YORK YWA ABSORPTION CHILLER

Editör
20.03.2012

 

Günümüzde enerji birim fiyatlarının giderek artması, işletmelerdeki enerji verimliği konusununun önemini de beraberinde arttırmıştır.Enerji birim  fiyatları haricinde  çevre kirliliği ve CO2 salınımının kontrol edilmek istenmesi de alternative enerji kaynakları konusunu gündeme getirmiştir.

Johnson Controls bina verimliliği ve HVAC ekipmalarında liderliğini atık ısıdan soğutma sağlayan yeni dönem ABSORPTION Chiller üniteleri ile devam ettirmektedir. YORK YWA serisi olarak adlandırılan bu soğutma grupları işletmedeki atık ısı enerjisini kullanarak,yine işletme için gerekli olan soğuk su üretmektedir.

Genel olarak kojenerasyon sistemlerinin tamamlayıcı ekipmanı olarak düşünülen absorption chiller üniteleri , prosseste var olan diğer tüm atık ısı enerjileri  ile de çalışmaktadır.

Absorption chiller için kullanılabilecek ısı kaynakları ;

Sistemde var olan kojenerasyon üniteleri 

Thermal sıcak su kaynakları

Thermal güneş paneli uygulamaları 

Proseslerinde atık sıcak su , buhar , egsozt gazı üreten fabrikalar

Direkt doğalgaz yakmalı uygulamalar

Kapasite aralıklarına göre YORK YWA Absorption Chiller ürün çizelgesi aşağıdaki gibidir.

Özellikle kojenerasyon tesislerinin vazgeçilmez elemanı olan absorption chiller üniteleri ,multi energy absorption chiller alternatifi ile sistemdeki hem egzost gazını hem de motor bloğundaki sıcak suyu kombine kullanmaktadır.

Böylelikle de toplam sistem verimi  COP =1 in üzerine çıkmaktadır.Çok genel bir ifade ile gaz motoru ile kurulan her 1 MW kojenerasyon tesisi için multi energy absorption chiller üniteleri ile 1 MW soğutma sağlanmaktadır.

Bu ürün çeşitliliğinin yanı sıra YORK YWA Absorption Chiller cihazları sağladığı avantajları ile hem kalite hem de güvenilirlik anlamında sektördeki liderliği ele geçirmiştir.

Sistem özellikleri ;

1* Shell & Tube Heat Exchanger System ;                                         

2 * Çift Absorber Dizaynı; 

3* Paslanmaz Çelik Su Dağıtım Sistemi;

4* Purge Sistemi ;                                     

5* Yüksek basınç jeneratöründe ( Egzost gazı ile çalışan ) su borulu kazan dizaynı ;

6*LiBR + Monyblate İnhibitor kullanımı ;

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account