Geleceğin Işığı LED İle Her Defasında Tasarruf Edin

Yazar:Editor
23.03.2012

 

Günümüzün en verimli yapay ışık kaynağı olarak hayatımızda yerini alan LED, çevreci olması, sağladığı enerji tasarrufu ve uzun ömür özellikleriyle dikkat çekiyor.

Düşük enerji tüketimine kıyasla sağladığı yüksek ışık miktarı ile elektrik faturalarını minimuma indiren LED, uzun ömür getirisinin de eklenmesiyle kazandırdığı toplam tasarruf rakamları ile kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Lamp 83 Genel Müdür Yardımcısı Cevat Karaman konuyla ilgili bilgi veriyor: 

İç ve dış mekanda, otelde, ofiste, müzede ve mağazada kısaca aydınlatmaya ihtiyaç duyduğumuz her alanda kullanılabilen LED, gün geçtikçe hayatımızda daha önemli bir yer ediniyor.

Ülkemizde de son yıllarda geniş kullanım alanı bulan LED’ler mekanlarda tasarrufu ve uzun ömrü ile daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca, renkleri ve çarpıcılığıyla bina ve köprüleri süsleyen bu yeni teknoloji, cıva içermediği için güvenilir ve çevre dostu. 

Lamp 83 Genel Müdür Yardımcısı Cevat Karaman, gündelik hayatımızda cep telefonundan televizyona, arabalardan trafik ışıklarına kadar yüzlerce farklı üründe rastlanan LED’lerin aydınlatma alanında da estetik ve fonksiyonel pek çok avantaj sunduğunu belirtiyor ve ekliyor; “Keşfedildiği 1907 yılından bu yana evrim geçiren ve güçlenen LED teknolojisi ulaştığı ışık değerleri ile geleneksel ışık kaynaklarına kıyasla %50-90 aralığında enerji tasarrufu sağlıyor.

Konutlarda dahi önemli enerji ve nakit tasarrufu anlamına gelen bu oranlar, yüzlerce aydınlatma aygıtının kullanıldığı mekanlarda oldukça büyük tasarruf tutarları haline geliyor.  Uzun ömür avantajı ile lamba değiştirme ve bakım maliyetlerini ortadan kaldıran LED, kullanıcılara “tak-unut” konforu yaşatıyor.”

Karaman, sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Rakamlarla ifade etmek gerekirse; çok sayıda aydınlatma ürününe ihtiyaç duyulan bu mekanlarda (alışveriş merkezi, mağaza, otel gibi) sıklıkla ışık kaynağı olarak metal halide lamba ya da halojen lamba tercih ediliyor. LED 50.000 saat ile metal halide lambaya 5 kat, halojen lambaya kıyasla 15 kat fazla ömür sunuyor.

Metal halide lamba kullanımına kıyasla LED tercih edildiğinde tasarruf rakamına her bir aygıt için 5 lamba fiyatı, yani 5x20-30 Euro ekleniyor. Bu sayede, sadece 100 aygıt için bile lamba değiştirme tasarrufu 24.000 TL’yı bulabiliyor. Halojen lamba ile kıyas yapıldığında ise katsayı 5’ten 15’e yükseliyor.”   

Enerji tüketimi ve lamba değiştirme avantajları sayesinde iki kere tasarruf sunan LED, yatırım/değiştirme maliyetlerini kısa sürede kapatıp, sisteme yatırım yapanları kara geçirebiliyor. 

Nemden etkilenmeme özelliği ile banyo, mutfak gibi konut alanlarının yanı sıra dış aydınlatma içinde uygun hale gelen LED teknolojisi, sunduğu sayısız renk alternatifi ile mekanlara göz alıcı estetik ve farklılık katıyor.

İsmi İngilizce “Light Emitting Diode” (Işık Yayan Diyotlar) kelimelerinin baş harflerinden oluşan LED, ışığında ısı ve ısıl radyasyon taşımaması nedeniyle müze ve sergi aydınlatmaları için de en doğru ışık haline geliyor.     

“Geleceğin Işığı” LED

En bilinen özellikleri enerji tasarrufu ve uzun ömrün beraberinde pek çok avantaj sunan LED, günümüzde aydınlatma aygıtı üreten firmaların yatırımlarını yönlendirdiği teknolojilerin başında geliyor.

Küçüklü büyüklü tüm firmaların tasarım ve yatırım listesinin ilk sırasında yer alan LED’in ömrü ve verimi gerçekte içerisinde bulunduğu aygıtın tasarımına bağlı. LED’lerin uzun ömürlü ve verimli olabilmesi için kaliteli elektronik ekipmanlarla donatılması ve çok iyi soğutulması gerekiyor. 

1963 yılından bu yana aydınlatma ürünleri alanında öncülük eden Lamp 83, 5 yıldan fazla süredir düşük enerji tüketimleri ile çok ışık vermek üzere LED ışıklı aydınlatma aygıtları tasarlıyor ve tüm bu tasarımlarını onlarca testten geçirerek müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Her biri 100 lumenin üzerinde ışık akısına sahip LED’lerin kullanıldığı, uzun ömürlü, kaliteli ve yalın tasarımı ile dikkat çeken EvoLED serisi aygıtlar ankastreden spota, aplikten  sıva üstüne pek çok farklı form ve kullanım alternatifi sunuyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account