Türk işadamları heyetiyle Hollanda gezisine katıldı…

Editör
18.04.2012

 

 Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılının kutlanması nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde gerçekleştirilen Hollanda gezisinde Türk işadamları heyetinde yer alarak, ülkemiz inşaat sektöründen katılan tek isim olmaktan onur duyduğunu belirten Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, “Türkiye, ülke ekonomisinin üzerinde büyüme gösteren inşaat sektörüyle tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmektedir.”dedi.

 Ülkemiz gayrimenkul sektöründe imza attığı başarılı projelerle öne çıkan Varyap, Türk inşaat sektörünü yurt dışında da başarı ile temsil etmek için çalışmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Çin ziyaretine giden Süleyman Varlıbaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde TOBB ve DEİK tarafından düzenlenen Hollanda gezinde Türk inşaat sektöründen tek isim olarak yer aldı. Varlıbaş, Türkiye’nin önde gelen sektörlerinin CEO’larının katılım gösterdiği toplantıda önemli temaslarda bulundu.  

 Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin başta inşaat sektörü olmak üzere tekstil, otomotiv ve motor parçalarında dünya çapında lider konumuna işaret etti.

Birbirini tamamlayan rekabet üstünlüklerinin bir araya getirilerek ortak çalışma modaliteleri kurulduğunda, iki ülke ticari ilişkilerindeki başarının katlanarak artacağına olan inancını belirten Varlıbaş, “İnşaat, bu büyük resim içinde Türkiye’nin öneminin en açık şekilde gözlemlenebildiği sektörlerden birisidir” dedi. 

 Türk inşaat sektörü dünyada Çin’den sonra ikinci büyük pazar 

İnşaat sektörünün, hem altyapı hem üst yapı çalışmalarında büyük bir hızla büyüyen Türk ekonomisinin de üstünde büyüme gösterdiğini belirten Süleyman Varlıbaş, dünyanın her yerinde üstlendikleri işler, yarattıkları güven algısı, işlerin kaliteleri ve tamamlanma hızlarıyla Türk müteahhitlerinin dünyanın her yerinde tercih edilir hale geldiklerini vurguladı.

Varlıbaş, “Türkiye, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitleri sıralamasında Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır” şeklinde konuştu. 

 50 yılda inşaat sektörüne damgasını vuracak iki önemli proje

Türkiye ve inşaat sektörünün geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da istikrarla büyümeye, yatırımcısına kazandırmaya ve en cazip iş fırsatlarını sunmaya devam ettiğini kaydeden Süleyman Varlıbaş, Kentsel Dönüşüm ve Mütekabiliyet Yasası’nı ise önümüzdeki 50 yılda, sektöre damgasını vuracak ve hızını katlayacak iki önemli gelişme olarak gösterdi.

Kentsel Dönüşümle ilgili olarak “Türkiye’de büyük bir eksiklik olan dayanıklı konut ile çarpık ve plansız kentleşme sorununa temelli bir çözüm getirecektir” değerlendirmesinde bulunan Varlıbaş, yakın zamanda çıkacak Mütekabiliyet Yasası ile ilgili olarak da, yaratacağı ciddi taleple sektördeki canlılığı artıracağını kaydetti.

 İstanbul, yatırım yapmak için Avrupa’daki üçüncü en çekici pazar

Varlıbaş Türkiye’nin, Avrupa’yı Orta Doğu’ya bağlayan konumu ve hızla gelişen pazarlarıyla giderek daha çok önem kazandığını belirtirken, İstanbul’u ise AFIRE (Association of Foreign Investors in Real Estate) verilerine dayanarak, yatırım yapmak için Avrupa’daki üçüncü en çekici Pazar olarak nitelendirdi.

 Varyap, dünya çapında sektörün öncüsü olmayı hedefliyor

Süleyman Varlıbaş, teknoloji ve tasarımı harmanlayan, mimari mükemmeliyeti çevreci yöntemlerle kotaran ve toplum için katma değer yaratan projeler yapan bir firma olarak Varyap’ın, her biri alanlarının en iyisi olan uluslararası çözüm ortaklarıyla çalıştığını ve yalnızca Türkiye’nin en iyisi olmakla kalmayıp dünya çapında sektörün öncüsü olmayı hedeflediğini vurguladı.

Varlıbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Portfolyomuzdaki proje çeşitliliğinin ve devlet-özel sektör işbirliğinin bize kazandırdığı uzmanlık ile, tasarımda farklılığa verilen büyük önem ve ekolojik hassasiyet, Varyap’ı sektördeki diğer firmalardan ayırmaktadır. Her projemizde fark yaratmak bizim için azami önem taşımaktadır. Çünkü şirket kültürümüzün temelinde dinamizm, inovasyon ve prestij yatmaktadır.”

 Sektörel paralel toplantılardaki bazı konu başlıkları 

Türkiye Hollanda diplomatik ilişkilerinin tesisinin 400. yılı kapsamında16-19 Nisan tarihleri arasındaki Hollanda gezisi kapsamında gerçekleştirilen sektörel paralel toplantılarda; Hollanda’da Yatırım Ortamı, Kalıcı Bir Ticari Ortaklığın Önemi / Doğru İş Ortağını Bulma, Türkiye’de İş Kurma, İhracat ve İthalat İşlemlerini Başarıyla Tamamlamak, Türkiye'de İş Yapma, Hollanda Ve Türkiye Arasında Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinde İşbirliği Potansiyeli ile Lojistik&Taşımacılık ve Yenilenebilir Enerji gibi konular irdeleniyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account