Beykoz Paşabahçe arazisi 355 milyon TL'ye Torunlar GYO'nun oldu. Eski fabrika, Osmanlı mimarisine uygun otele dönüşecek

Yazar:Editor
30.03.2012

 

Dünyanın gözdesi İstanbul'un göz bebeği arazilerinden Beykoz Paşabahçe arsası 355 milyon TL fiyatla Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) oldu. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, arsaya, aldıkları değer kadar bir yatırımla turizm merkezi yapmak istediklerini belirterek, "Four Seasons ve Çırağan tarzında, Osmanlı mimarisiyle bir otel yapmayı planlıyoruz" dedi.

İMKB'de işlem gören Torunlar GYO hisseleri, ihalede en yüksek teklifin verilmesinin ardından 5.74 liraya kadar çıktı. Torunlar GYO hisseleri günü, yüzde 3.02 artışla 5.46 liradan kapattı. Paşabahçe eski Tekel fabrikasının 2009'da yapılan ilk ihalesini As Asya Gayrimenkul şirketi 303 milyon TL ile kazanmıştı. Şirketin teminatını yakarak arsayı almaması üzerinde iptal edilen ihale dün Ankara'da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda yeniden yapıldı.

Özyazıcı İnşaat, Torunlar GYO, Fernas İnşaat, Asitane Gayrimenkul ve Siyahkalem Mühendislik şirketlerinin yarıştığı ihalede açık arttırmaya 320 milyon TL ile Remzi Gür'e ait Siyahkalem Mühendislik ve Torunlar GYO kaldı. Uzun yarışın ardından ihale 72'nci turda 355 milyon TL bedelle Torunlar GYO arsanın yeni sahibi oldu. 

RÖTARLI GELDİ, İHALEYİ KAPTI 

"İstanbul' un 10 boğazı yok. Bir boğazı var" var diyen Mehmet Torun, bölgeyi turizm amaçlı bir merkez haline getirmek istediklerini söyledi. "Ciddi bir iş yapacağız" diyen Torun, "Kafamızda, Osmanlı mimarisine uygun otel yapmak var. İyi bir şey, İstanbul'un değerine değer katacak bir şey yapmak istiyoruz" dedi.

Mehmet Torun'un uçağı yaklaşık 1.5 saat rötar yapınca Torun ihaleye 20 dakika geç katıldı. İhalede oldukça kararlı olan ve üst üste fiyat arttıran Torun, ihaleyi kazanmalarını "Hırs yoktu, kısmet.." cümlesi ile özetledi. 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account