Çanakkale Seramik’ten Osmanlı ruhunu yansıtan bir seri: SARAYLI KOLEKSİYONU

Editör
10.04.2012

 

1996 yılından bu yana tasarladığı seriler ile Türk ve Anadolu medeniyetlerinden doğan özgün ve seçkin koleksiyonlar yaratan Çanakkale Seramik, Osmanlı kültürünü ve ruhunu yansıtan Saraylı Koleksiyonu’nu tüketicilerin beğenisine sunuyor.  

Türk seramik sektörünün amiral gemisi Çanakkale Seramik, yüzlerce yıllık Osmanlı mimarisi ve dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarını, modern ve stilize formlarla yeniden günümüz banyolarına taşıyan Saraylı Koleksiyonu’nu tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Osmanlı ihtişamını modern dokunuşlarla banyolara yansıtan Saraylı Koleksiyonu ile Çanakkale Seramik, gözalıcı seramik karoları, banyo mobilyası ve vitrifiye ürünleriyle şık ve bütünsel çözümlerle ihtişamlı yaşam ve arınma alanları yaratıyor.

16 yıl önce Anadolu’da sanatsal ve kültürel anlamda önemli izler bırakan Selçuklu mirasından esinlenerek Selçuklu Koleksiyonu’nu; 2006 yılında seramiğe hayat veren Kapadokya yöresinden yola çıkarak hazırladığı özel bir koleksiyon olan Kapadokya Koleksiyonu’nu tasarlayan Çanakkale Seramik, bu kez de Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yılında Osmanlı saray kültüründeki ince detayları Saraylı Koleksiyonu ile banyolara taşıyor. 

Ruhunu geçmişin ihtişamından, bedenini bugünün modern tasarımından alan:SARAYLI KOLEKSİYONU

Geleneksel Osmanlı mimarisi ve dekorasyon anlayışını Çanakkale Seramik yorumuyla günümüz banyolarına taşıyan Saraylı Koleksiyonu; gösterişli desenleri, geleneksel ile moderni incelikle birleştiren çizgileriyle, yüzlerce yıllık geçmişi olan saray motiflerini modern çizgilerle seramik karolar, banyo mobilyası ve vitrifiye ürünlerine yansıtıyor. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun ihtişamlı yaşam tarzını evinde hissetmek isteyenler için tasarlanan Saraylı Koleksiyonu, mermer dokusunu altın ile birleştiren Birun Serisi ve zümrüt, yakut ve safir renklerini Osmanlı motifleriyle birleştiren Enderun Serisi ile sarayların ihtişamını aratmıyor.

Birun Serisi

Adını sarayın Harem dairesinin dışında kalan “Birun”dan alan bu seri, mermerin eşsiz dokusunu, altının göz kamaştıran güzelliğiyle buluşturuyor. Işıltılı ve simli malzemelerin kullanıldığı Sultan dekor ve altın görünümüyle zarafeti buluşturan Harem dekorları ile Birun Serisi göz kamaştırıyor. 

Altının değer katan ışıltısını ve güzelliğini yansıtan mozaiklerle banyoları zenginleştiren seri; rölyefli ve iki farklı alternatifle sunulan yer karolarını, Çanakkale Seramik yorumuyla banyolara taşıyor.

Birun Serisi’nin onyx mermerinden esinlenilerek tasarlanan 25x75 cm duvar karoları, kullanılan son teknoloji sayesinde herbir karoda farklı bir desen yaratılmasına imkan sağlayarak, gerçek mermer dokusunu mekanlara yansıtıyor. 

Osmanlı desenlerini altın ve ışıltıyla buluşturan gösterişli full dekorlar ve bu dekorları destekleyen bordürler ile saraylarda kullanılan altıgen formlardan esinlenilerek hazırlanmış, özel kabartmalı 45x45 yer karosu ile seri tamamlanıyor. 

Enderun Serisi

İsmini Osmanlı Sarayı’nın iç kısmında bulunan, padişahın elçileri ve vezirleri kabul ettiği arz odasından; renklerini de zümrüt, safir ve yakuttan alan Enderun Serisi, banyolara ayrıcalık katıyor.

Seramik yüzeylerindeki göz alıcı desenleriyle büyüleyen, kaftan motifleri, lale ve çintemani figürleriyle bütünleşen seri, gösterişli mücevherler ve tekstil dokularından ilham alıyor. 

Osmanlı saraylarında sıkça rastlanan, doygun renklerde tasarlanan, zencirek deseniyle bezenmiş, 20x60 ebadında kalıplı duvar karolarından oluşan Enderun Serisi’nin yine Osmanlı’nın simgesi haline gelen lale ve çintemaninin altın yorumuyla birleştiren full dekorları bulunuyor.

Kaftan deseninin en şık yorumu, duvar kağıtlarını aratmayacak, ışıl ışıl bir görünüme sahip kaftan full dekor ile Osmanlının ihtişamından esinlenilen altın bordürler ile seri tamamlanıyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account