Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Genel Seçimlerin ardından 11 projenin başlatıldığını açıkladı.

Editör
30.03.2012

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, genel seçimlerin ardından geçen 9 ayda İzmir'de 11 projeye başladıklarını, 35 proje olarak çıktıkları yolda yeni projeler üretme konusunda da gayret sarfettiklerini bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Yıldırım, 12 Haziran seçimleri öncesinde İzmir'e 35 proje sözü verdiklerini, bu projeler arasında yer alan İstanbul-İzmir Otoyolu'nun iki yönden yapımının devam ettiğini, İzmir'i Antalya, Çanakkale, Edirne ve Ankara'ya bağlayacak otoyol projelerinin de sırada olduğunu kaydetti.

İzmir'i Ankara'ya otoyol ile bağlamadan önce hızlı tren ile birleştireceklerini, İzmir-Ankara Hızlı Tren Hattı'nda inşaata çok yakında başlanacağını ifade eden Yıldırım, bu hatta seyahat süresinin 13 saatten 3,5 saate ineceğini kaydetti.

Bakan Yıldırım, İzmir ile Manisa arasındaki ulaşımın en riskli bölgesi olan Sabuncubeli geçişinde yapılacak tünel projesinin de 10 Eylül 2011'de başlatıldığını hatırlatarak, 2 bin 800 metre uzunluğunda 2 tünelin yapımına zor arazi şartlarına rağmen devam edildiğini, iki yıl sonra tünel ve bağlantı yolları tamamlandığında İzmir-Manisa arasında yolculuğun korkulu olmaktan çıkıp keyifli hale geleceğini belirtti.

Egeray'ın Selçuk ve Bergama'ya kadar uzatılması konusunda da çalışmaların devam ettiğini, Türkiye'nin en büyük limanı Kuzey Ege Limanı'nın da temelininin atıldığını kaydeden Yıldırım, yıllık konteyner elleçleme kapasitesi 12 milyon TEU olacak liman ile Türkiye'nin konteyner elleçleme kapasitesinin üç katına çıkacağını ifade etti.

Yıldırım, İzmir'i Türkiye'nin en büyük yat turizm merkezi haline getirmek için 18 yat limanı projesine başlayacaklarını Karşıyaka, Bayraklı, İnciraltı, Urla-Çeşme ve Şakran Yat Limanları'nda proje ihalesine çıktıklarını, proje ihalesine 2 ay içinde çıkılacak Kruvaziyer Limanı ile birlikte İzmir'e yılda 2 milyon turistin gelmesinin beklendiğini bildirdi.

Temeli atılan Konak Tüneli tamamlandığında şehir içi trafiğin de nefes alacağını aktaran Yıldırım, Türkiye'nin en büyük lojistik üssü olacak Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nin de ihalesine çıktıklarını, 3 milyon metrekare alana kurulu bu merkezde 14 bin 211 konteynerin depolanabileceğini ifade etti.

Bakan Yıldırım, İzmir'i e-ticaret konusunda merkez haline getirecek E-PTTAVM'nin açılışını yapacaklarını, Dijital Arşiv Kent kuracaklarını ve öğrenci yaşam merkezleri kuracaklarını da ifade etti.

''HİZMETTE SAÐ SOL HESABI OLMAZ''

Açıklamasında daha ''yolun başında'' olduklarını, yapılan yatırımların meyvesini almaya başladıklarını ifade eden Yıldırım, kentsel dönüşüm konusunda da yeni bir döneme girildiğini kaydetti.

Yıldırım açıklama şu ifadelere yer verdi:''Genel Seçimlerin ardından sadece 9 ay geçmesine karşın 11 projeyi başlattık. İzmir'in ketsel dönüşümünün yapılabilmesi için seçim öncesinde bir söz vermiş, 'gerekirse yasal düzenleme yaparız' demiştik. Mevzuatı TBMM gündemine getiriyoruz. İzmir'de oturmak yok.

Zaman, çalışma zamanı. Hizmette sağ sol hesabı, ayrılık gayrılık olmaz. Hizmet edeceksek, yerel yönetimiyle merkezi hükümetiyle, sivil toplum örgütleriyle kamu idaresiyle İzmir için, memleket için ne gerekiyorsa yapmak durumundayız. İşbirliğine mesafeli durmakla, işi yavaşlatmakla, ağırdan almakla, nazlanmakla bir şey kazanamayız.

Memleket kaybeder. Onun için Büyükşehir Belediyesi üzerine düşeni yapacak. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Çünkü İzmir çok hasret çekti. Onun için 35 proje diyoruz. İzmir isterse plakamız 35 kalır, projemiz 35 kalmaz. Yeni projeler yapmak ve hayata geçirmek bizim işimiz. Yeter ki İzmir istesin.''

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account