Emlak Konut GYO, uydukentler oluşturma hedefi dahilinde İstanbul Zekeriyaköy’ün ardından Hoşdere ve Ayazma’da da ihaleye çıktı.

Editör
26.04.2012

 

Emlak Konut GYO, uydukentler oluşturma hedefi dahilinde İstanbul Zekeriyaköy’ün ardından Hoşdere ve Ayazma’da da ihaleye çıktı. Ayazma’da konut, rekreasyon alanı, ilköğretim tesisi ve dini tesisin yer aldığı proje yapılacak. Hoşdere’de ise 20 bin nüfuslu ekolojik kent kapsamında ilk etapta İstanbul’un en büyük parkı da yapılacak.

EMLAK Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), uydukentler oluşturma hedefi dahilinde İstanbul Zekeriyaköy’ün ardından Hoşdere ve Ayazma’da da ihaleye çıktı. Kentsel yenileme alanı ilan edilen Ayazma’nın 3’ncü etabında 131 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 185 bin metrekare emsal inşaat alanında konut, rekreasyon alanı, ilköğretim tesisi ve dini tesisin yer aldığı proje gerçekleştirilecek. Hoşdere’de ise yaklaşık 20 bin nüfuslu yeni bir uydukent yapılacak. Bu amaçla 114 dönüm arsa ihaleye çıktı. Burada konut, kreş, okul ve küçük bir ticaret alanı yapılacak. Ekolojik bir kent olarak planlanan projede, İstanbul’u en büyük parkı da bulunacak.

En büyük park Hoşdere’de

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un verdiği bilgilere göre, Emlak Konut GYO, Başakşehir ve Esenyurt ilçeleri Hoşdere Köyü’nde, 1 milyon 130 bin metrekare emsal inşaat alanına sahip yaklaşık 20 bin nüfuslu yeni bir uydukent gerçekleştirecek. Bu amaçla ilk olarak 114 dönüm arsa üzerinde emsal inşaat alanı yaklaşık 129 bin metrekare olan projenin ihalesine çıkıldı. 15 Mayıs’ta ihalesi yapılacak ilk etapta 1000 konut, kreş, okul ve küçük bir ticaret alanı yapılacak. Ekolojik bir kent olarak planlanan projede, konut, lojistik alanlar ve ticaret alanlarının yanı sıra Türkiye’nin en büyük parkı da yapılacak. Ayrıca projede üretken enerji parkı, su alanları, kültürel alanlar ve orman içinde alışveriş imkanı bulunacak.

Gecekondu dönüşüm ve kentsel yenileme alanı olarak ilan edilen Ayazma’da ise TOKİ’nin 1500 sosyal konutuyla dönüşüm için ilk adım atılmıştı. Bölgede yaklaşık 330 dönüm arsanın dönüşümü gerçekleşirken, rezerv konut, ticaret ve sosyal donatı alanları oluşturuldu. Bu alanlarda güvenilir, planlı yaşam alanları oluşturuldu. Bu amaçla ilk olarak Emlak Konut, Ağaoğlu ile birlikte 3 bin 120 konut ve 48 adet ticaret biriminden oluşan “My World Europe” projesini gerçekleştirdi. Ardından Emlak Konut GYO, 209 dönüm arsa üzerinde yaklaşık 183 bin metrekare emsal inşaat alanına sahip, bölgenin kuzey batısında “Ayazma 2. Etap” projesinin ihalesini gerçekleştirdi.

Üçüncü etap 31 Mayıs’ta

AYAZMA’da şimdi ise üçüncü olarak 131 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 185 bin metrekare emsal inşaat alanına sahip “Ayazma 3. Etap” projesinin ihalesi yapılıyor. 31 Mayıs’ta yapılacak ihalenin birinci oturumu kapalı zarf usulü, ikinci oturumu ise açık artırma şeklinde yapılacak. Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkarılan Ayazma arazisinde, konut, rekreasyon alanı, ilköğretim tesisi ve dini tesis yer alacak. Arazide konut inşaatı için emsal 1.5 olacak.

Zekeriyaköy’e 2 bin 500 konut

EMLAK Konut GYO, teklifleri almaya başladığı ve 3 Mayıs’ta ihaleye çıkacağı Zekeriyaköy’deki yaklaşık 500 bin metrekarelik arazisinde de gelir paylaşımı modeliyle 2 bin 500 konut, ofis alanları, ticaret alanları, sağlık tesisleri, dini tesisler ve özel eğitim alanlarının yer alacağı modern uydu kent kuracak. Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle satışa çıkan toplam 3 adada 34 parselden oluşan 466 bin 945 bin metrekarelik alanda yaklaşık 200 bin metrekarelik inşaat alanı bulunacak. Proje içinde 122 bin metrekarelik yeşil alan bulunacak. Proje alanındaki konutlarda yükseklik sınırının 6.50 metre, ticari yapılarda ise 9.50 metre ile sınırlandırıldı.

Ataşehir’deki ihaleyi Özak GYO kazandı

EMLAK Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın, Ataşehir’de ticari gayrimenkul projesi geliştirilmesi için satışa çıkardığı arazinin ihalesini Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) -İnt-Er Yapı ortak girişim grubu kazandı. Ortak girişim 145 milyon lira toplam satış geliri üzerinden 52 milyon 200 bin lira teklifle ihaleyi kazandı. Ortak girişimde Özak GYO yüzde 99, İnt-Er Yapı’nın ise yüzde 1 oranında payı bulunuyor.

Kaynak : Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account