Her ile üniversite açılmasıyla oluşan yurt açığını gidermek için yeni projeler devreye giriyor. Başbakan Erdoğan, bu yıl 110 bin yatak kapasiteli, 183 öğrenci yurdunun yatırım programında olduğunu belirterek, sadece ekim ayında 39 bin yatak kapasiteli 52 yurdun açılışını aynı anda yapacaklarını müjdeledi.

Editör
02.05.2012

 

Erdoğan'ın açılışını yapacağı yurtlarda 'ranza' yerine 'karyolalı' sisteme geçildiği belirtilirken, odalardaki yeni konsept, otel konforunu aratmayacak. Yeni yapılan yurtlarda banyo ve tuvalet artık odalarda olacak. Oda içinde çalışma masası ve kitaplığı bulunan odaların sayısı artırılacak. 

Birinci sınıf modelde yapılan odalarda televizyon ve buzdolabı da yer alacak. Öğrencilerin bilgisayar ve internet ulaşımı da özel olarak göz önünde bulundurulacak. Koğuşu andıran kalabalık öğrenci odalar yerine 2'şer kişilik odalar ön plana çıkacak. 

2013 yılı sonuna kadar çok sayıda yurda ISO 9001 Kalite Belgesi alınması ve öğrencilerin memnuniyetinin her yıl yüzde 3 artırılması öngörülüyor. Bu amaçla, yurt kampuslarında sportif ve sanatsal etkinliklerin de yapılacağı sosyal donatılara ağırlık verilecek.  Çalışmaları süren e-Yurt Projesi'yle, öğrencilerin yurda giriş-çıkışının daha düzenli takip edilmesi öngörülüyor. Beslenme kuponu kullanımı da elektronik ortamdan takip edilecek.

Kaynak : Akşam

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account