Atlas Halı’dan Doğru Halı Almanın Püf Noktaları.

Editör
15.05.2012

 

Atlas Halı, yeni eklenen serileri ile güçlenen özel tasarlanmış kaliteli halılardan oluşan koleksiyonlarını ulaşılabilir fiyat ile tüketicinin beğenisine sunmaya devam ediyor.

 Özel tasarımlı şık ve kaliteli halıları, kaymaz taban seçeneğiyle, sağlıklı bambu ipliği kullanarak üreten ve ışıyan iplikle zenginleştirilmiş seriler sunan Atlas Halı, tüketicilerine, halı alırken dikkatli olmaları gereken konularda öneriler sunuyor.

 Halı alırken dikkat edilmesi gereken konuların ilk başında, halının kalitesi, rengi, deseni ve dokusu yer alıyor. Kaliteli halının dokuma sıklığı yüksek, dokusu yumuşak, renkleri canlı ve parlaktır.

Halının dokumasında kullanılan iplik cinsi de kaliteyi belirleyen önemli faktörler arasındadır. Kullanım alanına uygun iplik cinsiyle üretilmiş halılar, solmayan renkleri ve eskimeyen yüzeyi ile orijinal görünümünü uzun süre koruyabilmektedir.

 Halı seçiminiz sayesinde evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Halılarınızı diğer öğeler ile uyumlu renklerde seçerek bir bütünlük sağlayabileceğiniz gibi, alternatif kontrastlar oluşturup, yaşam alanlarınızda farklı dokunuşlar sağlayabilirsiniz.

 Doğru halıyı seçmek için ipuçları;

· Halıda kullanılan her iplik cinsi farklı bir his, farklı bir renk zenginliği verir ve seçilen iplik cinsinin halıda etkisini gösterebilmesi için kullanılacağı alan da gözetilmelidir

 

o   Salon, koridor ve merdiven gibi sık kullanılan yaşam alanları için kaliteli halılar tercih edilmelidir. Leke tutmazlık ve aşınmaya dayanıklılık özellikleriyle yün ya da poliamit iplikler bu alanlar için oldukça uygun seçimlerdir.

 

o   Rutubetli mekanlar ve dış alanlar için polipropilen, polyester akrilik ve bambu iplikle üretilen halılar nem ve küfe karşı dayanıklı olmaları nedeniyle daha uygundur. 

· Dokunulduğunda doğal bir sıcaklık veren yün halıların parlaklığı kullanıldıkça artar, diğer halılara oranla daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Poliamit iplik de halının dayanıklılığını arttıran bir iplik cinsidir. Akrilik iplik, sentetik iplikler arasında dayanıklılığı, yumuşak ve dolgun dokusuyla yüne en yakın iplik türüdür.

Bu yapısından dolayı tüy bırakması doğal bir sonuçtur ve halının ilk satın alındığından itibaren bir ay boyunca elektrikli süpürge ile süpürülmesi gereklidir.

· Tekerlekli koltuk, baston ya da koltuk değneği kullananlar için en uygun tercih kısa havlı halılar olacaktır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account