Avrupa’nın en büyük karma projesi Batışehir’i inşa eden Ege Yapı Group, toplam 7 projede 1.4 milyar liralık yatırımı yönetiyor.

Editör
02.04.2012

Kentsel dönüşüm fırsatlarını beklediklerini vurgulayan Ege Yapı Group’un Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Körfez firmalarının kentsel dönüşümde geliştirici olarak yer almaları faydalı olur” dedi.

EMLAK Pazarlama İnşaat A.Ş., TOKİ ve Emlak Konut GYO işbirliğiyle Avrupa’nın en büyük karma projesi Batışehir’i inşa eden Ege Yapı Group’un Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, 38 yaşında genç bir girişimci.

Babasının harita mühendisi olması nedeniyle, ilkokul yıllarından itibaren inşaat sahalarından ayrılmayan İnanç Kabadayı, 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden inşaat mühendisi olarak mezun olarak iş hayatına adım attı.

10 yıl boyunca inşaat sektöründe farklı şirketlerde birçok projeye imza atan İnanç Kabadayı, 2006 yılına geldiğinde eşiyle birlikte Ege Yapı Group’u kurma kararı verdi.

Toplam 818 bin metrekare arazide 15 bin kişinin yaşayacağı Batışehir ile dikkati çeken İnanç Kabadayı, toplam 7 projede 1.4 milyar liralık yatırımı yönetiyor.

Irak ve Suudi Arabistan’da müteahhitlik yapan Ege Yapı ayrıca Suudi Arabistanlı bir şirketle Kartal’da bir ofis projesi ile Batışehir’in üç katı büyüklükte yeni bir projeye başlamak için kentsel dönüşümü bekliyor.

Kabadayı’nın çalışmaları yalnızca inşaat sektörüyle de sınırlı değil. İstanbul Genç Girişimciler Derneği’nin (İSGİD) yönetim kurulu başkanı seçilen Kabadayı, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’na başkan vekilliği yaparken, Enerji Verimliliği Derneği’nde de yönetim kurulunda yer alıyor.

Beylerbeyi’ne yeni proje

Ege Yapı Group şirketlerinin şu anda toplam 1.4 milyar lira yatırımı olan 7 ayrı projeyi yürüttüğünü anlatan Kabadayı, şöyle konuştu: “Şu anda Bağcılar’da Batışehir’le ilerliyoruz.

Projede 3 bin 123 konut, rezidans, otel ve kongre merkezi, iş merkezi, alışveriş üniteleri, okul, spor kompleksi, özel hobi alanları bulunacak. Kısa bir süre sonra yeni bloğun satışlarına başlıyoruz.

Kartal’da ise İz Tower, İz Park ve ortak olduğumuz Suudi grupla birlikte yapacağımız karma projemiz var. Beşiktaş’ta Tanrıverdi Holding’in yatırımcısı olduğu 7 yıldızlı Shangri-La Oteli’nin inşaatını Top Down sistemiyle devam ettiriyoruz. Samsun’da yine Tanrıverdi Holding’in yatırımcısı olduğu 5 yıldızlı bir otel inşasına başladık. Bunun dışında Beylerbeyi’nde 2 bloktan oluşan ofis projesine de yakın zaman içinde başlayacağız.”

Kentsel dönüşüme destek

Ege Yapı Group’un kentsel dönüşüm fırsatlarını beklediğini ve bu dönüşümde etkin rol oynamak istediğini vurgulayan Kabadayı, “Körfezdeki yatırımcı firmalar Türkiye’deki kentsel dönüşüme ciddi anlamda talep gösteriyor ve geliştirici olarak pay almaları gerektiğini düşünüyorum.

Bu potansiyeli değerlendirmek gerekiyor. Yabancı firmalar Türk firmalarıyla da işbirliği yaparak kentsel dönüşümün  parçası olmalılar. Bunun çok büyük faydası olur” diye konuştu.

İnşaat sektöründe tersine göç başladı

TÜRK mühendislerinin ve müteahhitlerinin dünyada çok iyi yerlere geldiğini vurgulayan İnanç Kabadayı, “İnşaat sektörünün dünyada çok iyi yerlere gelmesi ve Türkiye’de de geliştirilen projelerde potansiyelin yükselmesiyle Türkiye’ye göç başladı. Yurtdışında çalışan mühendisler Türkiye’ye dönmek istiyor. Bize bu şekilde birçok başvuru geldi” diye konuştu.

İnşaata ‘jalon’la başladı

1974 doğumlu olan İnanç Kabadayı, inşaata, ilkokul yıllarında ‘jalon’ tutarak başladığını belirtiyor.

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin bitirip İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okumaya başlayan Kabadayı, teori ve pratiği birlikte öğrenmek için okul yıllarında çalışmaya başlıyor.

1996 yılında üniversiteden mezun olur olmaz sektöre atılan Kabadayı, Batışehir projesiyle ön plana çıktı. İnşaattan sonra en büyük tutkusunun ailesi ve 2 çocuğu olduğunu söylüyor.

Konut talebi bitmez

TÜRKİYE‘de konut talebinin bitme ihtimali olmadığı için bu yılın durgun geçeceği görüşüne katılmadığını ifade eden İnanç Kabadayı, şu değerlendirmeyi yaptı: “Konut talebi bitmez ancak ötelenir.

Faizlerin yükseldiği dönemde ya da mevsimsel şartlara göre bunu gözlemliyoruz. Ancak son 15 gündür faizlerde de aşağı yönlü hareket var. Tüketicinin psikolojik sınırı yüzde 1. Faizler 1-1.05 bandına geldiğinde konut satışları hareket kazanacak. Ancak, sektörde her zaman söylendiği gibi, doğru projeyi doğru yerde yapmak satışlarda önemli rol oynuyor.”

KAYNAK: Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account