Bosch Türkiye, 2012-2013 döneminde 300 milyon Avro’nun üzerinde yatırım yapacak

Yazar:Editor
17.05.2012

 

100 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Bosch, 2011 yılında ihracatındaki %20’lik artışın da etkisiyle cirosunu 

2 milyar Avro’ya yükseltti. Şirket, geçen yıl %17 oranında büyüdü. 

Bosch Türkiye, 2012-2013 döneminde gerçekleştireceği 300 milyon Avro’nun üzerindeki yatırımla istihdamını 1.700 kişi artırmayı hedefliyor.

Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında öncü rol oynamak konusunda kararlı olduklarını söyledi.

‘Yaşam için teknoloji’ sloganı doğrultusunda Ar-Ge yatırımlarına önem veren Bosch Türkiye, 2011-2013 döneminde 66 milyon Avro’luk yatırım yapacak ve bu alanda çalışan sayısını da 300’ün üzerine çıkaracak.

İstanbul – Bosch Türkiye, otomotiv piyasalarında yaşanan olumlu gelişmeler ve ihracatındaki %20’lik artışın da etkisiyle 2011 yılında beklenenden daha güçlü bir büyüme performansı sergiledi.

İhracatın payı toplam ciro içinde %60’lık bir oran teşkil ederken, Bosch Türkiye’nin cirosu önceki yıla göre yüzde 17 artışla 2 milyar Avro’ya ulaştı. Şirketin ihracatı da 1,2 milyar Avro’ya yükseldi. Türkiye pazarında ise Bosch Grubu’nun satışları yüzde 15,5 oranında artışla 915 milyon Avro oldu. 

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, Türkiye’de 2011 yılı boyunca 1.200 kişilik istihdam artışıyla çalışan sayısını 10.250’ye çıkardı.

Bosch Türkiye, böylece Avrupa ülkeleri içinde -Almanya hariç- en geniş işgücüne sahip ülke konumunu sürdürdü. Bosch Türkiye, 2011 yılında ağırlıklı olarak otomotiv teknolojisi ve ev aletleri sektöründe olmak üzere, üretim tesislerinin geliştirilmesi için 200 milyon Avro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdi. 

Steven Young: Bosch, yaşamın her alanında var!

Bosch Grubu’nun Türkiye Temsilcisi Steven Young, İstanbul’da düzenlenen Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda, Bosch’un yaşamın her alanına dair ürünler geliştirdiğini belirterek, “Yaptığımız her işte sürekli kalıcı başarıyı yakalamak ve pazarda lider bir konum elde etmek ilk hedefimiz, ancak bunu da yine insanı ön planda tutarak başarmak istiyoruz. Bunun için sloganımızı ‘Yaşam İçin Teknoloji’ olarak belirledik” dedi.  

Young, otomotiv endüstrisi için güvenilir ve yenilikçi bir iş ortağı olan Bosch Grubu’nun çalışmalarını gelecekteki trendler paralelinde yürüttüğünü söyledi.

2020 yılında toplam 115 milyon araç üretileceğini, bunun yaklaşık %10’luk kısmının elektrikli ve hibrid olacağını öngördüklerini ifade eden Young, “2010’dan bu yana bazı güçlü markalar için hibrid teknolojisini tedarik ediyoruz.

2013’te ise 13 otomobil üreticisi için 21 farklı projede elektrik motoru, güç elektronikleri ve akü teknolojisi gibi temel parçaların seri üretimine geçmeyi planlıyoruz. Bosch’un tüm bu parçaları bir otomobilde kullanabilmesi en önemli gücüdür. Bunun için her yıl globalde 400 milyon Avro ayırıyoruz” diye konuştu. 

Bosch’un sürüşü daha emniyetli ve konforlu duruma getirmek için 100 yıldır çalıştığını hatırlatan Young, araç içindeki ve dışındaki insanların güvenliğine yönelik ‘sıfır kaza’ hedefine de hızla yaklaştıklarını söyledi. 

Bosch’tan geleceğin dizel ve benzinli sistemlerine yatırım

Bosch teknolojisi sayesinde motorların daha kompakt hale geldiğini ve 2015 yılında yakıt tüketimini %30 düzeyinde azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını kaydeden Young, buna yönelik dizel ve benzinli enjeksiyon sistemlerinin Bursa Fabrikası’nda üretileceğini dile getirdi. 

