AMPD Başkan Vekili Aziz Torun Türkiye'de 300'ün üzerindeki AVM'nin toplam alanının 2013'te 10 milyon metrekareyi bulacağını söyledi.

Editör
29.03.2012

 

Bu alan iki Büyükada'ya denk geliyor.Türkiye'de faaliyet gösteren ve son yıllarda hızla artan alışveriş merkezlerinin (AVM) toplan alanının 2013 sonunda yaklaşık 5 kilometrekare büyüklüğe sahip Büyükada'nın iki katına ulaşacağı öngörülüyor. 

7.6 MİLYON METREKARE 

Türkiye'de faaliyet gösteren alışveriş merkezlerinin toplam alanının 7.6 milyon metrekare olduğu, 2013 sonunda bu rakamın 10 milyon metrekareyi bulması bekleniyor.

Alışveriş Merkezleri (AVM) ve Perakendeciler Derneği Başkan Vekili Aziz Torun, Türkiye'de özellikle son yıllardaki yatırımlarla alışveriş merkezlerinin sayısının giderek arttığını söyledi.

Türkiye'deki alışveriş merkezleri sayısının hızla arttığına dikkat çeken Aziz Torun, rakamın 300'ü geçtiğini söyledi. Bu rakamlara göre Avrupa ortalamasının altında kalındığını dile getiren Torun, "Türkiye'de 100 kişiye düşen alan, 90 metrekare civarında. Avrupa'da ise bu 200 metrekareye kadar çıkıyor. 2013 sonuna kadar 10 milyon metrekareyi bulacak. 100 kişiye düşen alan miktarı da 100 metrekarenin üzerine çıkmış olacak" dedi. 

ALIŞVERİŞ TURLARI BAŞLADI

AVM'ler için turizmin çok önemli olduğunu vurgulayan Torun, şöyle devam etti: "Turizmin yaygınlaştırılması önemli. Türkiye'nin bazı ülkelerle vizeleri kaldırmasıyla günlük alışveriş turları yapılıyor. Yunanistan, Suriye, Irak ve İran'dan günübirlik alışverişe geliniyor.

Karadeniz kıyıları bu şekilde çok sayıda kişiyi ağırlıyor." Torun, "Eskiden tekstil ağırlıklıydı, şimdi çeşitleniyor. Çok daha farklı şeyler ekleniyor. Perakende dışındaki alanlar yüzde 35'e kadar varıyor" dedi.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account