Kurulalı altı ay olan Fer Yapı, Sinpaş ile Bomonti’deki arsa için kat karşılığı anlaşmadan sonra benzer bir anlaşmayı Yenibosna’da Boyner Grup ile yaptı.

Editör
13.10.2010

 

 

Şehir merkezlerine yakın bölgelerde orta ve ortanın üstündeki kesime konut geliştirmek üzere kurulan Fer Yapı, altı aya üç proje sığdırdı. Sektörde uzun geçmişleri olan Ramadan Kumova, Muammer Saka ve Süleyman Kaya tarafından kurulan Fer Yapı, ilk adımlardan biri olarak attığı Sinpaş’ın Bomonti arazisi ile dikkatleri üzerine topladı. Kartal’daki arazi alımları ile bir başka hamle daha yapan şirket, en son attığı adımla dikkatleri bir kez daha üzerine topladı. Fer Yapı, Altınyıldız Mensucat’ın Yenibosna’daki 71 bin 838 metrekare büyüklükteki arsasını Boyner Grubu’ndan devraldı. Fer Yapı’nın kurucu ortaklarından olan Ramadan Kumova, Sinpaş’ın Bomonti’deki arazisi ile Kartal’daki konut ve ticaret merkezi projesi üzerine çalıştıklarını ve tüm projelerde Nisan 2011’de hem satışa çıkıp hem de binaların temellerini atacaklarını dile getirdi.

Proje henüz net değil

Kat karşılığı aldıkları Yenibosna’daki Altınyıldız Mensucat’ın arsası için ise henüz bir proje geliştirmediklerini ifade eden Kumova, “Burası her açıdan çok kıymetli bir arsa. Konut, ticari üniteler ve diğer projeler için çok uygun. Kuyumcukent, Havalimanı, AVM’ler, Halkalı’daki toplu konutlar ve gazeteler birkaç dakika uzaklıkta” diye konuştu. u arada uygun bir alan bulmaları halinde AVM?projesi gerçekleştirmeyi de hedeflediklerini açıklayan Kumova, bir diğer projelerini ise şöyle anlattı:?

Yabancı fonlara satacak

Yıl sonuna kadar 60 bin ile 80 bin metrekare büyüklükteki bir lojistik deposu kurma projesi için düğmeye bastık. Avrupalı firmaların lojistik deposu ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Deponun maliyeti 40 milyon dolar civarında olacak.” Fer Yapı’nın işleyiş şekli hakkında da konuşan Kumova, gayrimenkul projeleri geliştirip işler hale getirdikten sonra bunları yabancı fonlara satmak üzere yola çıktıklarını söyledi. Kumova, yatırım maliyeti 10 milyon, cirosu 80 milyon doların altındaki projelere girmeme kararı aldıklarını vurguladı.

Bomonti’ye bir kule daha geliyor

Sinpaş’tan kat karşılığı aldıkları Şişli Bomonti’deki arsanın Anthill ve Rixos Bomonty projelerine çok yakın olduğunun altını çizen Kumova, “Bomonti’deki arsa 6 bin metrekare büyüklükte. Burada 20 bin metrekare inşaat yapacağız. Konut, ofis ve homeoffice olarak planladık. En fazla 300 bağımsız bölüm olmasını planlıyoruz. Tüm ekip nasıl bir proje olacağı üzerine kafa yoruyor. Nisanda lansmanına çıkacağımız binanın yüzde 58’ini Sinpaş’a vereceğiz. İki yıl içinde bitirmeyi planladığımızı bu projenin çok ilginç olmasını istiyoruz. Bin metrekare oturumlu, 30 kat üzeri ve 130 metre yükseklikte olacak” dedi.

Ticaret merkezi ve konut yapılacak

Kumova, kafalarında net bir resim olmamasına rağmen, Kartal’da, arsanın E-5 Karayolu’na 100 metre cephesi olması nedeniyle ticari bölümleri öne çıkarmak istediklerini söyledi. Büyük ihtimalle önde ticari ünitelerin, arkada konutların yükseleceği arsanın 27 bin metrekare olduğunu ifade eden Kumova, “Karma projeye 40 bin metrekare inşaat yapacağız. İnsanlar rahatça nefes alacaklar ve kendilerini iyi hissedecekler” dedi.

