Yaşamın her alanında olduğu gibi dekorasyon trendleri de her yıl değişiyor.

Editör
13.10.2010

Yaşamın her alanında olduğu gibi dekorasyon trendleri de her yıl değişiyor. Zaman zaman “faydacı” tasarımlar ön plana çıkarken, kimi zaman ise farklı renk tonlarının kullanıldığı, yaşamın daha da kaliteli hale getirildiği konseptler tercih ediliyor. Dekorasyon ve mimarlık alanlarında sunduğu özgün proje ve uygulama hizmetleri ile beklentilerin ötesinde yaşam alanları sunan Shape Architecture & Interior Design’in Kurucu Ortağı Mimar Meral Bağcı, 2011 yılı dekorasyon trendleri hakkında tüyoları paylaştı. Bağcı, önümüzdeki yılın sağlıklı yaşam düşüncesinden etkilendiğini belirterek, doğal yaşam ve organik ürünlerin dekorasyonda da ön planda olacağı bilgisini verdi.

Yeni bir yıl daha yaklaşıyor. Birçok kişi, yeni ev dekorasyonu hazırlıkları yapmaya başladı. Evlerinin eski tarzını yenilemek isteyen herkes, 2011 yılı dekorasyon trendlerinden haberdar olma peşinde. Günümüzde her zamankinden daha çok, yaşam trendleri ev tasarımı ve dekorlarını da belirler hale geldi. Bundan böyle estetik ve finansal değerler değil, aynı zamanda yaşam stilleri de birçok şeyi etkiler durumda. Mimari ve iç mimari mekân tasarımları, ürün tasarımları, proje uygulamaları ve proje koordinatörlüğü çalışmaları uygulayan Shape Achitecture & Interior Design Kurucu Ortağı Mimar Meral Bağcı, 2011 yılına ait dekorasyon trendlerini paylaştı. 2011 yılında trend yaratacak dekorasyon, iç dekorasyon trendleri ile ilgili bilgiler veren Bağcı, önümüzdeki yılda doğal malzemeler ve doku farklılıklarının bir arada kullanıldığı organik çözümler, amorf biçimler ve daha feminen detaylar ile çevre bilincinin daha da önem kazanacağının altını çizdi.

Başlangıca dönüş


Bağcı 2011 yılının dekorasyon trendleri ile ilgili olarak; “Her tarzı aynı kefede tutarak, bu böyledir dememiz mümkün değil; ancak gelecek yıllar doğal malzemelerin çok kullanılacağı, doku farklılıkları ile oluşturulmuş çarpıcı ve şaşırtıcı ögelerin bir araya geleceği ve çevreciliğin önem kazanacağı yıllar olacak. Günümüzde insanlar yaşamdaki temel zevkleri önemsiyor, rahatlık ve şıklık istiyor, sağlıklı olmaya, spor yapmaya, doğa ile bütünleşmeye ve sosyal olmaya öncelik veriyor. Belki de bu durum 80’lerin ve 90’ların materyalizm ve savurganlığına ait bir tepki. Günümüz insanı yaşamında dengeyi arıyor ve yaşamını kaliteli hale getirmeye çalışıyor. Bunu yaparken de en basiti bulmaya çalışıyor bir nevi başlangıca dönüşü yaşıyor” dedi.

Yaşamdaki tüm değişimler dekorasyonu etkiler


Mimar Meral Bağcı modanın, müziğin, sinema ve televizyonun, teknolojinin kısacası sosyal hayattaki tüm gelişmelerin birbirini ve dekorasyonu etkilediğini belirterek, “Örneğin tüketiciler kendi moda anlayışlarına benzer şekilde evlerini ve ofislerini dekore etme arayışı içindeler. Moda ile ev dekorasyonu arasındaki ortaklık, her iki sektörün de basit modellerine, dokularına, katmanlarına, süslemelerine ve renklerine olan meyilleri gösteriyor. Tüm bu unsurlar ve dahası aslında her iki sektörde de trenleri oluşturuyor; birbirleri ile etkileşiyor. Moda ile dekorasyon arasındaki fark ise tam bu noktada ortaya çıkıyor. Moda da sürekli bir değişim, yenilenme ve gelip geçicilik olmak zorunda iken dekorasyona asla sezonluk olarak bakamayız. Ofisin, evin, restoranın kısacası her mekanın bir ruhu, tarzı, stili vardır. Sahibinin kimliğine, yaşantısına uygun olmalıdır. Dekorasyonda moda değil stil vardır, trendler ile tarz birbirine karıştırılmamalıdır” dedi.

Sağlıklı yaşam


Bağcı, sağlıklı yaşamın da altını çizerek, “Sağlıklı yaşam arzusu, günümüzde her geçen gün artış gösteriyor. İnsanlar artık daha uzun yaşamak ve hayatın gerçekten tadını çıkararak yaşamak istiyorlar. Bu istek, modern dekorasyon ve mimaride çeşitli biçimlerde etkileniyor; ancak en açık eğilimler bunları, evin merkezine konumlanan mutfağı birleştiren; iç mekanlar ile dış mekanları birbirine entegre eden ve ferah, rahat etmeyi ön plana çıkaran konseptler söz konusu. Bu nedenle sağlıklı yaşam konsepti içerisinde organik çözümler ile doğal ürünler ve dokuların yoğun kullanılması yine önümüzdeki yılların öne çıkan özellikleri olacak” dedi.


Kültürel değişimler etkili


Günümüzde kültürel değişimler ile birlikte kendini gösteren ve dünyanın her noktasını etkileyen, hemen her yerde benzer tasarımların oluşturulduğu tasarımların ön plana çıktığını belirten Bağcı, “Farklı egzotik kalıntıların ve geleneklerin keşfedildiği, batısal etkilerin ön planda olduğu ve bunlara entegre edildiği eğilimler, ciddi anlamda trendleri olmuş durumda” açıklamasında da bulundu. 


Dekorasyonda kişisel ya da kurumsal özellikler öne çıkmalı


Dekorasyonda trend peşinde koşulmaması gerektiğini belirten Meral Bağcı, “Bir trend yayılıyor, herkesin evi birbirine benziyor, fabrikasyon gibi. İnsanlar evlerini moda diye bir sürü çirkin eşya ve obje ile dolduruyor. Bir gökdelen katındaki dairede Bali ya da Hint tarzı bir ev oluşturabiliyorlar, bu beni gerçekten çok şaşırtıyor. Mekanın dekorasyonu sahibinin kimliğine, hayata bakışına, bulunduğu yere uygun ve karakter sahibi olmalı. Mimari çözümler ve kararlar trendlere göre şekillenemez. Dekorasyonda önce kimlik oluşturulmalı ondan sonra trendlerden gerektiği kadar abartmadan faydalanılması gerekir” dedi.

Kaynak:İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account