Young, Bosch Türkiye olarak 2012-2013 yıllarında gerçekleştirecekleri 300 milyon Avro’luk yatırımın %80’lik kısmının dizel ve benzinli yeni nesil ürünler için kullanılacağını söyledi.

Young, “2012 yılında %15’lik büyüme ve 1,4 milyar Avro’luk ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımlarımız neticesinde 2012-2013 döneminde 1.700 kişilik ek istihdam yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin toplam ihracatında Bosch’un payı %1’in üzerinde… 

Steven Young, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında öncü rol üstlenmek istediklerini, Türkiye ve Türk insanı için katma değer yaratmaya devam edeceklerini açıkladı.

Young, “Bosch olarak, Türkiye’de 100 yılı aşan varlığımızı geleceğe taşımak konusunda son derece kararlıyız.  Şimdi ilk hedef, 2023 Türkiye’sini hep birlikte inşa etmek... Belirli iş kollarında ve ürünlerde, bölgede üretim merkezi olmayı ve Ar-Ge’de önemli ülkelerden biri haline gelmeyi amaçlıyoruz.

Bugün Bosch olarak, Türkiye’nin toplam ihracatında %1’in üzerinde önemli bir paya sahibiz ve bu oranı daha da artıracağız. Bir yandan dünyadaki en güncel teknolojiyi Türkiye’ye taşıyarak, diğer yandan da burada Ar-Ge ve üretim gücümüzü birleştirdiğimiz ürünleri dünya pazarına sunarak ülkemizin gelişimi için azami katkıyı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu. 

2011, Bosch Türkiye için rekorlar ve ödüller yılı oldu

2011 yılında faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde önemli başarılara imza attıklarını ifade eden Young’ın verdiği bilgiye göre, 30’dan fazla araç markası için dizel ve benzinli enjeksiyon sistemleri üreten Bursa Fabrikası, Kasım 2011 sonunda ‘100 milyonuncu enjektör’ üretim rakamına ulaştı.

Bosch Dizel Sistemleri Bursa Fabrikası, böylece grubun dünyadaki tüm üretim tesisleri içinde ‘en çok common rail enjektör üreten fabrika’ unvanını biraz daha pekiştirdi.

Geçmiş yıllarda Avrupa EFQM Mükemmellik Ödülü ve Ulusal Kalite Büyük Ödülü ile onurlandırılan Bursa Fabrikası, geçen yıl da KalDer tarafından verilen ‘Mükemmellikte Süreklilik’ ödülünü ikinci kez, dünyanın en prestijli ödüllerinden ‘Shainin Mükemmellik Ödülü”nü ise Türkiye’de ve Bosch Grubu’nda ilk kez alarak büyük gurur yaşattı. 

Ayrıca Bosch Grubu içinde ‘En iyi termoteknoloji fabrikası” seçilen Manisa Fabrikası’nda geçtiğimiz yıl 500 binden fazla kombi üretim adediyle rekor kırıldı.

Ar-Ge’ye 66 milyon Avro Ar-Ge yatırım

Küresel rekabet gücünü artırmak için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydeden Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, Bosch Grubu’nun önemli Ar-Ge merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. 2011-2013 döneminde 66 milyon Avro’luk bütçe ayırdık. 2013 yılı sonuna dek bu alandaki çalışan sayımızı 300 kişinin üzerine çıkaracağız.”

‘Yaşam için teknoloji’ çevreyi de koruyor

‘Yaşam için teknoloji’ sloganıyla Bosch’un ekolojik sorunlara karşı hassasiyetini de ifade ettiklerini belirten Young, “Bosch Grubu olarak dünyada geçen yıl yaptığımız 4,2 milyar Avro’luk Ar-Ge yatırımının yarısı, çevreyi ve doğal kaynaklarımızı koruyan ürünlere yönelikti.

Çevre konusu Bosch Türkiye için de büyük önem taşıyor. Son iki yılda, Türkiye’de hayata geçirdiğimiz 100‘den fazla projeyle 13.750 ton karbon emisyonunu önledik ve 1 milyon Avro tasarruf sağladık. Böylece doğaya 600 bin adet ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account