Bosch tedarikçileriyle el ele büyüyor…

Yazar:Editor
03.04.2012

 

Termoteknoloji alanında küresel bir üretim ve Ar-Ge merkezi olan Bosch Manisa Fabrikası, yerli tedarikçilerine lojistik, üretim, satın alma, Ar-Ge ve kalite alanındaki uygulamalarını göstermek ve gelecek vizyonunu paylaşmak üzere 1. Bosch Tedarikçiler Günü’nü düzenledi.

Bosch Grubu’nun termoteknoloji iş kolunda dünyadaki en büyük üretim tesisi olan Manisa Fabrikası, yerli tedarikçileriyle 1.Bosch Tedarikçiler Günü’nde bir araya geldi. 

Tedarikçiler, rehberler eşliğinde Manisa Fabrikası’nı gezerken, kendilerine Bosch içerisindeki başarılı uygulama örnekleri ve Bosch’un her zaman artı vizyonu çerçevesinde sürdürdüğü ve yakın zamanda uygulamaya başlayacağı yeni konseptler konusunda bilgi verildi. Farklı alanlarda üretim yapan Bosch tedarikçilerine de birbirleriyle bilgi alış verişinde bulunma olanağı sağlandı. 

Türkiye, kombide Avrupa’nın 3. büyük pazarı

Doğal gaz dağıtım ağının genişlemesiyle Türkiye pazarının her geçen yıl büyümekte olduğunu belirten Teknik Genel Müdür İrfan Bayrak ,  tedarikçilerle şu bilgileri paylaştı:  "Avrupa duvar tipi kombi pazarı yıllık yaklaşık 7 milyon cihaz. Türkiye yıllık yaklaşık 1 milyon cihaz talebiyle Avrupa’nın 3. büyük pazarı konumunda bulunuyor.

Türkiye pazarının büyümesine paralel olarak Manisa fabrikamızın üretim adetleri de her yıl düzenli olarak artıyor. 800’den fazla aktif cihaz tipi ve 24 cihaz ailesinin yanı sıra diğer termoteknik fabrikalarına da komponent üretiyoruz. 

Geçen yıl 'En iyi termoteknik fabrikası‘ seçilmenin ve 524 bin adetle üretim rekoru kırmanın gururunu yaşadık. Yüksek üretim adetlerimizin sonucunda Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden Türkiye ihracat hedeflerine yaptığımız katıklardan dolayı başarı ödülü ve Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan kurumlar vergisi ödeyen mükellefler arasında 2.sırada yer alarak vergi rekortmeni ödüllerini almaya hak kazandık.Ürün portföyümüze katılan yeni cihaz ailelerimizle büyümemizi sürdüreceğiz."

Yerli tedarik hacmi artıyor

Bayrak, bu konudaki stratejilerini açıklarken, “Yerliden yerliye stratejisi çerçevesinde ithalat hacmimiz azalırken, yerli tedarik hacmimiz artıyor ve gelecek yıllarda yerli tedarik hacmimizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Alt tedarikçiden başlayarak Bosch’a kadar olan tüm iş süreçlerinin iyileştirilmesi amacıyla Tedarikçi Geliştirme Programı uyguluyoruz. Böylece tedarikçi zincirinin geliştirilmesini ve rekabetçiliğin iyileştirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account