İkinci etabı yedi ay erken teslim ediyor

Bizimevler 2. etapta teslim tarihini yedi ay öne çeken İhlas İnşaat, erken teslimatın üzerine sitede yaşayan hanımlar için kurulan Club First Lady’nin de açılışını gerçekleştirdi Bahçeşehir’de hayata geçirdiği Bizimevler 1’den sonra 2. ve 3. etap ile projelerine devam eden İhlas İnşaat, 2. etabın teslim tarihini yedi ay öne çekti. Erken teslimatın üzerine sitede yaşayan hanımlara hitap eden Club First Lady isimli sportif yaşam tesisleri de hizmete girdi. TEM Otoyolu bağlantısına bitişik olan ve projeye 150 metre uzaklıktaki tren istasyonuyla ulaşım sorunu çözen Bizimevler 2, projelendirilen metro hattı üzerinde ve Atatürk Havalimanı’na 15 dakika mesafede yer alıyor.

Kadınlar için spor tesisi

üzde 90’ı yeşil alana ayrılan projede, geniş peyzaj ve sosyal yaşam alanları bulunuyor. Doğayla iç içe bir konsepti olan Bizimevler projesinde yüzme havuzu, voleybol ve basketbol sahalarının yanı sora kadınlara özel geliştirilen yaşam alanı dikkat çekiyor. Hizmete giren Club First Lady Tesisleri’nde sadece kadınlar yararlanabilecek. Tesiste spor, sağlık, güzellik ve eğlence konularında her türlü hizmeti almak mümkün olacak. 2 bin metrekarelik alandan oluşan tesiste fitness ekipmanları, SPA, kapalı havuz ve bayan kuaförü bulunuyor. 1+1’den 4+1’e kadar daire seçeneğinin sunulduğu projede, 81 metrekareden 212 metrekareye kadar 7 tip konut bulunuyor. Ayrıca Bizim Evler’de satış sonrası teknik destek ve profesyonel ekipler ile her an site sakinlerinin ihtiyaçları karşılanıyor.

Swissotel yeniden satışa çıkarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Vişnezade Mahallesi’nde bulunan Swissotel The Bosphours Oteli’ni satmak üzere yine satışa sundu. Belediye tarafından satışa sunulan Swissotel The Bosphours Oteli, 72 bin metrekare alan üzerinde bulunuyor. Otele tahmini bedeli olarak 420 milyon TL tayin eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçici teminat için 12 milyon 600 bin TL istedi. İhale 24 Kasım 2010 günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümen Salonu Saraçhane adresinde gerçekleştirilecek.

 

Kazakistan’ın sanatoryumu Türk şirketten

Kazakistan’da inşaat projeleri gerçekleştiren Türk müteahhit gruplarından TA Grup’a bağlı A-Ta Stroy, Almatı’da 5 yıldızlı sanatoryum inşa etti. Sanatoryum, 20 hektarlık alan üzerine kurulurken her türlü konfor ve sosyal imkanlar projeye dahil edildi. Sanatoryum, Başkent Astana’da Yeşil Otel ve Almatı’da İntercontinental Otel’i işleten Ahsel Grup tarafından yönetilecek.

TA Group Yönetim Kurulu Başkanı Taha Altaylı, törende yaptığı konuşmada, “Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı ile 2008 yılında buranın yeniden restorasyonu işi bize teklif edildi. Yapılan anlaşmalar çerçevesinde çalışmalarabaşladık. Burası artık dört dörtlük yapısı ile hizmet vermeye hazır hale gelmiştir” diye konuştu.

 

Tesisi Türkler işletecek

İnşaat çalışmaları sırasında 3 bin metre derinlikte mineral su kaynaklarına ulaştıklarını anlatan Altaylı, “Buraya gelen insanlar kaplıca turizmi de dahil olmak üzere her türlü imkandan yararlanacaklar” dedi.

