Süpermarketlerde doğru aydınlatma satışı etkiliyor!

Editör
10.04.2012

 

Aydınlatma sektörünün lider markası Philips, Hollanda'daki bir süpermarkette ortam aydınlatmasının satın alma davranışı üzerindeki etkisini ölçmek üzere iki yıldan fazla süren bir pilot çalışma gerçekleştirdi.

Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre süpermarketlerde yapılan doğru aydınlatma satıştan mağazadan harcanan zamana kadar birçok konuyu doğrudan etkiliyor. 

Perakende sektöründeki güçlü rekabet ortamından dolayı süpermarketlerin müşterilerinin tekrar kendilerini tercih etmelerini sağlamak için onlara iyi alışveriş deneyimi sunmaları gerekiyor.

Müşterilerin mağaza içinde kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için rahatlatıcı bir ortamın oluşturulması önemli rol oynuyor. Çünkü müşteriler mağazanın koridorlarında doğru ürünü ararken ne kadar uzun oyalanırsa, satın alma olasılıkları da o kadar artıyor. Bu noktada, doğru aydınlatmanın önemi ön plana çıkıyor. 

Aydınlatma sektörünün lider markası Philips bu anlamda, Hollanda'daki bir süpermarkette ortam aydınlatmasının satın alma davranışı üzerindeki etkisini ölçmek üzere iki yıldan fazla süren bir pilot çalışma gerçekleştirdi.

Çalışmada satış, mağazada / belirli ürünlerin yanında harcanan zaman ve müşterilerin mağazada takip ettikleri yol olmak üzere üç ana konu incelendi. 

Verilerin toplanması ve analiz edilmesi için bağımsız kuruluşlar – Nicel Yöntem Danışmanları (CQM) ve Hasselt Üniversitesi- görevlendirildi. Karşılaştırmaların yapılabilmesi için ortam aydınlatması varken ve ortam aydınlatması yokken kapsamlı testler uygulandı. Aynı perakendeciye ait (yeni aydınlatmanın test edilmediği) yakın civardaki bir süpermarketin satış düzeyleri referans olarak alındı.

Her bir test, mevsimlerden, haftanın günlerinden, hava koşullarından, yerel olaylardan vb. kaynaklanan değişiklikleri en aza indirebilmek amacıyla farklı aylar içerisinde gerçekleştirildi. 

Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre;

'Hafif’ bir ortam ışıklandırması formülüyle sepet değeri yaklaşık %2 (%1,93) arttı. 

Daha enerjik ortam ışıklandırması formülüyle sepet değeri %5,5 arttı.

Genel olarak dinamik ortam ışıklandırmasıyla;

Müşterilerin mağazada geçirdikleri sürenin %8 arttığı, 

Müşterilerin mağazada daha fazla dolaştığı ve önceki zamanlara göre farklı yolları takip ettiği, 

Müşterilerin atmosferi daha güzel bulduğu, 

Ayrıca personelin çalışma ortamlarının daha güzel bir hal aldığını belirttiği gözlendi.

Philips’ten süpermarket aydınlatmasına yönelik en uygun çözüm: MASTER LEDtube...

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük perakende zinciri DiaSA’ya 30 bin adet MASTER LEDtube satışı gerçekleştiren Philips, süpermarket aydınlatmasında hem enerji verimliliği sağlamak hem de doğru aydınlatma ile ziyaretçilerin memnuniyetini artırmak amacıyla en uygun aydınlatma çözümü olarak MASTER LEDtube öneriyor.

Normal floresan ampullerle karşılaştırıldığında %50'ye varan enerji tasarrufu sağlayan MASTER LEDtube 3 kat daha uzun kullanım ömrü ve cıva içermemesi sebebiyle geliştirilmiş sürdürülebilirlik sağlıyor.

 

 Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account