İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği ISK-Sodex’te ihracatçılarla bir araya geldi

Editör
09.05.2012

 

İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, ISK-Sodex 2012 fuarında sektör temsilcileri ve ihracatçılarla bir araya gelerek İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği hakkında bilgi verdi. Poyraz, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği trenine ihracat yapan her sektör mensubunun mutlaka binmesi gerektiğini söyledi. 

İklimlendirme sektörünün gelişen, yabancı sermaye çeken, örgütlenme yapısını tamamlamış, katma değeri yüksek, büyük bir sektör olduğuna dikkat çeken Poyraz,  böylesine hızlı bir gelişimin İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin kurulmasını zorunlu hale getirdiğini ifade etti.

Birliğin zorlu bir hazırlık sürecinin ardından 22 Kasım 2011’de kurulduğunu ve 2012 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Poyraz, öncelikli hedeflerinin tüm sektör ihracatçısını Birlik çatısı altında bir araya getirmek olduğunu vurguladı. 

Poyraz sözlerini şöyle sürdürdü, “ Sektörümüz kendini geliştirmiş, dünyaya açılmış, ürün yelpazesi ve insan kaynakları açısından son derece kaliteli bir sektör haline geldi.

Hedefler ve Stratejiler belgesini yayınlayan, meslek ilkelerini belirleyen ve benimseyen sektörümüzü geçmişte kimse tanımıyordu. TOBB İklimlendirme Sektör Meclisinin kurulması bizim için bir milat oldu.

Meclisin kurulması iklimlendirme kelimesinin kulaklara aşina olmasını, sektörün gündeme gelmesini sağladı. Artık işimiz, sektörümüzü güçlendirmek oldu. Son gelinen noktada ise İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği ile ihracattaki dağınık yapımızı toparladık.

Eskiden 7 ihracatçı birliği üzerinden ihracat yapardık. Artık tek adresimiz İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği oldu. Birliğimize başka birliklerden ayrılıp üye olacak mensuplarımıza ek masraf yüklemiyoruz, her hangi bir ücret ödemeden geçiş yapabilecekler.”

Birliğin 264 GTİP ile kurulduğunu, sektöre ait olmayan GTİP kodları ile ilgilenmediklerini de belirten Poyraz, “ Biz, bizim olana odaklandık. Önemli olan parçalanmış bir yapıyı bir araya getirmekti.

Artık sektörümüz kendi GTİP’leri ile ihracat yapacak. GTİP’ler ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, sene sonuna kadar yeni GTİP kodları ile ilgili çalışmalarımız da tamamlanacak” dedi.

İklimlendirme sektörü içinde olup da farklı birlikler üzerinden ihracat yapan sektör mensuplarının kendilerini ifade edemeyeceğine de dikkat çeken Poyraz, “ Başka bir ihracatçı birliğine üye olan ve ihracat yapan sektör mensupları bizim duyurularımızdan haberdar olamayacak.

Sektörümüz için kurulan böylesine güçlü bir organizasyonun içinde yer almak, birlikte hareket etmek sektörümüzü uluslar arası arenada daha güçlü kılacaktır. Tüm sektör artık birliğimiz tarafından temsil ediliyor.

Çok sayıda mensubumuz birliğimize katılmış durumda. Katılmayanlar ise kendilerini başka birliklerde, yanlış adreslerde ifade etmek zorunda kalacak” dedi. 

İSİB, diğer birliklere model oldu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB)’nin Türkiye’deki diğer birliklere örnek olacak bir noktaya ulaştığını kaydeden Poyraz,    “ Odalar Birliği içinde en aktif ve demokratik olan meclis İklimlendirme Sektör Meclisi’dir. 

Aynı şekilde İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) de gerek aktifliği gerekse bütünlüğü açısından diğer birliklere model oldu. Uluslar arası fuarlarda yaptığımız milli katılımlara müsteşarlarımız da eşlik etti, sektörü görme imkanı buldu.

Yapılanmasını tamamlayamamış, kendini ifade edemeyen birliklere İSİB’in deneyimlerinden faydalanmalarını tavsiye ediyorlar. Bu bizim için gurur vericidir” diye konuştu. 

Artık sektör imkanlarının genişlediğini, sektörün durumundan mensupların memnun olduğunu vurgulayan Poyraz, birlik olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ilk’leri yapmaya devam edeceklerini söyleyerek sözlerine şöyle son verdi, “ 25-27 Eylül tarihindeki AHR Expo Meksika, 7-10 Kasım tarihindeki Filipinler Philconstruct 2012 fuarlarına Milli Katılım Organizasyonu düzenleyeceğiz.

Fuara katılmak isteyen mensuplarımıza birliğimizin destekleri olacak. Uluslar arası fuarlara katılmak isteyip de imkanları kısıtlı olan tüm mensuplarımıza desteklerimizden, faaliyetlerimizden yararlanmalarını ve İSİB çatısı altında birlik beraberlik içinde çalışmayı tavsiye ediyorum.”

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account