İstanbul-Ankara arasını 3 saate indirecek olan 5.1 milyar liralık hızlı tren hattının son etabının temeli Kocaeli'nde atıldı.

Editör
28.03.2012

 

Edirne'den Kars'a 8 saatte ulaşım parolasıyla hızlı tren projelerini art arda hayata geçiren hükümet, İstanbul'la Ankara'yı 3 saatlik seyahatle bağlayacak hızlı trenin son etabı olan Köseköy- Gebze hattının temelini attı. 5.1 milyar TL'lik 523 kilometrelik İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın son etabı olan Köseköy-Gebze bölümü 53 kilometre uzunluğunda.

2013 sonuna yetiştirilmesi planlanan hattın son etabının temelini, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile AB Bakanı Egemen Bağış, Köseköy'de birlikte attı.

Toplam 153 milyon euroluk projenin 124 milyon eurosu Avrupa Birliği (AB) hibesinden karşılanacak olan hat tamamlandığında, Ankara-İstanbul-Gebze ve ardından Marmaray ile Boğaz Köprüsü'ne bağlanacak.

Binali Yıldırım, sadece 56 kilometrelik bölümünün yapımı kalan projenin tamamlanmasıyla Ankara'dan İstanbul'a kesintisiz 3 saatte gidebileceğini söyledi.

Hattın devamı olan Marmaray projesinin tamamlanması ve hatta Bakü-Tiflis- Erzurum demiryolu eklenmesiyle Pekin'den Londra'ya "İpek yolu"nun demiryolu ile bağlanacağını aktardı. AB Bakanı Egemen Bağış, AB tarihinin üye dışındaki ülkelere en büyük finansmanını Türkiye demiryolu projesine verdiğini belirterek "Bu proje yedi düvele gösteriyor ki artık istikrarın rayları Türkiye'den geçiyor" dedi. 

YÜK RAYI DA YAPILACAK 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2 hat olan projeye Kocaeli ticareti düşünülerek yük taşımacılığı için 3'üncü hat yapılmasını talep etti. Ergün, "Düzce'yi de ekleyerek bölgeyi ulaştırma havzası yapalım" dedi. Binali Yıldırım ise Ergün'ün talebine, "Siparişler alındı en kısa zamanda yapılacak" cevabını verdi. 

Hızı 250 kilometrenin üstünde

 ANKARA-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi hattı 523 kilometre olacak. 

 PROJE 10 bin kilometre demiryolu hattı ile Edirne'yi Kars'a bağlama projesinde önemli adım olacak. 

 YHT treni Ankara-İstanbul arasını 250 kilometre ortalama hızla tamamlayacak. 

 ANKARA-İstanbul arası eski karayolu ile 7, karayolu ile 5, yeni hızlı tren ile 3 saatte alınabilecek. 

 HATTIN tamamlanmasıyla sadece Ankara- İstanbul arasında günde 50 bin yolcunun taşınması planlanıyor. 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account