Türk müteahhitleri krize kandaş ülkeyle meydan okudu.

Yazar:Editor
11.04.2012

Türkmenistan'ın imarında söz sahibi olan Türk müteahhitlik şirketleri 2012 yılının ilk 3 ayında 800 milyon dolarlık ihale kazandı. 

Türk müteahhitlik şirketlerinin en çok iş aldıkları ülke konumunda olan Türkmenistan'da, Türk inşaat şirketleri 2012 yılının ilk 3 ayında çeşitli projeleri üstlendiler. 

Yaklaşık 20 yıldır Türkmenistan'da tekstil fabrikaları bulunan Engin Grup şirketi, ülkenin kuzeyindeki Daşoğuz eyaletinde pamuk işleme ve stoklama tesisi inşa edecek. Türkmen Pamuk Devlet Kurumunun açtığı ihaleyi kazan Türk şirketi, Şubat 2014'te tamamlanması öngörülen projeyi 43 milyon dolara yapacak. 

Köprü inşaatları ve demiryolları sinyalizasyon ve elektrifikasyon projelerini üstlenen Net Yapı şirketi ise Balkan eyaletindeki demiryolları hattında enerji nakil hattı, sinyalizasyon ve konut işlerini yapacak. Şirket, söz konusu ihaleyi 88 milyon 630 bin dolara kazandı. 

Bu ülkede inşaat sektörüne yeni giren Otağ inşaat ise 67 milyon dolara Ahal vilayeti sınırları içerisinde yol yapım işini üstlendi. Özerli İnşaat şirketi ise 20 milyon dolara Gökdere tatil beldesinde çocuk dinlenme ve tatil merkezi kuracak. 

Ülkede onlarca projeyi başarıyla tamamlayan Çalık Holdinge bağlı GAP İnşaat şirketi ise 105 milyon dolara başta başkent Aşkabat olmak üzere 5 eyalet merkezinde Acil Yardım Merkezleri inşa edecek. 

EFOR İnşaat şirketi ise Aşkabat'ta 65 milyon dolara kardiyoloji hastanesi kuracak. 

Bu sene açılan restorasyon, sosyal tesisler, liman, su arıtma tesisi, yol ve okul inşaatları gibi çeşitli ihaleleri kazanan Türk şirketlerinin aldığı işlerin bedeli 800 milyon doları bulurken, bu rakamın ilk yarıyılda önemli ölçüde artması bekleniyor. 

2 YIL 3 AYDA 8.5 MİLYAR DOLAR
Geçen sene Türk şirketleri Türkmenistan'da toplam 63 projenin yapımını üstlenirken, projelerin bedeli 3 milyar 270 milyon doları bulmuştu. Yaşanan küresel krize rağmen, ülkedeki imar çalışmalarını devam ettiren Türk şirketleri 2010 yılında da 4,5 milyar dolarlık iş almıştı.

Türk inşaat şirketlerinin, 1991 yılından beri aldıkları işin toplam hacmi ise 25 milyar doları aştı.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account