İstanbul İl Özel İdaresi, 19. yüzyıl kagir mimarisinin günümüze ulaşan güzide örneklerinden biri olan Ziraat Bankası Cağaloğlu Hizmet Binasının restorasyon çalışmalarını yürütüyor.

Editör
11.05.2012

 

İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkan İstanbul İl Özel İdaresi, Ziraat Bankası Cağaloğlu hizmet binasını 5 milyon 187 bin TL bedelle restore ettiriyor. 

19. yüzyıl kagir mimarisinin günümüze ulaşan güzel örneklerinden biri olan yapıdaki yenileme çalışmalarının Temmuz 2013’te tamamlanması planlanıyor.

Ziraat Bankası Cağaloğlu hizmet binası restorasyon işi kapsamında öncelikli olarakYapının Kurul onaylı restorasyon projesi ve raporları ışığında, “dokunmadan dokunmak” ilkesi benimsenerek tarihsel araştırmaları için gerekli görülen noktalarda raspa çalışmaları ve laboratuvar incelemeleri yapılıyor. 

Bununla beraber taşıyıcı sistemin onarımı ve takviyesi ile akabinde çatının onarım çalışmaları da başlayacak. Son dönemde iklim koşullarından ötürü binanın zarar görmesine sebep olan çatının kış mevsiminden önce tamamlanması ve yapının koruma altına alınması planlanıyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account