22 okul daha eğitim-öğretimin hizmetine girdi

Yazar:Editor
10.04.2012

 

İstanbul İl Özel İdaresi Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İSMEP kapsamında yıkılıp yeniden yapımı tamamlanan 22 okul daha eğitim-öğretimin hizmetine girdi.

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, yıkılıp yeniden yapılan 22 okul, 8 Nisan Pazar günü Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Genel Meclisi Birinci Başkan Vekili Hayrettin Çelik, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete girdi. 

Eğitimin niteliğini artıracak pek çok tedbir alındı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, bir ilin ya da ilçenin yöneticileri eğitime önem veriyorsa orada eğitimin sorunlarının olmadığını ifade etti.

Dinçer, ''Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz eğitim sisteminde yeni sorunlar çıkarmaksızın bu kanunun (4+4+4) öngördüğü değişikliklere uyum sağlayacak potansiyele sahibiz. Bu açıdan halkımız rahat olmalı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapasitesine ve potansiyeline güvenmeli'' dedi.

İstanbul'un eğitim sorunlarına işaret eden Dinçer, ''Eğitimin niteliğini artıracak pek çok tedbiri almaya başladık'' dedi. 

Dinçer, İstanbul'da derslik eksikliği nedeniyle sınıfların kalabalık olduğunu dile getirerek, ''Geçen hafta TBMM'de yasasını çıkardığımız 4+4+4 diye bildiğimiz düzenlemeyle de yine derslik sayısının yetip yetmeyeceğine ilişkin tartışma başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz eğitim sisteminde yeni sorunlar çıkarmaksızın bu kanunun öngördüğü değişikliklere uyum sağlayacak potansiyele sahibiz. Bu açıdan halkımız rahat olmalı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapasitesine ve potansiyeline güvenmeli'' dedi.  

Okul öncesi eğitim için derslik ihtiyacı yaşanmayacağını belirten Dinçer, ilköğretimde yüzde 100'e varan okullaşmaya sahip olduklarını söyledi.

Orta öğretimde derslik sıkıntısının halen var olduğunu ve eğitimin 12 yıla zorunlu olarak çıkmasıyla derslik ihtiyacının artacağını kaydeden Dinçer, önümüzdeki yıldan itibaren ilköğretimden orta öğretime geçişte yüzde 100 okullaşmayı sağlayacağız ama tüm orta öğretim alanında yüzde 100 okullaşmaya ulaşma süremiz 4 yılı kapsayacak'' diye konuştu.

Eğitimdeki fiziki altyapının tamamlanması için yeni yöntemleri de uygulamaya başlayacaklarını ifade eden Dinçer, okul kiralama ve kamu özel ortaklığı yöntemleriyle okul ihtiyacını karşılayacaklarını da söyledi. ''Okullar Hayat Olsun'' projesini de anlatan Dinçer, okulların mahalle sakinlerine açılacağını dile getirdi.

 Depreme dayanıklı olarak yeniden yapıldı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, 10 ayrı ilçede yaptırılan 22 okulun açılacağını belirterek, bu okulların yıkılıp depreme dayanıklı olarak yeniden yapıldığını kaydetti.

 Mutlu, İl Özel İdaresi'nin İstanbul'u geleceğe hazırlama noktasında önemli çalışmalara imza attığını ifade ederek, 22 okulun maliyetinin 71 milyon lira olduğunu, depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan okulların toplam 412 dersliği varken yeni yapılanlarda derslik sayısının 819'a çıkardıklarını da anlattı.

Vali Mutlu, ''Milli eğitim olarak fiziki yapıda depreme karşı çok daha güçlüyüz. İstanbul depreme 1999'dan bugüne çok güzel hazırlandı. Kamu yatırımları noktasında iyi hazırlandı'' dedi.

İl Genel Meclisi Birinci Başkan Vekili Hayrettin Çelik, son 9 yıldır Türkiye'de eğitim konusunda reform çalışmalara imza atıldığını belirterek, 9 yıl boyunca İstanbul'da 28 bin 636 derslik yapıldığını anlattı. 

Ortalama derslik başına düşen öğrenci sayısının İstanbul'da 42'ye çekildiğini ifade eden Çelik, ikili öğretimleri de tekli öğretime dönüştürmeyi istediklerini söyledi. İSMEP kapsamında 22 okulun yıkılarak yeniden yapıldığını kaydeden Çelik, öğrencilerin depreme dayanıklı okullarda eğitim öğretim göreceğini ifade etti.

 Konuşmaların ardından yıkılıp yeniden yapılan 22 okulun toplu açılışı Bakan Dinçer ve Vali Mutlu tarafından gerçekleştirildi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account