Çalık Holding iştiraklerinden GAP İnşaat Türkmenistan'da ilk yardım ve acil sağlık hizmetleri merkezleri inşa edecek

Editör
09.04.2012

 

Çalık Holding şirketlerinden GAP İnşaat Türkmenistan'daki sağlık yatırımlarını artırıyor. Geçen yıl başkent Aşkabat'ta 56 milyon dolara mal olan göz hastanesini hizmete açan ve 34.7 milyon dolarlık diş hastanesinin temelini atan holding ilk yardım ve acil sağlık hizmetleri merkezleri inşaatının ihalesini de kazandı.

İnşaat sektöründe uzun yıllar faaliyet gösteren Çalık Holding'e bağlı GAP İnşaat, başkent Aşkabat'ta ve diğer 4 vilayette ilk yardım merkezleri inşa edecek.

Şirket, Aşkabat'ta 200 yataklı, Balkan, Mari, Lebap ve Daşoğuz vilayetlerinde 30 yataklı ilk yardım merkezleri kuracak. Aşkabat'taki ilk yardım merkezi 230 ambulans kapasiteli, diğer merkezlerde ise 30'ar ambulans bulundurulacak.

Bu arada, başka bir Türk şirketi de Aşkabat'ta kardiyoloji hastanesinin inşaat ihalesini kazandı. 350 yataklı hastane, modern tıbbi cihazlarla donatılacak. 

DİŞ HASTANESİ 2013'TE 

GAP İnşaat geçen yıl Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta 56 milyon dolara mal olan göz hastanesini hizmete açmıştı. Diş hastanesi ve iki hastaneye hizmet verecek 270 araç kapasiteli katlı otopark inşaatlarının da temeli atılmıştı.

Başkent Aşkabat'ta 12 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek olan diş hastanesi, Türkmenistan Sağlık Bakanlığı'na 34.7 milyon dolar yatırım bedeline mal oldu. Hastanenin 2013'te açılması hedefleniyor. 

İLK ÜÇ AYDA TÜRKLER 640 MİLYON DOLARLIK PROJE ALDI

Türkmenistan'da iş yapan Türk müteahhitlik şirketleri 2012 yılının ilk 3 ayında 640 milyon dolarlık proje üstlendiler. Geçen sene Türk şirketleri toplam 63 projenin yapımını üstlenirken, projelerin bedeli 3 milyar 270 milyon doları buldu.

Türk şirketleri, 2010 yılında da 4.5 milyar dolarlık iş almıştı. Türk inşaat şirketlerinin, 1991 yılından beri aldıkları işin toplam hacmi ise 25 milyar doları aştı. 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account