uluslararası arenada başarıyla temsil etmekten büyük gurur duyduk” dedi ve ziyaretin içeriği hakkında bilgi verdi: “Hollandalı meslektaşlarımız, Türkiye’deki inşaat firmaları ile karşılıklı işbirliği olanaklarını araştırmak amacıyla ülkemizi ziyaret etti. Heyet ‘Yaratıcı Endüstriler’ adını verdikleri mimarlık, moda ve tasarım gibi konularda, sektörün önde gelen isimleriyle temas kurdu.

Bu çerçevede biz de konuklarımıza Ataşehir’in yaşadığı hızlı değişimi, Finans Merkezi için atılan önemli adımları, Emlak Konut ile işbirliği modelimizi ve Varyap’ın önemli projeleri Varyap Meridian ile Gap İnşaat’la ortak yürüttüğümüz Metropol İstanbul’u anlattık. Varyap olarak teknoloji ve tasarımı harmanlayan, mimari mükemmeliyeti çevreci yöntemlerle bir araya getiren inovatif projelerimiz Hollandalı heyetin büyük beğenisini topladı.” 

Türkiye’nin yatırım konusunda bir cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Erdinç Varlıbaş, “Türkiye, coğrafi konumu ve hızla gelişen ekonomisiyle yatırımcıların gözünde daha da önem kazandı. İstanbul, AFIRE (Association of Foreign Investors in Real Estate) verilerine göre yatırım yapmak için Avrupa’daki en çekici üçüncü pazar.

Türk inşaat sektörünün marka değerinin yaratılması, farkındalığının arttırılması ve pazar payının artması için uluslararası işbirliği fırsatlarını değerlendirmek ve ülkemize katma değer sağlamak büyük önem taşıyor” dedi. 

Türk inşaat sektörünün, ülke ekonomisinin üzerindeki büyüme hızıyla tüm dünyanın ilgisini çektiğini de sözlerine ekleyen Erdinç Varlıbaş, “İnşaat sektörü, hem altyapı hem üst yapı çalışmalarında, hızlı bir büyüme sergiliyor. Türk müteahhitleri, dünyanın her yerinde üstlendikleri işlerde yarattıkları güven, kalite ve hızlarıyla tercih ediliyor.

Türkiye, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitleri sıralamasında Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu bağlamda, Türk inşaat sektörü uluslararası arenada güçlü bir yerde konumlanıyor” diye konuştu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account