Tienşan Dağları’nın eteğinde panoramik Almatı manzarası ile yaşlı ve hastalara büyük bir rahatlama imkanı sağlanacağını anlatan Altaylı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada beni sevindiren ve mutlu eden en önemli konulardan birisi de buranın yine bir Türk işletmeci tarafından çalıştırılacak olmasıdır”

 

Torunlar, bugün talep toplamaya başlıyor

Torunlar GYO halka arz için bugün talep toplamaya başlıyor. Halka arz fiyat aralığı 5.50 ile 7.50 TL olan Torunlar GYO’nun hisselerinin yüzde 25.16’sı halka arz edilecek. Ek satış hakkının kullanılması halinde Torunlar GYO’nun halka arzı yüzde 28.93’e çıkacak.

2.65 milyar TL portföy değerine sahip Torunlar GYO’nun halka arzında hisselerin yüzde 20’lik bölümü yurtiçi yatırımcılara, yüzde 80’i ise yurtdışı yatırımcılara ayrıldı. Halka arza yurt içinde İş Yatırım liderliğinde 30 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum, yurt dışında ise İş Yatırım’la beraber JP Morgan aracılık ediyor.

 

İzmirli de devletten çılgın bir proje istiyor

İzmir’in üçüncü büyük kent olduğunu söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, İstanbul için düşünülen ‘çılgın’ projeler neden İzmir için düşünülmüyor?’ diye sordu.

İzmir’in Türkiye’nin batıya açılan penceresi olduğunu belirten Dönmez, kentte inşaat sektörünün krizden çıkması için devlet desteğinin şart olduğunu söyledi.

Dönmez, düzenlediği basın toplantısında EBSO tarafından hazırlanan “inşaat sektör raporu”nu paylaşarak sektörün dünü, bugünü, ekonomiye etkisi, istihdama katkısı, diğer sanayi dallarıyla ilişkisi konularında yaptıkları analizleri anlattı. Dönmez, inşaat, sanayi ve turizm kenti olarak nitelendirilen İzmir’de özellikle konut yapımına yönelik araziler konusundaki sorunların çözülerek sektörün önünün açılmasını istedi.

 

8.5 milyon liralık arsa 48 ay vadeyle vitrinde

Emlak Konut GYO, İstanbul Üsküdar’daki ticari nitelikle arsasını satışa çıkardı. Burhaniye Mahallesi’ndeki 4 bin 15 metrekare yüzölçümündeki arsaya 8 milyon 500 bin TL+KDV tahmini bedel tayin edilirken satışın 22 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşeceği belirtildi.

Emlak Konut GYO Üsküdar’daki arsayı peşin ve vadeli olmak üzere iki yöntemle satabileceğini açıkladı. Peşin satışlarda herhangi bir indirim uygulanmazken vadeli satışlarda yüzde 30 peşinatta 24, yüzde 35 peşinatta 36, yüzde 40 peşinatta ise 48 aya kadar vade yapılabilecek.

 

İETT garajının imar planı kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Levent’teki eski İETT garajının Danıştay tarafından iptal edilen plan yerine hazırlanan “yeni imar planını” oy çokluğuyla onayladı. CHP Grup Başkanvekili Atalay Oğul, planın iptali için dava açacaklarını söyledi.

Saraçhane’deki İBB meclis toplantısında, Şişli ve Kağıthane ilçeleri sınırlarında yer alan ve “Levent eski İETT garajı” olarak bilinen 45 bin metrekarelik araziye ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, arazinin 2009’da mahkeme kararıyla iptal edilen imar planı yerine hazırlanan yeni plan raporu tartışmaya açıldı.

 

Rapora itiraz eden CHP Grup Başkanvekili Atalay Oğul, plana göre arazide yapılacak bir iş merkezinin, istihdam edilecek ya da gezmeye gelecek 50-60 bin kişinin sabah-akşam bölgeye akışı demek olacağını belirtti. Oğul, “Bu arsanın 1 milyar dolara satılması, belediyenin kasasına ciddi miktarda para girmesi konusuna gelince, burada oluşacak yoğunlukla trafik çıkmaz hale gelecek ve aldığınız parayı da yeni tüneller, kavşaklar, yollar yapmak için harcayacaksınız zaten” dedi.

 

 

Kaynak: TEBERNÜŞ KİREÇCİ-İSTANBUL Milliyet

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account