İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) 18 Nisan 2012 tarihinde yılın ilk Ekonomi Toplantısı'nı "Kentsel Dönüşüm” başlığıyla gerçekleştirdi.

Editör
23.04.2012

 

İMSAD’ın, Türk ekonomisi ve inşaat sektöründeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere düzenlediği toplantıda kentsel dönüşüm sürecinde inşaat malzemesi sanayisinin rolüne  de değinildi.

  Açılış konuşması İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç tarafından yapılan toplantıya Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu ile İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin konuşmacı olarak katıldılar. 

 2011 yılını %11.2 büyüme oranı ile sektörler arasında 2. sırada tamamlayan inşaat sektörü yılın ilk değerlendirme toplantısında biraraya geldi. İnşaat malzemesi sanayisinin 2011 yılı ihracat rakamını ilk kez bu toplantıda açıklayan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç şunları söyledi: 2011 yılında sektörümüzün ihracatı 18 milyar 132 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam ihracatta payımız %13 oldu. Ülkemiz inşaat malzemeleri ihracatı yapan ülkeler arasında dünyada 7. Sırada…

 Sektörümüzün son beş yılda ortalama büyüme hızı yüzde 15’ler civarında.  Sektörümüzde örneğin çimentoda, seramik sağlık gereçlerinde Avrupa’da 1. , demir-çelik ve gaz betonda 2., seramik, plastik profil, hazır betonda 3. Sıradayız.

Artık ülkemiz inşaat malzemesinde dünyada rekabet edebilir bir kaliteye, güce ulaşmış durumda ve çeşitlilik, kalite, kapasitede de bölgemizdeki en güçlü oyuncuyuz. 

Sektörümüzün bu stratejik gelişiminin iç pazarda da inşaat sektöründe büyük  bir gelişim potansiyeli ve ihtiyacına sahip ülkemizde önemli bir rolü var.

İMSAD olarak 2012 yılından beklentimiz %5-7 civarında bir sektörel büyüme. 2012 yılı sektörümüzü yakından ilgilendiren yeni stratejiler, eylem planları ve yasal düzenlemelerin açıklandığı ve uygulamaya alınması planlanan bir yıl. Şüphesiz planların uygulanmasında biz sektör örgütlerine de görevler düşecektir.”

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account