Daha yeşil daha çevreci bir dünya için BTM Optigreen

Yazar:Editor
09.04.2012

 

Çatıların yeşillendirilmesi, bahçe çatıların oluşturulması biz insanlar için doğrudan ve dolaylı yoldan birçok avantaj sağlıyor; daha iyi ve düzenli bir çevre, yaşanılası mekanlar BTM Optigreen ile gerçeğe dönüşüyor.

BTM Optigreen Yeşil Çatı sistemi sayesinde yaşadığımız binalar suyun yıpratıcı etkilerinden korunuyor, çatı ve yalıtım katmanlarımıza ulaşan sular güvenle uzaklaştırılıyor. Çatı yeşillendirmesinde kullandığımız bitki örtüsü etkin drenaj sayesinde, su azlığı veya aşırı su birikmesinden dolayı zarar görmüyor. 

Tüm bu faydalar BTM Optigreen Yeşil Çatı Sistemi sayesinde elde ediliyor. Doğayı yaşadığı mekanlara katmak isteyen, gelecek nesillere kirlenmemiş, yıpranmamış, yeşili daha çok bir çevre bırakmak isteyenler BTM Optigreen yeşil çatı sistemini tercih ediyor.

BTM Optigreen Yeşil Çatı Sistemi’nde iki tip çözüm sunuluyor:

1. BTM Optigreen Ekonomik Çatı Çözümü

Düz ve 5°’ye kadar eğimli çatılarda kullanılan ekonomik çatı çözümü olumsuz tabiat şartlarına karşı etkin bir koruma sağlarken, yerel iklim koşullarının iyileştirilmesine de katkı verir. Üstün drenaj performansı sayesinde kanalizasyon sistem yükünün azaltır. 

Bu sistemin bileşenleri:

1.BTM Optigreen Sulu Tohumlama (Alternatif:Kuru Tohumlama)

Özel çimlendirme tabakası ve uygun oranlarda dozajlanmış çok çeşitli bitki ve çim tohumlarının bulunduğu tohumlama yöntemidir.

2. BTM Optigreen Tek Katmanlı Yoğun Toprak Tabakası

Bu toprak özel, yoğun,tek katmanlı bir tabakadır. Bu tabaka yüksek miktarda su tutma ve drenaj kapasitesine sahiptir.

3. BTM Optigreen Drenaj Elemanı Tip FKD 25 (25 mm)

Drenaj elemanı fazla suyun süratle uzaklaştırılmasını sağlarken, düz çatılarda ve uzun drenaj mesafelerinde suyun birikmesini engeller. Az ağırlıkla yüksek drenaj kapasitesi sunar.

4. BTM Optigreen Üçgen Su Kanalı Profili

Hızlı su tahliyesini ve dağıtımını gerçekleştiren su kanalı profilleri ve kontrol haznelerinden oluşur. Bitki kökleri için geniş alanlar sağlar.

5. BTM Optigreen Koruma ve Muhafaza Örtüsü

BTM Botanik bitki köklerine dayanıklı su yalıtım membranını korur ve suyu muhafaza eder.

2. BTM Optigreen  Eğimli Çatı Çözümü

Eğimli çatılarda tercih edilen yeşil çatı çözümüdür. Eğimli ve dik bahçe çatılar için kesin çözümler sunar. Ekonomik ve güvenli kaydırmazlık sistemine sahiptir. Yüksek sıcaklıklara ve soğuğa karşı etkin koruma sağlar. UV ışınlarına karşı kalkan oluşturur ve olası zararları engeller. Hava kaynaklı zararlı maddeleri filtreler. Yoğun yağışlarda yapıları korur, su kirliliğini engeller.

Bu sistemin bileşenleri:

1.BTM Optigreen Bitki Örtüsü (Alternatif: 5° – 15° Eğimde Tohumlama)

Hızlı yeşillendirme için dağılmaz, bitki köklerine dayanımlı taşıyıcı destekli önceden kesilmiş bitki örtüsü kullanılır.(15°’den fazla eğimi olan çatılarda)

2.BTM Optigreen Yoğun Toprak Tabakası Tip E(60-130 mm)

Yüksek su depolama kabiliyetli ve yeterli hava gözenekli bir toprak tabakasıdır.

3.BTM Optigreen Kaydırmazlık Sistemi

Çatı eğiminin 15°’den fazla olduğu durumlarda yeşil çatı sistemini oluşturan bileşenlerin yüksek eğimden dolayı kaymaması ve toprak tabakasının akmaması için kullanılır.

4.BTM Optigreen Drenaj Örtüsü –Tip 800

Fazla suyun özellikle çatı saçaklarından yönlendirilerek tahliye edilmesi için kullanılır. 15°’den fazla çatı eğimlerinde Tip RMS 500 drenaj örtüsü yerine tercih edilir.

5. BTM Optigreen Drenaj Örtüsü –Tip RMS 500

Çatı örtüsünün zarar görmesini engeller. Suyu muhafaza eder. Eğimi 15°’den fazla çatılarda kullanılmamalıdır. Böyle çatılarda yeterli bindirme mesafeleri sağlanarak Tip 800 örtü kullanılmalıdır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account