İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz, “ Sektörel birlikten kuvvet doğar”

Yazar:Editor
20.03.2012

 

Sektörel birlik içinde olamayan ihracatçı birliklerinin kendi sektörüne hizmet edemeyeceğini söyleyen İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, ihracatçı birliklerinin kendi sektörlerinde uzmanlaşması ve aynı sektörde tek bir birlik olunması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Poyraz, “ Böylelikle sektörler potansiyellerini ortaya çıkarıp çok kısa bir sürede kabuklarını kıracak ve ihracatlarını artıracaklardır. Sektörel ihracatçı birlikleri, sektörün gidişatının takibi, ihracat-ithalat faaliyetleri, yatırım imkanları gibi pek çok konuya çok daha kolay hakim olabilecek. Milli fuar katılımı, alım ve ticaret heyetleri sektörel ihracatçı birlikleri ile daha etkili ve verimli olacaktır.” diye konuştu. 

İhracatın sektörel birlik yoluyla güçlü kılınacağını kaydeden Poyraz, ihracatçı birliklerin  ancak birlik ve beraberlik içinde güçlü olabileceklerine dikkat çekerek, 2023 yılı ihracat hedeflerine emin adımlarla ilerlemenin ancak bu şekilde mümkün olabileceğinin altını çizdi. 

 Geçtiğimiz yıl kurulan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin sektörel birlikler için çok güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade eden Poyraz, bu konuda şunları söyledi, “Mesela İklimlendirme sektörü ihracatçısı eskiden 6-7 ihracatçı birliği üzerinden ihracat yapardı. Sektörümüz hak ettiği yere gelemiyordu.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin kurulması ile sıkıntılarımızı aştık, sektörümüz ihracatçısı ile yakın diyalog içine girdik, sektör temsilcileri muhataplarına çok daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor, sorunlarına doğru adreste çözüm arıyor. Sektörümüzün potansiyelini, verimliliğini ortaya çıkardık. Kısacası sektörümüzün fotoğrafını çekerek çok net bir şekilde biz buyuz diyebildik.   

Pek çok ihracat kalemini faaliyet konusu içine alan ihracatçı birlikleri bugünkü yapıları ile birbirleriyle rekabet eder hale gelmiştir. Halbuki birbirleri ile rekabet etmek yerine birbirlerini tamamlamaları gerekiyor. İşte sektörel ihracatçı birliklerinin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasının hem sektörün hem Türkiye ihracatını artırıcı etkisi olacaktır.”

 Sektörel ihracatçı birliklerinin belli bölgelerde toplanması gibi bir mecburiyetin olmasının doğru olmadığını da ifade eden Poyraz, “Bugün bir hububat birliği Orta Anadolu bölgesinde olabilecekken çay veya fındık birliğinin, üreticisi ile aynı bölgede olmasının hiçbir sakıncası yoktur. Anadolu’daki ihracatçının tedirgin olmasına gerek yok. Yeter ki doğru sektör birliği doğru yerde faaliyet göstersin. ” dedi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account