Bosch, ana iş kollarındaki sağlam temellerin üzerinde büyüyor

Yazar:Editor
30.04.2012

 

Bosch, 2012’de satışlarını %3 ila 5 arasında artıracak

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch Grubu, 2011 yılında tüm iş kollarında ve faaliyet gösterdiği bölgelerde konumunu güçlendirdi.

Bosch’un satış geliri yüzde 9 oranında artışla 51,5 milyar avro olarak gerçekleşirken, vergi öncesi karlılığı ise 2,6 milyar avro olarak açıklandı. 

2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 artış gösteren satışların, yılsonunda yüzde 3-5 oranında artması bekleniyor.

Stuttgart – Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch Grubu, 2012 yılında küresel ekonomik büyümenin yavaşlayacağı öngörüsüyle satışlarının yüzde 3 ila 5 arasında artmasını beklediğini duyurdu. Stuttgart’ta düzenlenen yıllık basın toplantısında konuşan Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Franz Fehrenbach, “Bosch, uzun vadeli strateji belirleyen bir şirkettir.

2011 yılındaki olumlu bölgesel ve sektörel gelişmeler; geniş küresel varlığımız, çeşitliliğe odaklanmış üretim anlayışımız ve teknolojiye yön veren yenilikçi gücümüz ile şirket stratejimizin doğruluğunu kanıtlıyor. Şirketimizin istikrarlı büyümesini, ana iş kollarımızdaki sağlam temellere dayalı faaliyetlerimize borçluyuz” şeklinde konuştu.

Bosch, küresel ekonomideki zorluklara rağmen, 2011 mali yılında beklenenden daha güçlü büyümeye imza attı. Bosch’un satış geliri yüzde 9 oranında artışla 51,5 milyar avro olarak gerçekleşti.

Şirketin vergi öncesi gelir ise 2,6 milyar avro olarak açıklandı. Söz konusu gelişmede, artan hammadde fiyatları ve kurun etkisinin yanı sıra Bosch’un elektro-mobilite veya yenilenebilir enerji gibi gelecek iş kollarında yaptığı 560 milyar avro tutarındaki ön yatırım ve Güneş Enerjisi alanındaki sabit değerlerin aşağı yönlü olarak yeniden değerlendirilmesi etkili oldu.

Küresel düzeyde bordrolu çalışan sayısı 302.519’a yükseldi 

İş kollarındaki olumlu gelişmelerin bir sonucu olarak, Bosch’un 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla küresel düzeyde bordrolu çalışan sayısı 302.519’a yükseldi. İstihdamdaki en büyük artış, 9.800 çalışanla Avrupa'da gerçekleşti.

İş kollarındaki gelişmeler ve yeni konsolide şirketlere bağlı olarak, küresel bordrolu çalışan sayısının 2012’de yaklaşık 315 bin kişiye yükselmesi bekleniyor.

İklimin korunması, Otomotiv Teknolojisi’nde büyüme anlamına geliyor

Bosch’un en büyük iş kolu olan Otomotiv Teknolojisi, geçen yıl 30,4 milyar avro satış gerçekleştirdi ve böylece yüzde 8,2 büyüme kaydetti. Özellikle araçların yakıt etkinliğini, güvenliğini, emniyetini, konforunu ve rahatlığını artıran ürünlere yönelik talebin, satışlar üzerinde olumlu etkisi hissedildi.

Bosch, 2011 yılından itibaren 2014 yılına kadar 9,6 milyon adet dizel enjeksiyon sistemi, 8,6 milyon adet de benzin enjeksiyon sistemi satışı öngörüyor. 

Bosch Otomotiv Grubu Başkanı Dr. Bern Bohr, “Bosch, iklimin korunmasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor ve bir kez daha iklimin korunmasının Bosch’un önemli düzeyde büyümesi anlamına geldiğini görüyoruz.

Bu yıl dünya çapında imal edilen her bir araç başına satış gelirimiz yaklaşık 400 avroya ulaşacak. Elektro-mobilitenin gelişiyle bu gelir uzun vadede daha da artacaktır” diye konuştu.

Bosch, küresel varlığını artırdı

Bosch, 2011 yılında uluslararası varlığını önemli ölçüde genişletmeye devam etti. Geçtiğimiz üç yılda Kamboçya, Mısır, Gürcistan, İrlanda, Fas, Panama ve Peru’da kurulan yedi yeni bölgesel şirkete, 2013 yılına kadar, Bangladeş ve Laos'ta yenilerinin eklenmesi planlanıyor. 

Bosch’un satışları Avrupa’da yüzde 9,6’lık bir artışla 30,4 milyar avroya yükselirken, bu sonuçta satışların yüzde 11’lik artışla 12 milyar avroya ulaştığı Almanya’nın büyük katkısı oldu. Bosch, 2011 yılında Avrupa’da 2,1 milyar avroluk yatırım yaparken, bu yatırımın 1,2 milyar avroluk kısmı Almanya’da gerçekleşti. 

Bosch önümüzdeki dönemde yatırım faaliyetlerinde Doğu Avrupa’ya odaklanacak. Romanya’da şirket Blaj’daki imalat tesislerini genişletirken, Macaristan’da ise Bosch mühendis işgücünü 700 kişiye kadar çıkaracak. Sırbistan’da, 2013 yılı için planlanan bir atılım olarak, otomotiv cam sileceği sistemleri üretimini genişleterek buradaki konumunu güçlendirecek.

Asya Pasifik’te ise Bosch’un satışları yüzde 8,9’luk bir artışla 12 milyar avroya ulaşırken, bu bölge gelecekte de, dinamik bir büyüme bölgesi olmaya devam edecek. 

2012 yılında 7 milyar avronun üzerinde yatırım yapılacak

2012 yılının ilk çeyreğinde, küresel ekonominin soğumasına ve birçok Avrupa pazarındaki zorlayıcı gelişmelere rağmen Bosch’un satışları yıla %5 artışla başladı.

En yüksek büyüme Sanayi Teknolojileri alanında gerçekleşirken, bunu sırasıyla Otomotiv Teknolojisi, Dayanıklı Tüketim Ürünleri ve Bina Teknolojileri iş kolları takip etti. 

Fehrenbach, hammadde fiyatlarının yüksekliği ve yeni iş kollarındaki ön yatırımların devam etmesi nedeniyle satışlarda %7-8’lik artış hedefini gerçekleştirmenin zorluğuna dikkat çekerek, “Avrupa bölgesinde hakim olan borç krizinin belli oranda dağıtılmış olmasına karşın, gelecek günlerdeki ekonomik gelişmeler konusunda halen büyük belirsizlikler var” dedi. 

Bosch Grubu, 2012 yılında 4 milyar avrosu araştırma-geliştirme faaliyetlerine olmak üzere 7 milyar avronun üzerinden yatırım yapmayı planlıyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account