Ağaoğlu, 600 MW gücündeki rüzgar enerisi yatırımı için Çinli Sinovel'den türbin alacak, üretimi Türkiye'ye taşıyacak.

Editör
10.04.2012

Yenilenebilir enerji yatırımlarına hız veren Ağaoğlu 600 MW'lık rüzgar santrali geliştirme işinde türbinlerin Çin'in en büyük, dünyanın ikinci büyük türbin üreticisi Sinovel'den alınmasını öngören anlaşmayı Çin'de düzenlenen bir törenle imzaladı. 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinovel Başkan Yardımcısı Li Lecheng ve Uluslararası İş Geliştirme direktörü Andy-Jia Shuo ile Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun katıldığı törende imzalanan anlaşma kapsamında, türbinlerin kule, kanat ve jenaratör gibi aksamlarının Türkiye'de üretilmesi için Ağaoğlu Sinovel'i Türkiye'ye davet etti. 

Ağaoğlu ile Sinovel arasında imzalanan türbin anlaşması sonucu kurulacak 600 MW'lık santrallerin toplam yatırım bedeli 1 milyar doları bulacak. Anlaşma kapsamında yapılacak santrallerin devreye girmesiyle birlikte yıllık 2 milyon kWh net üretim gerçekleştirilecek. 

Santrallerin elektrik üretimi 700 bin kişinin sanayi, konut ve ortak aydınlatmalarda kullandığı elektrik ihtiyacını karşılayacak. Halen 750'si rüzgar olmak üzere 1.250 MW'lık portföye sahip olan Ağaoğlu, rüzgar enerjisinde ülkemizdeki kurulu güç açısından 3. sırada yer alıyor ve 3 yıl içinde ilk sıraya yerleşmeyi hedefliyor.

Ağaoğlu'nun, üretimin bir bölümünü Türkiye'ye taşımasını istediği Sinovel'in ise dünyada toplam kurulu gücü 10 bin MW'ın üzerinde ve şirket 2015 yılı itibariyle kurulu güçte dünya lideri olmayı hedefliyor.

Anlaşmayla ilgili bilgi veren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, enerji yatırımlarında hedeflerine kararlı bir şekilde ilerlediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin temiz enerji üretiminde daha hızlı ilerlemesi gerektiğini belirtti. Üç yılda 1.250 MW'lık portföy oluşturma hedefleri bulunduğunu hatırlatan Ali Ağaoğlu, Sinovel ile imzalanan bu anlaşma ile 600 MW büyüklüğündeki yatırımın türbinlerini Çinli şirketten alacaklarını söyledi. Ali Ağaoğlu, Sinovel'i üretimin bir bölümünü Türkiye'de yapmaya davet ettiklerini ve şirketin bu konuya sıcak baktığını açıkladı.

Yatırımlara devam edeceklerini ifade eden Ağaoğlu, "Amacımız yerli üretimi artırmak ve bunu da çevreye zarar vermeden yapmak. Bu açıdan yenilenebilir (temiz) enerji yatırımlarını önemsiyoruz. Türkiye'nin rüzgarda toplam kurulu gücünün yüzde 10'luk kısmına çok kısa bir sürede eriştik. Sinovel ile yapılan bu anlaşma ile yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleşmiş olacak" dedi. 

Kaynak : Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account