Geleceğin banyoları Çok işlevli yaşam alanlarına doğru gidiş

Yazar:Editor
03.04.2012

 

Banyo bir yaşam alanı ve gevşeme yeri olarak giderek önem kazanıyor. Bu nedenle bugün banyodan beklenenler sadece banyo yapılacak veya duş alınacak bir yer olmanın çok ötesinde.

Geleceğin kapsamlı banyolarının temelinde bireysel ihtiyaçlar yatıyor. Banyonun, aynı zamanda aktif sağlık bakımını teşvik eden ve çok işlevli ürünlerle de maksimum konfor sunan bir yaşam alanı olması yönünde artan bir eğilim var. Bu da uzun vadede görsel çekiciliği olan yenilikçi ürün fikirlerine yönelik talep doğuruyor.

 Bir yaşam alanı olarak banyo

Modern banyo tasarımı bireysel objelerin toplamından daha fazlasını ifade ediyor. Aynı zamanda odaların yapılanmasına, kuru ve ıslak alanların tanımlanmasına yönelik bireysel çözümlerin aranmasını da teşvik ediyor. Duravit ve Sieger Design tarafından geliştirilen 2nd floor banyo serisinde bu mimari kalite zaten ortaya konuyor.

2nd floor’da banyo alanında duvar boyunca alışıldık yapılara sadık kalınmasına gerek yok. Önde dört çekmece ve arkada ışıklı bir raf içeren, bir oda bölücü olarak tasarlanmış banyo alanı hem bol miktarda saklama alanı sunuyor hem de banyo tasarımında yepyeni olasılıkların önünü açıyor.

Duvara 90° açıyla konumlanmış bağımsız bir unsur olarak odanın içine doğru serbestçe uzanıyor. Buna eşlik eden, aynaların tavana asılı olduğu bir ayna çözümü ise maksimum esneklik sağlıyor.

Sürgülü aynalı kapıları ve iç aydınlatması olan 100 cm genişliğindeki boy dolabı da alışılmış yapıları bozmaya ve bu yaşam alanının kalitesini arttırmaya yönelik diğer bir çözüm.

Bunu belirleyen en önemli etkenlerden biri de kullanılan malzemeler ve yüzey cilaları; kaliteli ahşap cilaların kullanıldığı banyo mobilyası banyoya gerçek bir sıcaklık ve kişilik kazandırıyor.

Özel spa’da sağlık bakımı 

Bireysel zindelik konusunda kazanılan bilincin bir ifadesi olarak, banyo aktif bir sağlık bakımı yeri haline geliyor. Bir Eoos tasarımı olan Inipi, 120 x 120 cm’lik minimal boyutlarıyla bir kişiye bolca yer sunan modern tasarımlı bir sauna. Saunaya girmek hem fiziksel hem de duygusal gevşeme için çok yararlı.

Alternatif sıcak ve soğuk uyarıcılar otonom sinir sisteminin dengesini geri kazandırıyor, kan damarlarının çeperlerine egzersiz yapıyor ve yüksek tansiyonun nedenlerini ortadan kaldırıyor.

Düşük sıcaklıkları ve havada %100’e kadar varan nem oranıyla bir Philippe Starck tasarımı olan St. Trop buhar duşu, sadece bir metrekare yer kaplıyor. Sadece bir düğmeye basılarak size gevşetici buhar keyfi yaşatmanın yanında günlük kullanım için tam donanımlı bir duş konforunu sunuyor. 

Düzenli buhar banyoları bağışıklık sistemini hareket geçirir, kasların yenilenmesini sağlar ve cilt metabolizmasını uyarır. Duravit’in sunduğu banyolarda ve havuzlarda farklı masaj sistemleri, kas gevşetmeden canlandırıcı banyoya kadar uzanan ve istenirse renkli ışıklarla ve müzikle zenginleştirilebilen çok çeşitli su masajı etkileri bulunuyor.

Maksimum konfor için çeşitli işlevler 

Birkaç işlevi yerine getiren yenilikçi ürünler modern banyo kullanıcılarının karmaşık ihtiyaçlarını aynı anda karşılar. Örneğin, kullanıcı tek bir ürünle buhar banyosu yapabilir veya duş alabilir ve aynı zamanda renklerin, kokuların ve seslerin yararlı etkilerinin keyfini çıkarabilir. Duravit’te buna çok sayıda yenilikçi örnek bulunuyor.

Eoos tarafından tasarlanan Nahho yüzme küvetinde ağırlıktan kurtulmanın verdiği gevşeme hissi müzikle ve hafif ışıkla bir arada yaşanıyor. OpenSpace duş bölmesi kullanım sonrasında geriye doğru katlanıp duvara dayanan bir panel görevi görüyor; yüzme küveti ve duşla beraber, sadece 210x100 cm’lik bir alanda zindelik için mükemmel bileşim oluşturuyor. İstenirse, OpenSpace’in yanlarına ayna konarak pratik faydaları çoğaltılabilir. 

 Yine bir Eoos tasarımı olup deri kaplı güvertesi bulunan Sundeck banyolar ve havuzlar kolayca geniş güneşlenme alanlarına dönüştürülebiliyor. 

Artık klozetler bile standart klozetlerin ötesine geçmişti. Philippe Starck tasarımı olan SensoWash elektronik klozet kapağı teknolojisiyle öncü. Paslanmaz çelikten yapılmış, üç tip duş özelliği olan bir sprey kolu bide işlevi görüyor.

Su sıcaklığı, su hacmi ve nozül konumu ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Temizlik ve ferahlık hissinin ardından, sıcak ve kurutucu hava geliyor.

uravit’in çok çeşitli yenilikçi ürün fikirleri sayesinde, bireysel banyo tasarımında sınır neredeyse yok. Bunlar aynı zamanda çok kaliteli ve tasarım bakımından zamandan bağımsız... 

  Dergiai

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account